Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ucieczka w inflację

Dr Mariusz Świetlicki
Metoda rozwiązania kryzysu zadłużenia poprzez ucieczkę w inflację staje się już nie tylko potencjalnym rozwiązaniem, ale podpartym intelektualnie działaniem.

Jeśli gospodarka jest niekonkurencyjna, ze względu na zbyt wysokie koszty pracy w stosunku do osiąganej wydajności, a jednocześnie kraj jest mocno zadłużony (najlepszy przykład - Grecja), to należy ograniczyć koszty pracy, poprawić jej wydajność, ograniczyć wydatki i zmniejszyć zadłużenie. Taka kuracja została zalecona krajom południa Europy przez stosunkowo dobrze zorganizowane kraje północy (głównie Niemcy). W praktyce politycznej okazuje się jednak, że takie działania są zbyt trudne. Oznaczają one bowiem naruszenie czyichś przywilejów. W konsekwencji polityka taka traci poparcie.

Rządzący mają jednak w ręku jeszcze jedno narzędzie, które w takiej sytuacji może zadziałać podobnie, ale bez krótkoterminowych szkód politycznych. Narzędziem tym jest pieniądz i wywołana przy jego użyciu inflacja. Zamiast bowiem obniżać wynagrodzenia, co zawsze jest bardzo źle odbierane przez dotkniętych takim działaniem pracowników, można podnieść ceny, co też oznaczać będzie realne obniżenie pensji. Inflacja, to także korzyść dla dłużników. Tracący na wartości pieniądz oznacza, że będą oddawać mniej niż pożyczyli. Zamiast więc prowadzić trudne negocjacje z wierzycielami w sprawie ich zgody na obniżenie zadłużenia, można je obniżyć zmniejszając wartość pieniądza.

Powoli, acz systematycznie, koalicja dłużników i populistycznych polityków zaczyna przeważać nad wierzycielami i politykami patrzącymi dalej niż na najbliższe wybory. Ci pierwsi mają też silne intelektualne wsparcie części ekonomistów z Paulem Krugmanem na czele. Jego najnowsza książka "End This Depression Now" ("Zakończcie natychmiast ten kryzys") jest próbą uzasadnienia, dlaczego inflacja jest lepsza od oszczędzania i podparciem intelektualnym dla rządzących w celu podjęcia radykalnych działań zmierzających w tym kierunku. Ponieważ większość polityków reprezentuje zadłużone kraje i myśli krótkoterminowo, nietrudno przewidzieć, że ten sposób myślenia będzie zyskiwał.

Niestety więc, nieustanne wzrosty i to stosunkowo silne, cen produktów konsumpcyjnych oraz ujemne realne oprocentowanie lokat bankowych, to rzeczywistość przynajmniej kilku najbliższych lat…


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski