Ul. Żmigród w Lublinie: Była Izba Drukarstwa, będzie Dom...

  Ul. Żmigród w Lublinie: Była Izba Drukarstwa, będzie Dom Słów (ZDJĘCIA)

  Artur Jurkowski

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Ul. Żmigród w Lublinie: Była Izba Drukarstwa, będzie Dom Słów
  1/9
  przejdź do galerii

  Ul. Żmigród w Lublinie: Była Izba Drukarstwa, będzie Dom Słów ©Jacek Babicz

  Dom Słów - taka przyszłość czeka Izbę Drukarstwa przy ul. Żmigród 1. Kamienica jest od kilku lata remontowana. Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN szykuje się do kolejnego etapu prac. Obejmą one pomieszczenia na pierwszym piętrze. Obecnie znajdują się tam mieszkania komunalne. Ratusz wszczął jednak już procedury administracyjne, które umożliwią zmianę przeznaczenia lokali na Muzeum Drukarstwa - Dom Słów.
  - Tworzony Dom Słów to unikatowe miejsce, pokazujące fundamentalną rolę słowa mówionego i drukowanego - podkreśla Agnieszka Wiśniewska z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN.

  Nowa placówka powstanie na bazie działającej Izby Drukarstwa. Została ona otworzona w 2008 r. - To jedna z trzech placówek w Polsce, gdzie są eksponowane maszyny i urządzenia, związane z drukiem. Przy czym różnimy się od innych tym, że wszystkie zgromadzone u nas eksponaty są "żywe": w pełni sprawne i używane - mówi Wiśniewska.

  W kamienicy dotychczas wyremontowane zostały pomieszczenia w piwnicy oraz częściowo na parterze. - Inwestycja potrwa jeszcze co najmniej kilka lat - zakłada Wiśniewska.

  W remontowanej obecnie części na parterze ma znaleźć się miejsce m.in. na wystawę poświęconą cenzurze. - Chcemy pokazać Lublin z tej perspektywy w okresie od zaboru rosyjskiego do czasów PRL. Będzie to uzupełnienie wystawy "Siła wolnego słowa" - opisuje Wiśniewska.

  Miejsce, w którym powstanie Dom Słów, nie jest przypadkowe. - Kamienica jest związana z drukarstwem, działalnością wydawniczą od lat 30. ubiegłego wieku - przypomina Wiśniewska.

  W latach 1932-1946 w kamienicy przy Żmigród 1 znajdowała się drukarnia "Popularna".

  Treści, za które warto zapłacić!
  RAPORTY, KOMENTARZE, REPORTAŻE

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Kultura" legitymizuje każdy wydatek

  Liberał (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 21

  Oczywiście brak informacji jaki jest budżet nowej instytucji, ile stanowisk zostanie opłaconych z pieniędzy lubelskiego podatnika, kto zyska i w jakim procencie to deficytowe miejsce wpłynie na...rozwiń całość

  Oczywiście brak informacji jaki jest budżet nowej instytucji, ile stanowisk zostanie opłaconych z pieniędzy lubelskiego podatnika, kto zyska i w jakim procencie to deficytowe miejsce wpłynie na powiększenie zadłużenia miasta. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo