Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie VI LO w Lublinie stworzyli projekt „Śladami Jana Pocka” w ramach Zwolnionych z teorii

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Śladami Jana Pocka/facebook.com (screen)
– Jesteśmy grupą przyjaciół-biolchemami, działającymi społecznie, uczęszczającymi do jednej szkoły średniej – piszą o sobie uczniowie drugiej klasy VI Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Lublinie, którzy skrzyknęli się, aby wspólnie przeprowadzić projekt „Śladami Jana Pocka” w ramach Zwolnionych z teorii. Teraz walczą o główną nagrodę Złote Wilki.

Katarzyna Atras, miłośniczka programowania oraz grafiki komputerowej, Natalia Włodarczyk, pasjonatka muzyki oraz Maciej Morawski, miłośnik biologii i być może przyszły weterynarz - te młode trio to twórcy projektu „Śladami Jana Pocka”.

– Łączy nas nie tylko biologia i chemia. Chęć zmienienia czegoś, zbudowanie świadomości mieszkańców Markuszowa i okolic na temat Jana Pocka, scala nas w drużynę i stawia wyzwania, których chcemy się podjąć – przyznają licealiści.

„Śladami Jana Pocka” to projekt bezpośrednio związany z postacią Jana Pocka, a właściwie Poczka, polskiego pisarza ludowego i działacza społecznego, pochodzącego z Markuszowa, założyciela m.in. Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie.

– W naszym projekcie chcemy przybliżyć ludziom osobę poety ludowego - Jana Pocka. To postać znana w Gminie Markuszów, a naszym celem jest przybliżenie jego sylwetki i twórczości dla szerszego grona odbiorców. Dzięki naszym działaniom przybliżamy w sposób ciekawy osobę poety, jak i również jego piękną poezję i twórczość – przekonują licealiści, którzy do tego celu postanowili wykorzystać to, co znają bardzo dobrze - media społecznościowe.

– Dotychczas założyliśmy strony na Facebooku oraz TikToku pod nazwą „Śladami Jana Pocka”, gdzie można śledzić nasze działania – wymieniają.

Na TikToku publikują przede wszystkim wiersze poety, z kolei na Facebooku tych działań jest już znacznie więcej. Poza prezentacjami i autorskimi interpretacjami utworów poetyckich, licealiści zamieszczają ciekawostki związane z pisarzem oraz relacje ze wszystkich podjętych przez siebie działań.

W poszczególnych wpisach możemy odnaleźć m.in. trzyczęściowy wywiadu online ze Sławomirem Łowczakiem, dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Markuszowie, ciekawe informacje o pomniku Jana Pocka, wykonanym przez artystę Mariana Śwista czy szlaku rowerowym, dedykowanym temu poecie, przebiegającym przez miejsca, opisywane w wierszach.

Na początku maja licealiści przeprowadzili warsztaty online w Szkole Podstawowej im. Jana Pocka w Markuszowie, w których wzięło udział osiem klas. A jakie były wrażenia? – Mamy nadzieję, że dzieciakom się podobało, bo nam bardzo! Sami wiele się nauczyliśmy i jesteśmy wdzięczni SP za taką możliwość! Uczniowie byli aktywni i życzliwie nas przyjęli. Dzięki temu nabraliśmy doświadczenia i pewności siebie w tym co robimy – relacjonowali na Facebooku.

Dodatkowo w ramach trwającego projektu zorganizowali dla innych uczniów konkurs recytatorski „Poezja Jana Pocka”. Prace w formie nagrań można przesyłać do 23 maja na adres mailowy podany na profilu „Śladami Jana Pocka”.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski