Udana inauguracja sezonu w wykonaniu szczypiornistów AKPR AZS-AWF Biała Podlaska

AKPR AZS-AWF Biała Podlaska
Udanie nowy sezon w Lidze Centralnej zainaugurowali szczypiorniści AKPR AZS-AWF Biała Podlaska. Podopieczni trenera Marcina Stefańca w swoim premierowym starciu kampanii 2022/23 pokonali przed własną publicznością Zagłębie Handball Team Sosnowiec 32:26.

Bialscy akademicy bardzo dobrze rozpoczęli sobotni pojedynek, bowiem po dwóch bramkach Leona Łazarczyka oraz jednej Kamila Kozycza wyszli w 3. minucie na prowadzenie 3:0. Ekipa z Sosnowca zdołała jednak wyrównać (5:5), jednak gospodarzom udało się ponownie odskoczyć na trzy trafienia (10:7). Goście nie poddawali się i do przerwy przegrywali zaledwie jednym golem (14:15).

Po zmianie stron sosnowiczanie w 33. minucie objęli prowadzenie (16:15), ale potem zaczęli popełniać sporo błędów w ataku i obronie, co wykorzystali miejscowi. Team trenera Marcina Stefańca po kwadransie gry w drugiej połowie miał już 5-bramkową zaliczkę (24:19), gdy kolejnym trafieniem popisał się świetnie dysponowany w tym dniu Norbert Maksymczuk. Drużyna z Białej Podlaskiej do końca konfrontacji kontrolowała już wydarzenia na boisku, zwyciężając ostatecznie 32:26.

Z kolei z powodu remontu hali OSiR Zamość sobotni mecz miejscowa Padwa miała rozegrać na wyjeździe z MKS Wieluń. Przeciwnicy z powodów organizacyjnych poprosili jednak o przełożenie spotkania, które ostatecznie odbędzie się w Wieluniu 16 października. W pierwszej kolejce Ligi Centralnej żółto-czerwoni więc nie zagrali. W drugiej natomiast, 24 września czeka ich wyjazd do Sosnowca na starcie z Zagłębiem Handball Team.

W sezonie 2022/23 na parkietach Ligi Centralnej wystąpi czternaście ekip. Nie zobaczymy trzech zespołów. KPR Arged Ostrovia Ostrów Wielkopolski zdemolował zeszłoroczne rozgrywki i zasłużenie awansował do najwyższej klasy rozgrywkowej. Z kolei spadki z Ligi Centralnej zanotowały ekipy z Legnicy i Grudziądza. W ich miejsce pojawiły się trzy nowe kluby. GROT Blachy-Pruszyński Anilana Łódź, MKS Olimpia MEDEX Piekary Śląskie i Handball Stal Mielec.

Zwycięzca Ligi Centralnej awansuje do PGNiG Superligi, wicemistrz zagra w barażu z przedostatnią drużyną najwyższej klasy rozgrywkowej, dwie ostatnie ekipy spadną do pierwszej ligi, natomiast trzecia od końca rozegra baraż z jednym z mistrzów pierwszych lig.

AKPR AZS-AWF Biała Podlaska – Zagłębie Handball Team Sosnowiec 32:26 (15:14)

AKPR AZS-AWF: Wiejak 1, Kwiatkowski – Łazarczyk 9, Maksymczuk 9, Szendzielorz 4, Ziółkowski 3, Niedzielenko 2, Kandora 1, Kozycz 1, Lewalski 1, Wojnecki 1, Antoniak, Baranowski, Stefaniec, Tarasiuk, Wójcik. Kary: 6 min. Trener: Marcin Stefaniec

Zagłębie: Mentel, Ratuszniak - Adamuszek 6, S. Danysz 5, Płonka 5, A. Danysz 4, Kowalski 2, Kurzawa 2, Mięsopust 1, Kolano 1, Głuszczenko, Migała, Piątek, Włoka. Kary 14 min. Trener: Arkadiusz Kowalski

Sędziowali: Patryk Gruszczyński (Warszawa) i Damian Żak (Radom)