Ekspert ministerstwa finansów Aleksander Łożykowski w uporządkowany sposób przedstawił założenia szerokiego pakietu ulg, adresowanych głównie do sektora małych i średnich przedsiębiorstw, zaplanowanych w ramach ustaw składających się na „Polski Ład”. Podzielił je na 4 grupy:
- otwarcie na kapitał
- inwestycje
- innowacje
- rozwój i ekspansję.
Przedstawiany przez eksperta materiał mógł oszołomić nawet wytrawnych biznesmenów, więc zdecydowanie warto go na spokojnie jeszcze raz odsłuchać – na szczęście zapis każdego spotkania w ramach cyklu jest dostępny w internecie pod linkiem, który podajemy niżej.
Ulgi podatkowe dla MŚP
Zgodnie z ideą działań, których dotyczą, szczególnie ciekawie prezentują się ulgi związane z innowacjami. Należą do nich: podwójna preferencja podatkowa przy zatrudnianiu innowacyjnego pracownika, ulga na opracowanie prototypowego rozwiązania czy ulga na robotyzację w ramach budowania przemysłu 4.0.
Firmy mogą liczyć też na nową ulgę związaną z odpłatnym korzystaniem z aparatury badawczo-rozwojowej, podwójną ulgę na ekspansję, ulgi i preferencje przy organizowaniu przedsięwzięć z udziałem Venture Capital, ulgę na opracowanie i uruchomienie pierwszej oferty publicznej i – związana z nią – oferta dla inwestorów, którzy, trzymając akcje nowej spółki przez 3 lata, uzyskają zwolnienie z „podatku Belki”. I to nie jest nawet jeszcze połowa całego wachlarza udogodnień dla firm, zapisanych w rozwiązaniach „Polskiego Ładu” a wyjaśnianych przez eksperta w trakcie wideokonferencji.
Jeszcze szczegóły wdrożenia estońskiego CIT, z jednym czytelnym warunkiem: spółka korzystająca z tego rozwiązania musi w ciągu 4 lat dojść do poziomu zatrudniania minimum 3 osób. Szczegółowe wyjaśnienia, jak dzięki wprowadzanym rozwiązaniom efektywna stawka podatkowa dla mniejszych firm – do 2 mln euro rocznego obrotu – obniży się do 20 proc., a dla firm większych – spadnie z poziomu 30 do 25 proc. – ta cała wiedza czeka na Państwa.
Dlatego warto śledzić kolejne spotkania z cyklu „Idea Rozwoju Twojego Biznesu”. Jak na wstępie do tego, który Państwu referujemy, zauważyła Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju. „Polski Ład” jest odpowiedzią rządu Zjednoczonej Prawicy na reset gospodarki po pandemii, a na jego konkretnych rozwiązaniach bezpośrednio skorzysta 40 proc. polskich przedsiębiorców.”
Wiedza z pierwszej ręki
W trakcie wideokonferencji, które będą odbywały się regularnie w okresie od września do grudnia, zostaną poruszone m.in. tematy: budownictwa, aspektów prawnych przy wprowadzaniu firmy na rynki zagraniczne, korzystania przez biznes z cyfryzacji administracji, bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy, regulacji zamówień publicznych czy pozyskiwania i utrzymywania młodych pracowników. Przedsiębiorcy dowiedzą się też więcej o Systemie Rejestrów w Turystyce, Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków czy Funduszu Pracy na rzecz polskiej przedsiębiorczości.
,W czasie trwania cyklu webinariów zostaną poruszone m.in. tematy: budownictwa, aspektów prawnych przy wprowadzaniu firmy na rynki zagraniczne, korzystania przez biznes z cyfryzacji administracji, bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy, regulacji zamówień publicznych czy pozyskiwania i utrzymywania młodych pracowników. Przedsiębiorcy dowiedzą się też więcej o Systemie Rejestrów w Turystyce, Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków czy Funduszu Pracy na rzecz polskiej przedsiębiorczości.
Do udziału w spotkaniach zaproszono ekspertów z 19 instytucji, m.in.: Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Finansów, KUKE, Głównego Urzędu Miar, Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, Urzędu Zamówień Publicznych, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju czy Banku Gospodarstwa Krajowego. Eksperci przez kolejne tygodnie będą dzielić się z przedsiębiorcami wiedzą i praktycznymi wskazówkami na temat korzystania z rozwiązań osłonowych proponowanych firmom przez rząd.
Bezpłatny udział dla wszystkich zainteresowanych
Każde spotkanie składa się indywidualnych prelekcji zaproszonych ekspertów, dyskusji zaproszonych gości na najważniejsze z poruszonych tematów, a także odpowiedzi na pytania uczestników. Pytania można też zadawać mejlowo – organizatorzy gwarantują, że żadne z nich nie zostanie bez odpowiedzi
Konferencje z cyklu #idearozwojubiznesu są transmitowane „na żywo” na stronie internetowej www.parp.gov.pl/idearozwojubiznesu, pod tym też adresem można obejrzeć ich zapis w dowolnej chwili. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji.
Patronami medialnymi cyklu są: Polska Agencja Prasowa, Polsat News oraz Polska Press.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?