To dlatego, że człekokształtnych obserwujemy, podczas gdy poznawanie ludzkich zachowań w przestrzeni współcześni architekci i urbaniści uważają za zbędne.
Miasta powinny być projektowane na ludzką miarę -uważa Jan Gehl. Ta koncepcja stoi w opozycji do wizji miast idealnych, która przewijała się od renesansu do współczesności. Idee Gehla wciela w życie Mała Akademia Dizajnu, cykl spotkań, spacerów i warsztatów, które mają uzmysłowić mieszkańcom, że przestrzeń, w której żyją nie jest jakąś abstrakcją, tylko należy do nich.
- Architektura idealnego miasta była ideologiczna, czyli to człowiek miał się do niej dopasować, u Gehla jest zupełnie odwrotnie - wyjaśnia Paulina-Zarębska-Denysiuk z Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.
Otwieranie publicznych przestrzeni w taki sposób, aby były bezpieczne dla pieszych i rowerzystów to niektóre z postulatów duńskiego architekta. Jakie szanse powodzenia mają w Lublinie?. Wykład pt. "Myślenie Gehlem" przyciągnął pokaźną publiczność. Byli wśród nich radni i urzędnicy. - Bardzo mnie to cieszy - komentuje Paulina Zarębska-Denysiuk. - Zależy nam na stworzeniu platformy komunikacji, która umożliwi stworzenie praktycznych rozwiązań.
Mała Akademia Dizajnu chce kształcić wszystkich użytkowników miejskiej przestrzeni, także tych najmłodszych. - Kiedy prowadziłam z koleżankami w ubiegłym roku inny projekt edukacyjny pt. "Zachęta do sztuki", to zauważyłyśmy, że brakuje świadomości na temat architektury i dizajnu. Nie ma sensu czekać, aż młode pokolenie dorośnie, bo ono wychowuje się na okrojonych zajęciach z plastyki, na których często niewiele się dzieje. Dlatego postanowiłyśmy działać. Edukujemy dzieci, rodziców i dziadków, czyli wszystkich mieszkańców, bo to od nich przede wszystkim zależy jak będzie wyglądało miasto - mówi Paulina Zarębska-Denysiuk.
Podczas najbliższych zajęć instruktorki opowiedzą jak "oswoić" place, aby przebywanie na nich było przyjemnością.
Program na wrzesień
21.09 - Wielowarstwowość miast - spacer
To podróż do miasta niewidzialnego i widzialnego zarazem oraz odkrywanie wielowarstwowości tkanki miejskiej. Czym był i jest ratusz? Jak wyglądały pierwsze domy handlowe i jak poprzez analogię wyglądają te współczesne? Godz. 16.00, trybunał
28.09 - Miasto sztuki - spacer z przewodnikiem
W czasie przechadzki po osiedlu Hansena uczestnicy poznają rzeźby i mozaiki. Będzie to okazja do zastanowienia się wspólnie nad tym, jaką funkcję spełniają te dzieła i czy nadal są ważne dla mieszkańców osiedla.
Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?