Udane starty lekkoatletek AZS UMCS Lublin w mityngach lekkoatletycznych na Węgrzech i Bydgoszczy

Malwina Kopron (AZS UMCS Lublin)
Malwina Kopron (AZS UMCS Lublin) materiały klubowe
Lekkoatletki AZS UMCS Lublin trzykrotnie stawały na podium podczas środowych mityngów lekkoatletycznych. Malwina Kopron była druga w konkursie rzutu młotem podczas 10. Memoriału Istvana Gyulaia w Szekesfehervar. Z kolei w 2. Memoriale Ireny Szewińskiej, który odbył się w Bydgoszczy Karolina Kołeczek wygrała 100 m przez płotki, a jej koleżanka klubowa Sofia Ennaoui zajęła drugą pozycję na dystansie 800 m.

Kopron na Węgrzech potwierdziła wysoką formę w tym sezonie. Wychowanka Wisły Puławy przegrała jedynie z Francuzką Aleksandrą Tavernier. Podopieczna trenera Witolda Koprona w najlepszej próbie uzyskała 72,68 m, oddając najdalszy rzut w szóstej kolejce. Dla brązowej medalistki mistrzostw świata sprzed trzech lat, to trzeci z rzędu konkurs z miejscem na podium. Triumfatorka zawodów zaliczyła 73,09 m, natomiast na najniższym stopniu podium stanęła Białorusinka Hanna Małyszczyk - 70,59 m.

W Szekesfehervar na czwartym miejscu w rzucie młotem uplasował się ponadto Paweł Fajdek (Agros Zamość). Czterokrotny z rzędu mistrz świata seniorów zaliczył jedynie 76,08 m. Triumfował Wojciech Nowicki (Podlasie Białystok) - 78,07 m, przed Węgrem Bence Halaszem - 78,00 m oraz Ukraińcem Mychajło Kochanem - 77,78 m.

Z kolei Karolina Kołeczek z czasem 12,98 okazała się najszybsza w biegu na 100 m przez płotki podczas 2. Memoriału Ireny Szewińskiej. Podopieczna trenera Piotra Maruszewskiego przybiegła przed Belgijką Anne Zagre (13,11) oraz Klaudią Wojtunik z AZS Łódź (13,25). – Po pół roku przerwy trudno wejść w sezon startowy, ale cieszę się, że mogłam tu pobiec. Mam nadzieję, że najbliższe starty pokażą, że jestem w dużo lepszej dyspozycji – powiedziała po biegu Karolina Kołeczek.

Druga w biegu na 800 m była ponadto Sofia Ennaoui (2,00,26), która musiała jedynie uznać wyższość reprezentantki Beninu Noelie Yarigo (2.00,11). Biegaczka AZS UMCS w pokonanym polu zostawiła między innymi niezwykle utytułowaną Brytyjkę Laurę Muir (2.00,34).

Piąta lokata w bydgoskim memoriale w biegu na dystansie 400 m przypadła natomiast Małgorzacie Hołub-Kowalik, która pokonała linię mety w czasie 52,42. Wygrała Justyna Święty-Ersetic z AZS-AWF Katowice (51,69), przed Niemką Corinną Schwab (52,36) oraz Natalią Kaczmarek z AZS-AWF Wrocław (52,39). Z kolei na szóstej pozycji w rzucie oszczepem uplasował się jej kolega klubowy Mateusz Kwaśniewski, posyłając oszczep na odległość 76,64. Triumfował Marcin Krukowski z Warszawianki Warszawa (83,37 m), a podium uzupełnili Węgier Norbert Rivasz-Toth (82,07 m) i Czech Petr Frydrych (78,96 m).

Objawieniem 2. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy była 17-letnia Kornelia Lesiewicz. Lekkoatletka AZS-AWF Gorzów Wielkopolski pobiła prawie 46-letni rekord Polski do lat 18 na 400 m, uzyskując wynik 52,86. Rezultat ten jest najlepszym w tym roku wynikiem w Europie w kategorii do 18 lat.