Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Udomawianie, podbijanie, pamiętanie. Adam Piętak w galerii Piękno Panie

Sylwia Hejno
Sylwia Hejno
Królówczana Smuga, alter ego Adama Piętaka.To także potoczna nazwa  Osy płynącej przez Biłgoraj.
Królówczana Smuga, alter ego Adama Piętaka.To także potoczna nazwa Osy płynącej przez Biłgoraj. Materiały artysty
„Udomowienie” Adama Piętaka w galerii Piękno Panie czerpie z tego, co szczególnie cenne i bliskie, nierzadko też trudne i bolesne - z rodzinnych wspomnień i z lokalnej historii.

„Jedz ładnie”, „herbatę pije się przy stole”, „nie bierzemy przykładu z tej pani”, „przytrzymywanie samicy nad gniazdem w celu zmuszenia jej do karmienia młodych”... - to urywki z „Abc dobrego wychowania” i „Hodowli kur i kaczek”. Książki znalezione na strychu, podręczniki prowadzenia przykładnego gospodarstwa domowego, stały się echem epoki rządów despotycznego dziadka. Adam Piętak nagrał swoją mamę Anię, gdy odczytuje fragmenty świadczące o tresurze, podporządkowaniu w imię pewnych oczekiwań, a także wykonał serię jej zdjęć, gdy sobą stara się oddać porady zawarte w poradnikach dziadka. „Udomowienie” to brutalny proces przekształcania tożsamości, który dzieje się nie tylko w historii naturalnej, ale i w domowym zaciszu, w małym miasteczku.

Krótki i poruszający film „Wysparcia” (połączenie „wsparcia” i „wyparcia”) stanowi próbę uporania się z demonami przeszłości, przemocą, czemu pomagają rytualne czynności wykonywane przez matkę i syna. „Rozkrawacenie” to performans, w którym wzięła udział mama artysty, zdzierając z siebie pętające ją krawaty - ślady męskiej opresji. Zrzucony jak wylinka krawaciany pancerz to wyraz symbolicznego wyzwolenia.

Tym, co uderza w tych pracach jest ogromna szczerość, odsłanianie osobistych historii, za którymi kryje się ważna prawda o naznaczonych siłą relacjach, traumie, potrzebie więzi, dawaniu sobie wsparcia. Trudno przejść obok nich obojętnie, gdy stoi za nimi nie tylko ciekawa forma, ale i autentyczna bliskość.

Antypomnik antypatrona

Królówczana Smuga to artystyczne wcielenie Adama Piętaka, biłgorajaka, jak sam podkreśla swoje pochodzenie. Ubrany w zmodyfikowany strój biłgorajsko-tarnogrodzki, sięga po małomiasteczkową tożsamość, by tworzyć o tym, co przemilczane, niewygodne, ale i ważne. - Opowieści o Biłgoraju stają sie anty-ponikiem, niematerialnym źródłem wiedzy o wielu tragicznych historiach odsłaniających prawdę o człowieku - pisze.

„Anty-patron” mierzy się z ponurymi śladami zbrodni, gdzie główną rolę odegrała nawet nie tyle ulica „Przepiórki” Gronczewskiego, zmieniona zgodnie z ustawą dekomunizacyjną, ale stan ludzkiej świadomości. Gdy jedna z mieszkanek rzuca „Może być i Hitler”, nie mamy wątpliwości, że urzędowa zmiana nazwy nie ma mocy dotarcia do umysłów, a praca nad pamięcią powinna być głębsza. I tym jest ten film - przewrotnym spojrzeniem na historię, na nas, odbijających się w jej niekoniecznie pochlebnym zwierciadle.

Adam Piętak, "Udomowienie", Piękno Panie, ul. Jezuicka 17.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski