UMCS otworzył nową przestrzeń dla studentów z zagranicy. Zaprasza do Welcome Center UMCS

UMCS podkreśla, że jest otwarty dla studentów z całego świata i stworzył dla nich punkt informacyjny. Oprócz miejsca pierwszego kontaktu ma być też przestrzenią twórczej współpracy żaków z zagranicy.

Kenia, Tanzania, Zimbabwe, a także Ukraina, Hiszpania i Włochy – m.in. z tych krajów przyjeżdżają młodzi ludzie, żeby podjąć studia na UMCS-ie. Od wczoraj pierwsze kroki w swojej studenckiej przygodzie mogą kierować do Welcome Center mieszczącego się w siedzibie Biblioteki Uniwersyteckiej uczelni przy ul. Radziszewskiego.

– Jako uniwersytet od wielu lat stawiamy na umiędzynarodowienie: w sferze studenckiej, dydaktycznej, ale również chcemy ściągać pracowników naukowych z całego świata. Welcome Center jest nowym i ważnym punktem na mapie kampusu uniwersyteckiego. Tego typu placówki są standardem na nowoczesnych uniwersytetach, więc nadrabiamy zaległości – twierdzi prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS-u.

Welcome Center to jedno pomieszczenie biurowe. Na stałe są tam zatrudnieni dwaj absolwenci uczelni: Maciej Cieciora i Ainebyona Karokora Robert z Tanzanii. Będą koordynować działania skierowane do studentów z zagranicy.

– Stworzyliśmy dla studentów budżet partycypacyjny. Składają projekty, wnioskują o wsparcie ze strony uczelni, a my jako komisja konkursowa rozstrzygamy, które projekty będą realizowane. Te, które już są do nas zgłaszane, to cykl spacerów integracyjnych po Lublinie i spotkania okolicznościowe, które cieszą się dużą popularnością wśród studentów zagranicznych, czyli np. kolędowanie. Mogą to być również projekty o charakterze kulturalnym, artystycznym i sportowym – tłumaczy dr Ewelina Panas, pełnomocniczka rektora ds. umiędzynarodowienia.

Welcome Center będzie pierwszym punktem informacyjnym na każdym etapie studenckiego życia osoby z zagranicy – począwszy od kwestii organizacyjnych związanych z przeprowadzką do Lublina poprzez okres studiów do zostania absolwentem.

– Działania uniwersytetu wpisują się w strategię miasta mającą na celu pozyskiwanie jak największej liczby studentów z zagranicy i tworzenie dla nich przyjaznego miejsca. Mam marzenie, żeby Lublin był najbardziej internacjonalnym miastem w Polsce – mówi Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości urzędu miasta.

Na ten moment na UMCS-ie studiuje ok. 1800 cudzoziemców, co stanowi 10 proc. całkowitej liczby żaków.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie