Udane występy zawodników z Tomaszowa Lubelskiego podczas mistrzostw Polski w biegach na nartorolkach. Zobacz zdjęcia

Monika Skinder (w zielonej koszulce)
Monika Skinder (w zielonej koszulce) lozn.org.pl
W dniach 12-13 września na trasach Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem odbyły się mistrzostwa Polski seniorów, juniorów, juniorów młodszych i młodzików w biegach na nartorolkach. Zawody były jednocześnie zaliczane do tegorocznego Pucharu Polski Polskiego Związku Narciarskiego - Marve Cup 2020 , którego finał stanowić będzie Puchar Lubelszczyzny, zaplanowany w Tomaszowie Lubelskim (3-4 października).

– Był to bardzo dobry sprawdzian aktualnego poziomu przygotowań do sezonu zimowego. Zawodnicy startowali na jednakowych – losowanych nartorolkach, a więc o końcowym wyniku decydowały w pierwszym rzędzie umiejętności i zbudowana od wiosny kondycja – podkreśla Waldemar Kołcun, szkoleniowiec MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski.

W zawodach wystartowali wszyscy aktualni najlepsi narciarze biegowi w Polsce, łącznie z kadrami olimpijskimi, mężczyzn Lukasa Bauera oraz kobiet, Martina Bajciciaka. Organizator zawodów Polski Związek Narciarski, wykorzystując sugestie trenera kadry panów przygotował bardzo ciekawy i nietypowy program zawodów. Impreza rozpoczęła się w sobotę w godzinach porannych, prologiem na dystansie 1400 m. Miał on zdecydować o kolejności startów do popołudniowego biegu stylem klasycznym, ale też był jednocześnie doskonałym sprawdzianem przygotowania szybkościowego zawodników – dodaje.

W tym biegu pewnie wśród kobiet wygrała faworytka Monika Skinder, reprezentująca barwy MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski. Bardzo dobrze zaprezentował się także inny zawodnik tomaszowskiego klubu - Jan Żółkiewski, który zajął czwarte miejsce miejsce w kategorii open mężczyzn, zostawiając w tyle wielu aktualnych reprezentantów Polski.

Po południu dla kategorii senior, junior oraz junior młodszy został rozegrany bieg stylem klasycznym. Po raz pierwszy w Polsce zastosowano start wspólny z ustawienia co 5 metrów. Zawodnicy byli ustawieni według wyników z porannego prologu. Mężczyźni mieli do pokonania 12,5 km (5x2,5 km), natomiast kobiety rywalizowały na dystansie 7,5 km (3 x 2,5 km). Zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn doszło do pasjonującego finiszu. Ostatecznie wśród kobiet wygrała Monika Skinder, przed Izabelą Marcisz. W rywalizacji mężczyzn zaś triumfował Maciej Staręga, przed Dominikiem Burym. W tym samym dniu odbyły się również biegi w kategorii młodzików. Wśród kobiet brązowy medal wywalczyła Karolina Kuć, natomiast u mężczyzn kategorie zdominowali zawodnicy z Tomaszowa Lubelskiego, zajmując całe podium. Złoty medal zdobył Szymon Bełz, srebrny Bartosz Kita, a brązowy Maciej Dubas.

Z kolei w niedzielę rozegrano biegi stylem dowolnym, które decydowały o nadaniu tytułu mistrza Polski.

– Bieg był o charakterze pościgowym, a zawodnicy startowali z handicapem czasowym na podstawie wyników z biegu stylem klasycznym z poprzedniego dnia. W ekipie z Tomaszowa Lubelskiego na szczególne wyróżnienie zasłużyli medaliści. Ostatecznie po trzech konkurencjach Monika Skinder wywalczyła tytuł wicemistrzyni Polski seniorek, Emil Koper zdobył srebrny medal w kategorii juniora młodszego, natomiast Bartoszowi Cielniakowi przypadł brąz w juniorach – mówi Waldemar Kołcun. – Do tych wyników należy dopisać ponadto medale młodzików, którzy rywalizowali stylem dowolnym ze startu interwałowego na 5 km. W prawdzie nie udało się zdobyć medalu Karolinie Kuć, bowiem zabrakło jej 0,2 sekundy do podium, ale trzy medale dołożyli chłopcy, którzy zajęli ponownie całe podium. Triumfował Szymon Bełz, drugi był Bartosz Kita, a trzeci Maciej Dubas – dodaje szkoleniowiec z Tomaszowa Lubelskiego.

Dodajmy, że w sztabie trenerskim MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski, oprócz Waldemara Kołcuna znajduje się jeszcze Jaromir Korkosz.