18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie zatęsknią za swoimi prawami

KOS
archiwum
Pierwszych często nie doceniają, drugich mają czasem serdecznie dość. Chodzi o uczniów oraz ich prawa i obowiązki. To temat kolejnej godziny wychowawczej w ramach programu "Szkoła Dobrze Wychowana".

O prawach i obowiązkach rozmawialiśmy z uczniami 3c w VII LO w Lublinie. Swoje prawa i obowiązki znają oni "od podszewki". Jedną nogą są jeszcze w szkole, ale myślami wybiegają już w przyszłość. Za trzy miesiące skończą liceum, przystąpią do matury i raz na zawsze pożegnają się ze statusem ucznia. Co to dla nich oznacza? - Na pewno będziemy mieli mniej praw, a więcej obowiązków - mówi Aleksandra Maj. - Będziemy musieli stać się bardziej odpowiedzialni za własne życie. Młodzież wie doskonale, jakich uczniowskich praw będzie jej najbardziej brakować. - Na przykład jest to prawo do bezpłatnej nauki - mówi Mateusz Stępień. - Nie mamy żadnej gwarancji, że po skończeniu liceum dostaniemy się na bezpłatne studia - tłumaczy.

Uczniowie "obstawiają" również, że mogą jeszcze zatęsknić za prawem do przerwy. Nikt na uczelni po 45 minutach wykładu nie musi jej robić. A co z obowiązkami? - Mamy obowiązek uczęszczania na wszystkie lekcje, zawsze sprawdzana jest obecność, dzień w dzień - mówią. - Czasem naprawdę mamy tego serdecznie dość, są dni, kiedy autentycznie nie chce się iść do szkoły. Na studiach można niektóre zajęcia sobie odpuścić.

Uczniowie z 3c brali wczoraj udział w kolejnej lekcji w ramach programu "Szkoła Dobrze Wychowana". Jej scenariusz przygotowywała Agnieszka Stadnicka-Chrzan, ich wychowawczyni.

Co to jest "SzDW"? To projekt realizowany przez Fundację Solidarności Obywatelskiej, Kuratorium Oświaty w Lublinie oraz trzy lubelskie szkoły: VII LO, Gimnazjum nr 15 oraz SP nr 7. Kurier Lubelski oraz Radio Lublin są partnerami medialnymi tego przedsięwzięcia. Projekt kierowany jest do nauczycieli i uczniów ze wszystkich typów szkół. W ramach programu przygotowywane są scenariusze godzin wychowawczych. Otrzymają je ci pedagodzy, którzy zgłoszą się do programu. Aby to zrobić należy wejść na stronę www. wychowanie24.pl. Znajduje się tam regulamin "SzDW" oraz karta zgłoszenia. O projekcie posłuchać można również w najbliższy poniedziałek, o godz. 18, na antenie Radia Lublin w audycji "Lekcja polskiego".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski