MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ulga podatkowa osoby zmarłej nie przechodzi na spadkobiercę. RPO: „To krzywdzące”. Po interwencji Rzecznika resort finansów obiecuje zmiany

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Dziedziczenie ulgi podatkowej zdaniem dyrektora KIS nie powinno mieć miejsca. Nie zgadza się z tym Rzecznik Praw Obywatelskich.
Dziedziczenie ulgi podatkowej zdaniem dyrektora KIS nie powinno mieć miejsca. Nie zgadza się z tym Rzecznik Praw Obywatelskich. 123RF.coM
Ulga podatkowa nie może zostać odziedziczona po osobie zmarłej – takie stanowisko zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Według Rzecznika Praw Obywatelskich, który zainterweniował w tej sprawie do Ministerstwa Finansów, takie podejście jest krzywdzące dla podatników. Po piśmie RPO resort finansów uznał, że rzeczywiście potrzebne są zmiany i zapowiedział przygotowanie odpowiednich wyjaśnień przepisów dla Krajowej Administracji Skarbowej.

Spis treści

Ulga podatkowa nie może zostać odziedziczona przez spadkobierców

Śmierć najbliższej osoby to nie tylko bolesne doświadczenie, ale też sytuacja, w której rodzina musi uporać się z licznymi formalnościami i uporządkować sprawy po zmarłym. Niestety, instytucje państwowe nie zawsze stoją po stronie obywatela, również w takiej sytuacji, na co zwrócił uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich.

– Matka i córka poniosły wydatki na panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła. Niemniej jednak faktura dokumentująca wydatek została wystawiona na ówczesnego właściciela nieruchomości – na matkę. Po jej nagłej śmierci córka wniosła o interpretację podatkową, chcąc uzyskać odpowiedź na pytanie, czy może skorzystać z prawa do ulgi termomodernizacyjnej – opisuje pewną prawdziwą sytuację RPO Marcin Wiącek.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak, że w tej sytuacji córka nie może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, bo faktura za wykonane prace była wystawiona na zmarłą matkę. Tym samym uznano, że prawo do ulg i zwolnień podatkowych nie przechodzi na spadkobierców osoby zmarłej.

Sięgnij po energię ze słońca

Materiały promocyjne partnera

RPO: taka interpretacja przepisów krzywdzi podatników

Rzecznik zwrócił uwagę, że organy podatkowe podeszły do tematu w nieodpowiedni sposób, interpretując przepisy zbyt wąsko. Zdaniem RPO ulgi podatkowe i zwolnienia jak najbardziej powinny przechodzić na spadkobierców, a polskie prawo na to pozwala – wszystko jest kwestią interpretacji. Marcin Wiącek zwraca też uwagę, że w całej sprawie chodzi o osoby w bardzo trudnym momencie życia.

– Problem dotyczy osób, które po stracie najbliższej osoby stają przed wyzwaniem porządkowania jej spraw majątkowych i tym samym przed koniecznością toczenia sporów. W ocenie RPO ta wykładnia prowadzi do unicestwienia praw spadkobierców na gruncie podatkowym – czytamy w komunikacie RPO.

W związku z tą sytuacją RPO zwrócił się do minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej z pytaniem, czy rząd planuje zmienić interpretację przepisów podatkowych na korzyść obywateli. Jak podkreśla, nie można akceptować wykładni przepisów, która pozbawia grupę obywateli prawa do ulg i zwolnień.

– Mając za podstawę ustawę o Rzeczniku Praw Obywatelskich, zwracam się do Pani Minister z uprzejmą prośbą o ocenę problemu i zajęcie stanowiska w sprawie – zakończył swoje pismo Marcin Wiącek.

Ministerstwo Finansów: prawo do ulgi termomodernizacyjnej powinno podlegać dziedziczeniu

W odpowiedzi na interwencję RPO resort finansów podziękował za zwrócenie uwagi na problem i przychylił się do stanowiska Rzecznika. Jak napisano w odpowiedzi, w ocenie rządu ulgę termomodernizacyjną jak najbardziej można zaliczyć do praw podlegających dziedziczeniu.

– Co prawda orzeczenia [sądów – przyp. red.] dotyczą spraw, przedmiotem których są ulgi inne niż termomodernizacyjna, jednak stanowisko w nich zaprezentowane można odnieść również do ulgi termomodernizacyjnej – przyznaje Anna Chałupa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Jak zapewniła przedstawicielka rządu, zostaną przygotowane specjalne wyjaśnienia dla urzędników skarbówki, tłumaczące, jak interpretować omawiane w artykule przepisy na korzyść podatników. Zapowiedziano także przyjrzenie się przypadkom takim, jak ten opisany przez rzecznika pod kątem prawidłowości wydanej interpretacji podatkowej.

– Uwzględniając Pana uwagi o niekorzystnym dla podatników stanowisku organów podatkowych w tej kwestii, dostrzegam potrzebę podjęcia działań mających na celu przygotowanie stosownych wyjaśnień dla organów Krajowej Administracji Skarbowej – mówi Chałupa

Ulga termomodernizacyjna – czym jest i jak działa?

Przypomnijmy, że ulga termomodernizacyjna, której dotyczy opisana interwencja RPO, pozwala odliczyć od podstawy opodatkowania do 53 tys. zł, o ile kwota ta została wydana na termomodernizację domu. Przysługuje ona właścicielom i współwłaścicielom ukończonych domów jednorodzinnych, którzy płacą podatek liniowy 19 proc., PIT według skali podatkowej lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Jeżeli wydatki na termomodernizację wspólnej nieruchomości ponieśli małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa, to każde z nich może skorzystać z ulgi osobno, odliczając do 53 tys. zł. Jak podkreśla Ministerstwo Finansów, nie ma przy tym znaczenia, na kogo zostały wystawione faktury za przeprowadzone prace, jako że majątek obojga i tak jest wspólny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ulga podatkowa osoby zmarłej nie przechodzi na spadkobiercę. RPO: „To krzywdzące”. Po interwencji Rzecznika resort finansów obiecuje zmiany - RegioDom.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski