Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ul. Kunickiego w Lublinie z Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży. Ma to być „nowe otwarcie” dla dawnego Domu Kultury Kolejarza

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Docelowa siedziba Teatru Andersena, ale też biblioteka oraz świetlica środowiskowa. Tak ma wyglądać „nowa twarz” nieczynnego od lat Domu Kultury Kolejarza przy ul. Kunickiego. Ostateczne rozwiązania wskaże projekt, który zamawia miasto. Aby zobaczyć efekty przebudowy gmachu trzeba będzie poczekać do początku 2027 r.

Był Dom Kultury Kolejarza, będzie Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży. Nowe „otwarcie” szykuje miasto dla budynku przy ul. Kunickiego 35. Pierwszym krokiem będzie przygotowanie dokumentacji przebudowy gmachu. We wtorek (12.04) ratusz ogłosił przetarg, który ma wyłonić architektów, którzy ją opracują.

- W budynku domu kultury powstanie nowoczesna instytucja, dedykowana przede wszystkim dzieciom i młodzieży. Znajdzie się w nim bardzo potrzebna, profesjonalna siedziba dla Teatru im. H. Ch. Andersena, filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w nowej odsłonie wraz z jednostką zajmującą się edukacją estetyczną, a także świetlica dla dzieci i młodzieży – informuje Krzysztof Żuk, prezydenta Lublina.

Z myślą o teatrze zaplanowano wykonanie dużej sali widowiskowej. - Ze sceną o wymiarach 12 metrów na 12 metrów, czterema zapadniami, dwiema kieszeniami i rampą oraz z widownią na minimum 300 miejsc – opisuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Powstanie ponadto sala kameralne dla min. 100 widzów.

- Niezbędne będzie także wyposażenie sali widowiskowej w śluzę akustyczną, tak by była możliwość prezentacji widowisk na obu salach jednocześnie – dodaje Góźdź.

Zaplecze ma pomieścić 70-osobowy zespół teatru (obecnie zatrudnionych jest w nim ok. 60 osób).

Biblioteka musi mieć minimum 500 mkw. powierzchni. A świetlica środowiskowa co najmniej 100 mkw. Zewnętrzny parking powinien pomieścić dwa autokary, ciężarówki oraz około 30 samochodów osobowych (widzów i pracowników teatru).

Na przygotowanie pełnej dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi pozwoleniami ratusz daje 18 miesięcy. Później trzeba będzie znaleźć firmę, która wykona roboty budowlane.

- Termin realizacji tego dużego i istotnego z punktu widzenia miasta przedsięwzięcia będzie uzależniony od pozyskania na ten cel środków z funduszy zewnętrznych – zastrzega Żuk.

Ile może pochłonąć inwestycja? Na razie nie wiadomo.

O przebudowie „Kolejarza” miasto mówi od lat. Budynek miał być dostosowany do tego aby stać się centrum kulturalnym dzielnicy i siedzibą Teatru Andersena. W 2013 r. powstała dokumentacja projektowa. Plan był ambitny: powiększenie powierzchni użytkowej z 3 do 4,1 tys. mkw (m.in. dzięki dobudowie skrzydła od strony Nowego Światu). Na parterze miała powstać sala na 252 miejsca z balkonem i kanałem dla orkiestry. Na pierwszym piętrze zlokalizowana będzie kolejna „kameralna” sala do prezentowania przedstawień.

Koszt przebudowy był szacowany na ok. 46 mln zł. Pieniądze miały pochodzić głównie z funduszy unijnych. Tylko, że pojawił się problem z ich uzyskaniem. Okazało się, że aby ubiegać się o kasę z Brukseli koszt robót nie może przekroczyć 5 mln zł (ok. 22 mln zł). Ostatecznie nic z przebudowy nie wyszło. A cały pomysł trafił do „inwestycyjnej zamrażarki”.

Po raz kolejny o przebudowie „Kolejarza” zaczęto mówić pod koniec 2019 r. Wtedy miasto przedstawiło listę inwestycji, na które będzie walczyć o unijne pieniądze dostępne w budżecie 2021-27.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski