Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczestnicy libacji na Majdanku zostali skazani na prace społeczne

MS
Dwóch młodych mężczyzn zrobiło sobie imprezę w Państwowym Muzeum na Majdanku
Dwóch młodych mężczyzn zrobiło sobie imprezę w Państwowym Muzeum na Majdanku Facebook
Sąd nie miał wątpliwości. Organizując sobie libację w poobozowym baraku oskarżeni znieważyli pomnik pamięci na Majdanku i okazali brak szacunku. - Oczywistym jest, że w takim miejscu nie można, mówiąc potocznie, urządzać sobie imprez. Tomasz Ch. i Sławomir K. naruszyli jego godność i cześć - uzasadniała w piątek wyrok sędzia Aleksandra Machel-Dzik.

Przypomnijmy. 22 marca 2014 roku Tomasz Ch. i Sławomir K., wówczas uczniowie technikum zaocznego, urządzili sobie libację na Majdanku. W poobozowych baraku jedli chipsy, pili alkohol i palili papierosy. W trakcie "imprezy" robili sobie zdjęcia na pamiątkę, m.in. na tle poobozowych prycz. Opublikowali je potem na jednym z portalu społecznościowych.

- Ja nie znałem tych ludzi, co tam siedzieli wtedy. Idąc tam, wtedy co robiliśmy zdjęcia, nawet nie myślałem, że idę w miejsce kaźni, tylko że idę na wycieczkę sobie w sobotę, bo jest ładna pogoda. Nie chciało mi się być w szkole na lekcjach, to poszedłem na wycieczkę po Majdanku - tłumaczył później na łamach Kuriera Tomasz Ch.

Tomasz Ch. i Sławomir K. chcieli dobrowolnie poddać się karze. Mimo, że oskarżeni nie stawili się na rozprawę, sąd w piątek wydał wyrok. Mężczyźni przez pół roku będą bezpłatnie wykonywać prace społeczne: po 20 godzin miesięcznie. Kurator zdecyduje, gdzie zostaną skierowani.

Sąd nie miał w piątek wątpliwości co do winy oskarżonych. Obciążały ich nie tylko zdjęcia dokumentujące libację, ale też zeznania pracownika ochrony Państwowego Muzeum na Majdanku.
- Oskarżeni w rażący sposób pokazali, że lekceważą to miejsce, naruszając jego godność i cześć - podkreślała sędzia Aleksandra Machel-Dzik. I dodawała: - Upublicznienie materiału pokazuje, że byli dumni ze swojego zachowania.

Sąd przyznał, że wziął pod uwagę także to, że obaj mężczyźni byli wcześniej karani. Sławomir K. dwukrotnie za prowadzenie auta pod wpływem alkoholu, a Tomasz Ch. za kradzież.

Wyrok nie jest prawomocny.

Majdanek to miejsce kaźni

Przez niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny na Majdanku przeszło 150 tysięcy więźniów, z czego 80 tysięcy, w tym 60 tysięcy Żydów, straciło życie. Więźniowie ginęli od ciężkiej pracy, z głodu, chorób. Byli też mordowani m.in. w komorach gazowych.

Pamięć ofiar upamiętnia istniejące w tym miejscu Państwowe Muzeum na Majdanku. Zwiedzający mogą zobaczyć poobozowe baraki, ale też komory gazowe i krematoryjne piece, czy przedmioty osobiste należące do więźniów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski