Spis treści
Alergia czy rak?
Objawy alergii można pomylić z symptomami raka zwłaszcza w sytuacji, gdy objawia się ona w postaci kataru siennego. W wielu przypadkach nowotworów dolegliwości te są bowiem wspólne.
Alergiczny nieżyt nosa, jak fachowo nazywa się katar sienny, sezonowo wywołują pyłki, jednak może utrzymywać się przez cały rok, gdy uczula kurz i zawarte w nim roztocza, sierść zwierząt czy zarodniki pleśni. U alergików nasilenie reakcji i forma uczulenia zwykle nasila się z biegiem lat (tzw. marsz alergiczny). To nie oznacza, że powinniśmy się do nich przyzwyczajać i traktować jako pewnik, bo mogą oznaczać zupełnie co innego.
Nie należy czekać bezczynnie z leczeniem, tylko szukać sposobu, by zwalczyć dolegliwości u źródeł problemu, również z innego powodu. Uciążliwe objawy takie jak katar i zatkany nos to oznaka stanu zapalnego, który przy niedoborach odporności zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów szyi i głowy.
A jakie symptomy kataru alergicznego są wspólne z tymi występującymi w chorobach onkologicznych? Choć nie są to częste sytuacje, na wszelki wypadek warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę.
Podrażnienie oczu a rak
Większość alergików wie, jak uciążliwe mogą być objawy oczne występujące przy uczuleniu. To przede wszystkim podrażnienie, swędzenie, zaczerwienienie wewnętrznych kącików oczu lub ich ciągłe łzawienie.
Jeśli takie problemy utrzymują się przez długi czas, a inne dolegliwości ustąpiły, a zwłaszcza gdy dotyczą jednego oka, mogą świadczyć o rozwoju raka oka.
Znanych jest kilka rodzajów nowotworów oczu, takich jak czerniak oka, rak płaskonabłonkowy, chłoniak i siatkówczak.
Gdy już pojawią się kolejne symptomy, takie jak niewyraźne widzenie, zgrubienie na oku albo powiece, częściowa utrata wzroku, a także rozszerzająca się czarna plama w polu widzenia (bądź cienie, błyski czy faliste linie), zwykle świadczą już o zaawansowanej chorobie nowotworowej.
Chociaż każdy z wymienionych wyżej objawów może być również oznaką mniej groźnych chorób oczu, niepokoić powinno występowanie kilku naraz. W każdym przypadku zalecana jest kontrola u okulisty.
Kichanie a nowotwory
Kichanie to najczęstszy objaw kataru siennego (alergicznego), ale też infekcyjnego, zwykle nie skłania do martwienia się o chorobę onkologiczną. Niektóre jej formy mogą jednak manifestować się właśnie objawami grypopodobnymi.
Dolegliwości tego typy mogą występować szczególnie w przypadku nowotworów krwi takich, jak białaczka, chłoniak, szpiczak, zespoły mielodysplastyczne (MDS) i nowotwory mieloproliferacyjne (MPN). Wcale nie są one takie rzadkie, bo stanowią 6 proc. chorób nowotworowych w Polsce. Co roku z nowotworami układu krwiotwórczego mierzy się w kraju 13 tysięcy osób.
Wodnisty katar w chorobie onkologicznej
Obok kichania wyciek z nosa wodnistej wydzieliny flagowy symptom kataru siennego. W niektórych przypadkach może jednak wskazywać na rozwój nowotworu w nosie albo w zatokach przynosowych.
U niektórych osób występuje też inny problem. To zatkany nos, który nie da się udrożnić. Dotyczy to zwykle jednego nozdrza, a towarzyszą temu krwotoki z nosa, osłabiony zmysł powonienia, a także spływanie wydzieliny śluzowej po tylnej ścianie gardła. Może to być jednak typowe dla zapalenia zatok, przeziębienia czy grypy. Warto szybko wyleczyć problem, by wykluczyć wspomniane nowotwory.
Drapanie w gardle przy raku
Uczucie swędzenia i drapania w gardle może mieć wiele różnych przyczyn z katarem siennym na czele. Może też jednak wiązać się z rozwojem jednego z rodzajów nowotworów głowy i szyi.
Istnieje ok. 30 obszarów głowy i szyi, gdzie mogą powstać takie zmiany, włączając w to jamę ustną, wargi, struny głosowe, gardło, gruczoły ślinowe, nos, zatoki i nosogardziel (czyli tylną część nosa i gardła). Podrażnienie lub ból gardła jest częstsze w przypadku raka części ustnej gardła oraz tej krtaniowej.
Kaszel objawem raka płuc
Utrzymujący się kaszel lub świszczący oddech można przypisać sezonowym alergiom, takim jak katar sienny, astmie oskrzelowej, a także skutkom infekcji oddechowych, zanieczyszczenia powietrza czy tym bardziej palenia tytoniu albo e-papierosów.
Jeśli jednak kaszel nie mija lub pogarsza się pomimo prób leczenia i usunięcia drażniących czynników, mogą stanowić niebezpieczny objaw raka płuca. Po trzech tygodniach warto zwrócić się wtedy do lekarza.
Utrata węchu jako objaw raka
Zatkany nos przy alergii lub infekcji oddechowej to norma, jednak utrata węchu zwykle nie jest wtedy całkowita i w końcu mija, zwłaszcza przy odpowiednim leczeniu. Wiele osób może mieć przewlekły problem z powienieniem po zakażeniu koronawirusem, jednak i na to są sposoby.
Niestety, pogorszenie węchu często stanowi też objaw nowotworów nosa czy zatok, a w niektórych przypadkach także raka mózgu. Innym sprawcą może być nerwiak węchowy, który jest nowotworem złośliwym. Do innych jego objawów należą krwotoki z nosa czy łzawienie oczu.
Bóle głowy w chorobach onkologicznych
Ból głowy to powszechny objaw różnych chorób, a przy tym należy do najmniej charakterystycznych. Nigdy jednak nie należy go lekceważyć zwłaszcza, gdy nie mija dniami i tygodniami, a przyczyna jest nieznana. Może sygnalizować bardzo różne problemy zdrowotne.
Jeśli ból pulsuje w czole, skroniach, nosie czy policzkach, to często symptom kataru siennego, a także odwodnienia czy kaca. Niestety, odczuwa go także ponad połowa pacjentów ze zdiagnozowanym guzem mózgu.
Taki ból głowy związany z nowotworem mózgu jest zwykle silniejszy z rana, a zwiększa go wysiłek, kaszel, zginanie się czy krzyczenie. Nie reaguje także na powszechnie stosowane leki przeciwbólowe.
Ból może być także tępy, przypominać ból migrenowy lub napięciowy, a także występować naprzemiennie, stopniowo się zwiększając, po czym łagodnieć na przestrzeni kilku godzin.
Jeśli doświadczasz bólów głowy wraz z innymi objawami „czerwonej flagi” takimi, jak częste wymioty, osłabienie mięśni, drgawki czy zmiany dotyczące pamięci lub osobowości, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Gdy zmęczenie świadczy o raku
Każdy rodzaj choroby onkologicznej wpływający na układ hormonalny może wywoływać uczucie zmęczenia. Choć każdy czuje je regularnie, a dotyczy to zwłaszcza pacjentów z katarem alergicznym, chroniczny problem może oznaczać rozwój raka piersi albo prostaty.
Zmęczenie nasila się wtedy wraz z zaawansowaniem choroby. Wiele osób mniej też je, staje się mniej aktywnymi i przyjmuje leki, które również mogą wywoływać takie skutki uboczne. Zmęczenie związane z chorobą onkologiczną dotyka niemal 65 pacjentów na stu.
Nigdy nie odkładaj na później wizyty u lekarza w przypadku tych objawów i nie ustępuj, jeśli je lekceważy. Poszukuj terapii, a jeśli nie działają, zmień medyka.
Źródła:
NHS warns hayfever symptoms are actually 'sign of cancer' Birmingham Live
Symptoms of mouth and oropharyngeal cancer Caner Research UK
Światowy dzień walki z nowotworami krwi Zwrotnik Raka
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?