Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ul. Łęczyńska na deskach planistów. Co z gmachem centrali telefonicznej przy ul. Przyjaźni?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Nowe osiedle mieszkaniowe może powstać przy ul. Krzemionki. To jedno z trzech miejsc w rejonie ul. Łączyńskiej, gdzie miejscy planiści pracują nad zmianą przeznaczenia terenu. Łącznie chodzi o obszar o powierzchni prawie pięciu hektarów.

Projekt planu zagospodarowania przestrzennego - po uwzględnieniu uwag zgłoszonych w wakacje - został już udostępniony mieszkańcom. Chodzi o rejon ul. Łęczyńskiej.

– Projekty zmian planu sporządzono w sposób zgodny z obowiązującym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta, z uwzględnieniem istotnych interesów mieszkańców i inwestorów prowadzących działalność na opracowywanym terenie i w jego sąsiedztwie. Proponowane zmiany wpłyną na poprawę ładu przestrzennego i podniesienie atrakcyjności dzielnicy Bronowice – zapewnia Małgorzata Żurkowska, zastępca dyrektora Wydziału Planowania Urzędu Miasta Lublin.

Miejscy planiści zmianami objęli obszar o powierzchni 4,88 hektara. Chodzi o trzy miejsca.

Pierwsze z nich to 12 arów terenu znajdującego się pomiędzy ulicami: Fabryczną, Podlaską i Parkiem Bronowickim. Dotychczasowe rozstrzygnięcia planistów rezerwowały te grunty pod usługi. I usługi dalej mają zostać. Przy czym przyszłe inwestycje będzie można prowadzić na większej niż obecnie części nieruchomości.

– Zmiana planu przyniesie poprawę warunków zagospodarowania terenu, przy jednoczesnym zachowaniu istotnych urbanistycznie powiązań i otwarć widokowych – sąsiedztwo kościoła pw. św. Michała Archanioła oraz Parku Bronowice. Powinna też przynieść pożądane i oczekiwane zmiany wizerunku przestrzennego tego obszaru – przekonuje Justyn Góźdź z biura prasowego ratusza.

Kolejny zmiana ma objąć działkę o powierzchni ok. 4,4 hektara. To teren pomiędzy ulicami: Krzemionki, Łęczyńską, al. Witosa i terenami kolejowymi. Obecnie działa tam centrum meblowe.

– W obowiązującym planie obszar przeznaczony jest pod tereny zabudowy usługowej z dopuszczeniem lokalizacji obiektów produkcyjnych i magazynowych. Wnioskowano o zmianę przeznaczenia na teren zabudowy wielorodzinnej z dopuszczeniem usług – wskazuje Góźdź.

Również budowa mieszkań jest celem zmiany przeznaczenia kolejnej nieruchomości. Chodzi o 31-arową parcelę przy ul. Przyjaźni. Stoi na niej charakterystyczny - wyróżniający się wśród okolicznych bloków - gmach dawnej centrali telefonicznej.

– Wnioskowano o zmianę przeznaczenia na tereny usługowe i tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, ze względu na planowaną tu nadbudowę i remont istniejącego obiektu wraz ze zmianą sposobu użytkowania – przypomina Justyna Góźdź.

Planiści tylko częściowo na to przystali. – Zmianę oceniono jako częściowo zasadną tj. w zakresie ponownego przeanalizowania funkcji terenu, natomiast zmiana polegająca na przebudowie lub budowie nowego obiektu w miejsce istniejącego, charakteryzującego się dużymi walorami architektonicznymi, figurującego w gminnej ewidencji zabytków i objętego ochroną planistyczną budynku nie jest zasadna. Wiązałoby się to z uszczupleniem zasobu kulturowego miasta – informuje Góźdź.

Projekt planu będzie udostępniony do 7 grudnia (można się z nim zapoznać w godz. 8-15, w Wydziale Planowania, ul. Wieniawska 14, XII piętro, pokój nr 1206A lub na stronach internetowych BIP UM Lublin w zakładce "planowanie przestrzenne").

Dyskusja publiczna o proponowanych przez planistów rozwiązaniach odbędzie się 3 grudnia. Uwagi mieszkańcy mogą zgłaszać - na piśmie - do 22 grudnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski