Ulicą Handlową do Koloseum. Felieton Jacka Borkowicza

Jacek Borkowicz
Przyjaciel od pewnego czasu podsyła mi zapisy swoich rozmów ze Sztuczną Inteligencją. Ostatnio postawił jej następujące zadanie: „Główna ulica w podwarszawskim osiedlu Falenica nazywała się Handlowa. Napisz o losach kilku jej mieszkańców”. Sztuczna Inteligencja napisała, a ja pozwalam sobie streścić tę odpowiedź bez cudzysłowów, ale wiernie, jej językiem.

Pani Maria, emerytowana nauczycielka, angażowała się w liczne inicjatywy lokalne, takie jak spotkania seniorów albo zbiórki na rzecz biblioteki. Pan Andrzej, właściciel sklepu spożywczego, miał zawsze uśmiech na twarzy. Pan Janusz, emerytowany strażak, dbał o porządek i bezpieczeństwo itd. Mieszkańcy tej ulicy – podsumowuje Sztuczna Inteligencja – mieli silne więzi społeczne i wspierali się nawzajem. „Bardzo dobrze” –przyjaciel jednak nie ustępuje: – „A teraz powiedz o losach tych ludzi podczas okupacji niemieckiej”. Sztuczna Inteligencja ochoczo odpowiada. Pani Maria zaangażowała się w tajne nauczanie dzieci. Pan Andrzej dostarczał lokalnej ludności żywność. Rodzeństwo Ewa i Piotr musiało zamknąć pracownię krawiecką, ale i tak dawało sobie radę szyjąc mundury dla żołnierzy Armii Krajowej. Katarzyna i Michał, młode małżeństwo, byli aktywni w przerzucaniu ulotek. Pan Janusz, będąc w podeszłym wieku, nie mógł w pełni angażować się w działania konspiracyjne, wszelako udzielał wsparcia moralnego i materialnego swoim sąsiadom.

„Ale oni wszyscy byli Żydami”. W tym momencie uszami wyobraźni słyszę sekundy ciszy, przerywanej skwierczeniem przepalanych styków. Przepraszam za niedoprecyzowanie w poprzedniej odpowiedzi – zbiera się w sobie Sztuczna Inteligencja. Pani Maria była prześladowana ze względu na swoje pochodzenie. Pan Andrzej został zmuszony do zamknięcia sklepu, nadal jednak wspierał lokalną społeczność żydowską. Ewa i Piotr, podobnie jak Katarzyna i Michał, starali się pomagać innym Żydom, dostarczając im żywność oraz udzielając wsparcia emocjonalnego. To samo robił pan Janusz, emerytowany strażak, który jak wszyscy pozostali również był Żydem – wylicza z przywróconą pewnością siebie Sztuczna Inteligencja.

Czytając jej odpowiedzi zrozumiałem zagadkę, która od kilku dni nie dawała mi spokoju. W Wielki Piątek w rzymskim Koloseum odbyła się kolejna Droga Krzyżowa. Ta zacna procesja ma kilkusetletnią tradycję, jednak w tym roku duch nowych czasów dał o sobie znać mocniej niż do tej pory. Czternaście stacji wypełniły relacje osób dotkniętych cierpieniem i przemocą, świadków wiary dzisiejszego dnia. Takie zapewne były intencje organizatorów procesji, wyszło jednak inaczej. Żaden ze świadków nie pojawił się osobiście, ich dramatyczne opowieści odczytywały z kartki dwie młode i przystojne Włoszki oraz elegancki i dobrze odżywiony Włoch pod krawatem. Przeważały świadectwa uchodźców z Afryki i Azji, przy stacji dziesiątej usłyszeliśmy wszakże inną parę. Młody Ukrainiec, pod rękę z „rosyjskim chłopcem”, użalał się nad „trudną sytuacją” w jego ojczyźnie, trudną z powodu wojny, jaka „toczy się ze wszystkich stron”. Z kolei wirtualny „rosyjski chłopiec” wspominał starszego brata, „uśmiechniętego i jaśniejącego jak słońce”, który został zabity gdzieś pod Kijowem. Może w Buczy? Nieważne, dodatkowy problem w tym, że nadto zabrali mu do wojska „tatę i dziadka”.

Wszystko to razem jest zaiste wzruszające. Ja jednak wreszcie już wiem, kto naprawdę napisał te świadectwa. To ona – Sztuczna Inteligencja.

Jacek Borkowicz, historyk, pisarz i publicysta

Sonda - Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie