Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ul. Olejna 8 to prawdziwy adres Bolesława Prusa

Małgorzata Szlachetka
Aleksander Głowacki, czyli Bolesław Prus, mieszkał w kamienicy przy ul. Olejnej 8 w Lublinie. - Warto upamiętnić to miejsce - mówi Marcin Fedorowicz z Teatru NN
Aleksander Głowacki, czyli Bolesław Prus, mieszkał w kamienicy przy ul. Olejnej 8 w Lublinie. - Warto upamiętnić to miejsce - mówi Marcin Fedorowicz z Teatru NN Małgorzata Genca
Miała być zburzona, a jednak istnieje kamienica, w której pisarz mieszkał w dzieciństwie

Do tej pory sądzono, że kamienica przy ulicy Olejnej w Lublinie, w której Aleksander Głowacki, czyli Bolesław Prus, mieszkał w dzieciństwie, nie dotrwała do naszych czasów. Marcin Fedorowicz z Teatru NN, przygotowując się do sobotniego spaceru śladami autora „Lalki”, odkrył, że jest inaczej.

- Porównując XIX-wieczną numerację policyjną i dokumenty inspekcji budowlanej z 1936 roku zorientowałem się, że ciotka Prusa, Domicela z Trembińskich Olszewska, mieszkała nie przy Olejnej 6, ale pod numerem 8 - tłumaczy Fedorowicz. O ile domu przy Olejnej 6 już nie ma, został rozebrany po II wojnie, to sąsiednia kamienica nadal stoi. - Kilka lat temu był pomysł, aby uhonorować Prusa pamiątkową tablicą, niezrealizowany, bo wydawało się, że kamienicy, w której mieszkał, już nie ma. Teraz można do tej inicjatywy wrócić - przekonuje Fedorowicz.

Jeden z największych polskich pisarzy jest mocno związany z Lublinem. Tu ukończył szkołę realną i gimnazjum. „Za moich młodych lat Lublin był miastem cichym, osiadłym tylko na pagórkach. Gdzie obecnie jest dworzec kolejowy, przewracało się kilka nędznych domków; między miastem i rzeką rozciągała się łąka i szosa. (...) tam, gdzie była pustka, gdzie chodzi-liśmy grać w palanta, albo łapać raki, stoi dziś niby całe miasto powiatowe i w dodatku: młyn parowy, gazownia, fabryki narzędzi rolniczych, cementownia, składy syndykatu rolnego, gmachy monopolu”- pisał Bolesław Prus.

Z Lublina pochodziła żona pisarza, Oktawia Trembińska. Pobrali się w kościele pw. Świętego Ducha. Swoje młodzieńcze utwory Głowacki podpisywał jako „Jan w Oleju”, co jest nawiązaniem do miejsca, w którym mieszkał.

- Domicela wielokrotnie ratowała siostrzeńca z tarapatów, np. kiedy znalazł się w więzieniu na Zamku Lubelskim za udział w powstaniu styczniowym. Albo później, gdy jako uczeń gimnazjum przy ul. Namiestnikowskiej (dziś Narutowicza) został zatrzymany z kolegą za głupi żart, podpisanie swoim nazwiskiem grobowca na cmentarzu przy Lipowej - opowiada Fedorowicz.

- Tablica na ul. Olejnej 8 to dobry pomysł, bo do tej pory mało pamiętaliśmy o Prusie w Lublinie - zgadza się dr Jarosław Cymerman, szef Muzeum Czechowicza przy ul. Złotej. I dodaje, że poszedłby nawet krok dalej, wieszając kolejną tablicę przy Krakowskim Przedmieściu 6, tam gdzie swój sklep miał Jan Mincel, uwieczniony przez Prusa w „Lalce”. - W Warszawie, przy Krakowskim Przedmieściu, swoją tablicę ma Ignacy Rzecki, przecież postać fikcyjna - zauważa Cymerman.

Nieruchomość przy ulicy Olejnej 8 jest prywatna. - Na umieszczenie pamiątkowej tablicy musieliby się zgodzić wszyscy właściciele - przypomina Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublina. - Sam pomysł jest godny rozważenia, ale zwykle w takich sprawach czekamy na inicjatywę zainteresowanego środowiska - zaznacza Krzyżanowska.

Tylko w rejonie Starego Miasta jest kilka tablic upamiętniających znanych pisarzy i twórców z Lublina.

Miss Polski Lubelszczyzny. Kto ma szansę na tytuł? [ZDJĘCIA, WIDEO]
Medykalia 2016 w Lublinie. Sobotni koncert: Bracia Figo Fagot i Zeus (DUŻO ZDJĘĆ)
Juwenalia 2016 w Lublinie. Natalia Nykiel i Big Cyc (ZDJĘCIA)
Uroczysta promocja doktorów na Uniwersytecie Medycznym [ZDJĘCIA]
Rodzinny Piknik Motoryzacyjny na placu Zamkowym w Lublinie (ZDJĘCIA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski