Ulgi i udogodnienia. „Polski Ład” dla małych i średnich firm

Materiał informacyjny PARP
Udostępnij:
Ulgi, ulgi i jeszcze raz ulgi – to obszerny program spotkania z przedsiębiorcami, zorganizowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach cyklu edukacyjnych wideokonferencji pod hasłem: „Idea Rozwoju Twojego Biznesu”.

Ekspert ministerstwa finansów Aleksander Łożykowski w uporządkowany sposób przedstawił założenia szerokiego pakietu ulg, adresowanych głównie do sektora małych i średnich przedsiębiorstw, zaplanowanych w ramach ustaw składających się na „Polski Ład”. Podzielił je na 4 grupy:

  • otwarcie na kapitał
  • inwestycje
  • innowacje
  • rozwój i ekspansję.

Przedstawiany przez eksperta materiał mógł oszołomić nawet wytrawnych biznesmenów, więc zdecydowanie warto go na spokojnie jeszcze raz odsłuchać – na szczęście zapis każdego spotkania w ramach cyklu jest dostępny w internecie pod linkiem, który podajemy niżej.

Ulgi podatkowe dla MŚP

Zgodnie z ideą działań, których dotyczą, szczególnie ciekawie prezentują się ulgi związane z innowacjami. Należą do nich: podwójna preferencja podatkowa przy zatrudnianiu innowacyjnego pracownika, ulga na opracowanie prototypowego rozwiązania czy ulga na robotyzację w ramach budowania przemysłu 4.0.

Firmy mogą liczyć też na nową ulgę związaną z odpłatnym korzystaniem z aparatury badawczo-rozwojowej, podwójną ulgę na ekspansję, ulgi i preferencje przy organizowaniu przedsięwzięć z udziałem Venture Capital, ulgę na opracowanie i uruchomienie pierwszej oferty publicznej i – związana z nią – oferta dla inwestorów, którzy, trzymając akcje nowej spółki przez 3 lata, uzyskają zwolnienie z „podatku Belki”. I to nie jest nawet jeszcze połowa całego wachlarza udogodnień dla firm, zapisanych w rozwiązaniach „Polskiego Ładu” a wyjaśnianych przez eksperta w trakcie wideokonferencji.

Jeszcze szczegóły wdrożenia estońskiego CIT, z jednym czytelnym warunkiem: spółka korzystająca z tego rozwiązania musi w ciągu 4 lat dojść do poziomu zatrudniania minimum 3 osób. Szczegółowe wyjaśnienia, jak dzięki wprowadzanym rozwiązaniom efektywna stawka podatkowa dla mniejszych firm – do 2 mln euro rocznego obrotu – obniży się do 20 proc., a dla firm większych – spadnie z poziomu 30 do 25 proc. – ta cała wiedza czeka na Państwa.

Dlatego warto śledzić kolejne spotkania z cyklu „Idea Rozwoju Twojego Biznesu”. Jak na wstępie do tego, który Państwu referujemy, zauważyła Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju. „Polski Ład” jest odpowiedzią rządu Zjednoczonej Prawicy na reset gospodarki po pandemii, a na jego konkretnych rozwiązaniach bezpośrednio skorzysta 40 proc. polskich przedsiębiorców.”

Wiedza z pierwszej ręki

W trakcie wideokonferencji, które będą odbywały się regularnie w okresie od września do grudnia, zostaną poruszone m.in. tematy: budownictwa, aspektów prawnych przy wprowadzaniu firmy na rynki zagraniczne, korzystania przez biznes z cyfryzacji administracji, bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy, regulacji zamówień publicznych czy pozyskiwania i utrzymywania młodych pracowników. Przedsiębiorcy dowiedzą się też więcej o Systemie Rejestrów w Turystyce, Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków czy Funduszu Pracy na rzecz polskiej przedsiębiorczości.

,W czasie trwania cyklu webinariów zostaną poruszone m.in. tematy: budownictwa, aspektów prawnych przy wprowadzaniu firmy na rynki zagraniczne, korzystania przez biznes z cyfryzacji administracji, bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy, regulacji zamówień publicznych czy pozyskiwania i utrzymywania młodych pracowników. Przedsiębiorcy dowiedzą się też więcej o Systemie Rejestrów w Turystyce, Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków czy Funduszu Pracy na rzecz polskiej przedsiębiorczości.

Do udziału w spotkaniach zaproszono ekspertów z 19 instytucji, m.in.: Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Finansów, KUKE, Głównego Urzędu Miar, Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, Urzędu Zamówień Publicznych, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju czy Banku Gospodarstwa Krajowego. Eksperci przez kolejne tygodnie będą dzielić się z przedsiębiorcami wiedzą i praktycznymi wskazówkami na temat korzystania z rozwiązań osłonowych proponowanych firmom przez rząd.

Bezpłatny udział dla wszystkich zainteresowanych

Każde spotkanie składa się indywidualnych prelekcji zaproszonych ekspertów, dyskusji zaproszonych gości na najważniejsze z poruszonych tematów, a także odpowiedzi na pytania uczestników. Pytania można też zadawać mejlowo – organizatorzy gwarantują, że żadne z nich nie zostanie bez odpowiedzi

Konferencje z cyklu #idearozwojubiznesu są transmitowane „na żywo” na stronie internetowej www.parp.gov.pl/idearozwojubiznesu, pod tym też adresem można obejrzeć ich zapis w dowolnej chwili. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji.

Patronami medialnymi cyklu są: Polska Agencja Prasowa, Polsat News oraz Polska Press.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ulgi i udogodnienia. „Polski Ład” dla małych i średnich firm - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie