Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UMCS Lublin czeka proces o szlabany?

Joanna Biegalska
Jacek Babicz
Po naszym tekście o zamontowaniu szlabanów na terenie miasteczka akademickiego UMCS zawrzało. Mieszkańcy domów przy ul. Czwartaków nie kryją swojego oburzenia planami uczelni. Konflikt dotyczy pomysłu odcięcia dojazdu do ul. Głębokiej.

- Czujemy się zablokowani. Bez słowa zabrano nam najlepszy dojazd do ul. Głębokiej - opowiada Czytelnik (imię i nazwisko do wiadomości redakcji), mieszkający przy ul. Czwartaków.

UMCS tłumaczy, że miał prawo postawić szlabany, bo jest właścicielem drogi. - Podobnie, jak każdy właściciel posesji czy gruntu, uniwersytet również ma prawo do rozporządzania swoją własnością i dbania przede wszystkim o interes studentów i pracowników - wyjaśnia Anna Guzowska, rzecznik prasowy uczelni. Rzecznik przypomina, że UMCS jako jedyny płaci za utrzymanie drogi. - W ubiegłym roku, gdy jej nawierzchnia była w gorszym stanie, ci sami mieszkańcy, poprzez interwencje w lubelskiej prasie, kierowali pytania do właściciela drogi - to znaczy uniwersytetu - kiedy zamierza ją wyremontować. Wtedy nikt nie miał wątpliwości, kto jest jej właścicielem - oburza się rzeczniczka.

Mieszkańcy nie kwestionują prawa własności uczelni. Podnoszą jednak inną kwestię. - Z tej drogi korzystam ponad 30 lat. Razem z sąsiadami nabyliśmy już służebność przez zasiedzenie - wyjaśnia Czytelnik i zapewnia, że jeśli uczelnia nie zapewni przejazdu do ul. Głębokiej, to sprawa trafi do sądu.

W ocenie prawnika ewentualny proces może być ciekawy.

- Fakt, iż właścicielem nieruchomości jest UMCS, nie oznacza, że inne osoby nie mogą z niej korzystać. Polskie prawo przewiduje bowiem istnienie ograniczonych praw rzeczowych, do których zaliczana jest m.in. służebność - wyjaśnia adwokat Bartosz Kwiatkowski.

Oznacza to, że właściciel nieruchomości może być zobowiązany do umożliwienia innym osobom korzystania z niej. - W realiach niniejszej sprawy do zasiedzenia mogłoby dojść, gdyby mieszkańcy wykazali, iż przez co najmniej 30 lat korzystali z drogi tak, jakby służebność była na ich rzecz ustanowiona - dodaje mecenas Kwiatkowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski