MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczłowieczanie miasta. Mała Akademia Dizajnu wedle Jana Gehla

Sylwia Hejno
Mała uczestniczka warsztatów "Mozaikowy zawrót głowy" na osiedlu Oskara Hansena.
Mała uczestniczka warsztatów "Mozaikowy zawrót głowy" na osiedlu Oskara Hansena. Anna Wojewódzka/mad
Architekt Jan Gehl śmieje się, że więcej wiemy o obyczajach goryli w ich siedzibach, niż o tym jak w mieście zachowują się jego mieszkańcy.

To dlatego, że człekokształtnych obserwujemy, podczas gdy poznawanie ludzkich zachowań w przestrzeni współcześni architekci i urbaniści uważają za zbędne.

Miasta powinny być projektowane na ludzką miarę -uważa Jan Gehl. Ta koncepcja stoi w opozycji do wizji miast idealnych, która przewijała się od renesansu do współczesności. Idee Gehla wciela w życie Mała Akademia Dizajnu, cykl spotkań, spacerów i warsztatów, które mają uzmysłowić mieszkańcom, że przestrzeń, w której żyją nie jest jakąś abstrakcją, tylko należy do nich.

- Architektura idealnego miasta była ideologiczna, czyli to człowiek miał się do niej dopasować, u Gehla jest zupełnie odwrotnie - wyjaśnia Paulina-Zarębska-Denysiuk z Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

Otwieranie publicznych przestrzeni w taki sposób, aby były bezpieczne dla pieszych i rowerzystów to niektóre z postulatów duńskiego architekta. Jakie szanse powodzenia mają w Lublinie?. Wykład pt. "Myślenie Gehlem" przyciągnął pokaźną publiczność. Byli wśród nich radni i urzędnicy. - Bardzo mnie to cieszy - komentuje Paulina Zarębska-Denysiuk. - Zależy nam na stworzeniu platformy komunikacji, która umożliwi stworzenie praktycznych rozwiązań.

Mała Akademia Dizajnu chce kształcić wszystkich użytkowników miejskiej przestrzeni, także tych najmłodszych. - Kiedy prowadziłam z koleżankami w ubiegłym roku inny projekt edukacyjny pt. "Zachęta do sztuki", to zauważyłyśmy, że brakuje świadomości na temat architektury i dizajnu. Nie ma sensu czekać, aż młode pokolenie dorośnie, bo ono wychowuje się na okrojonych zajęciach z plastyki, na których często niewiele się dzieje. Dlatego postanowiłyśmy działać. Edukujemy dzieci, rodziców i dziadków, czyli wszystkich mieszkańców, bo to od nich przede wszystkim zależy jak będzie wyglądało miasto - mówi Paulina Zarębska-Denysiuk.

Podczas najbliższych zajęć instruktorki opowiedzą jak "oswoić" place, aby przebywanie na nich było przyjemnością.

Program na wrzesień

21.09 - Wielowarstwowość miast - spacer
To podróż do miasta niewidzialnego i widzialnego zarazem oraz odkrywanie wielowarstwowości tkanki miejskiej. Czym był i jest ratusz? Jak wyglądały pierwsze domy handlowe i jak poprzez analogię wyglądają te współczesne? Godz. 16.00, trybunał
28.09 - Miasto sztuki - spacer z przewodnikiem
W czasie przechadzki po osiedlu Hansena uczestnicy poznają rzeźby i mozaiki. Będzie to okazja do zastanowienia się wspólnie nad tym, jaką funkcję spełniają te dzieła i czy nadal są ważne dla mieszkańców osiedla.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski