Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulica nazwana w hołdzie pomordowanym

Kamil Nadolski, Piotr Zawisza
Ulica swój bieg rozpoczyna od ruchliwego  skrzyżowania...
Ulica swój bieg rozpoczyna od ruchliwego skrzyżowania... mikołaj majda
Droga Męczenników Majdanka należy do najdłuższych ulic Lublina, ciągnąc się od skrzyżowania ulic Fabrycznej, Wolskiej i Łęczyńskiej, aż do granic administracyjnych miasta, przy wylocie do alei Witosa.

Zarówno przed wiekami, jak i dziś stanowi główną oś komunikacyjną południowo-wschodniej części miasta. Jej wytrasowanie datuje się na rok 1820, co związane było z budową traktu uściługskiego, pokrywającego się z dzisiejszą drogą w kierunku Krasnegostawu i Zamościa.

To właśnie w tej okolicy (ul. Wrońska) mieściły się znane i cenione Zakłady Mechaniczne Emila Plage i Teofila Laśkiewicza, będące pierwszą polską wytwórnią samolotową. Wśród osób zasłużonych dla fabryki niemałą rolę odegrał inż. Jerzy Rudlicki - kierownik biura konstrukcyjnego. Oprócz samych maszyn lotniczych, w zakładach produkowano również karoserie samochodowe dla chryslera, buicka i hotchkissa. Niestety, w 1935 r. firma ogłosiła upadłość, a w rok później została upaństwowiona i przekształcona w Lubelską Wytwórnię Samolotów.

Tak jak na przełomie XIX i XX wieku ulicę wiązano głównie z przemysłowym rozkwitem miasta, tak od czasów okupacji kojarzona była tylko z jednym - obozem koncentracyjnym na Majdanku. Jeden z największych obozów w Polsce, funkcjonujący w latach 1941-1944, odcisnął niechlubne piętno na historii naszego miasta. Według najnowszych danych, szacuje się, że spośród 150 tys. więźniów, którzy przewinęli się przez Majdanek, życie straciło blisko 80 tys. z nich. To właśnie w hołdzie pomordowanym tak nazwano ulicę. Zwieńczeniem czci dla ofiar nazistowskich zbrodni jest pomnik Walki i Męczeństwa, wybudowany na terenie byłego obozu w 25. rocznicę wyzwolenia (1969 r.).

Obok Muzeum na Majdanku znajduje się jeden z największych cmentarzy na Lubelszczyźnie, którego projekt pochodzi z lat 70. XX wieku.

Blaski...

Dogodne połączenie komunikacyjne: Droga Męczenników Majdanka ma sprawną sieć połączeń do różnych części miasta. Lokalizacja nieco na uboczu rozwiązuje problemy zakorkowanych ulic, z którymi borykają się mieszkańcy centrum.

...i cienie Drogi Męczenników Majdanka

Bezpieczeństwo: Bliskość Bronowic i Kośminka sprawia, że mieszkańcy nie czują się zbyt komfortowo, zwłaszcza po zmroku. Integracja: Wiele osób skarży się na niskie poczucie wspólnoty wśród mieszkańców osiedli.

Oni tu mieszkają

Ligia Bogusz: - Cenię sobie praktyczny walor dzielnicy: blisko do pracy, dobry dojazd do centrum, spokojna okolica. Uciążliwe jest jednak mieszkanie przy samej ulicy.

Bożena Torchawa: - Ulica posiada dobre połączenia komunikacyjne z resztą miasta. Udostępnia także sporo wolnej przestrzeni, idealnej na przykład na przyjemne spacery z psem.

Kamil Kępa: - Podoba mi się zmiana wizerunku dzielnicy. Jako duży plus postrzegam napływ mieszkańców do rozwijających się osiedli i powstawanie kolejnych sklepów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski