UMCS podpisał z wykonawcą umowę na budowę nowego kampusu przy al. Kraśnickiej. Budynki mają stanąć w 2020 roku

Maciej Wijatkowski
Budynki UMCS przy placu Marii Skłodowskiej-Curie. Nowy kampus powstanie w rejonie al. Kraśnickiej i ul. Głębokiej i Pagi
Budynki UMCS przy placu Marii Skłodowskiej-Curie. Nowy kampus powstanie w rejonie al. Kraśnickiej i ul. Głębokiej i Pagi MDRON.PL
Udostępnij:
Rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski poinformował o podpisaniu umowy w sprawie budowy nowych siedzib wydziałów: politologii i psychologii UMCS. Firma WARBUD ma na jej wykonanie półtora roku.

83,5 mln ma otrzymać WARBUD za projekt i budowę obiektów między al. Kraśnicką, ul. Głęboką i Pagi. Umowa została podpisana w ubiegłą środę.

Wykonawca będzie miał półtora roku na wykonanie całości prac, co oznacza, że nowe budynki dla wydz. politologii i psychologii powinny stanąć do połowy 2020. Łącznie, obiekty mają mieć 11 tys. m2, z czego politologia - 4500 m2, a psychologia 2800 m2. Pozostała powierzchnia jest wspólna i ma obejmować m.in. bibliotekę, szatnię, barek i pomieszczenia gospodarcze. W budynkach znajdą swoje miejsca także koła naukowe, Legia Akademicka, miejsca na spotkania i dyskusje oraz elektroniczna strzelnica.

Do 7 grudnia był czas na składanie ewentualnych odwołań przez firmy, które odpadły w rywalizacji przetargowej. W tym terminie nie wpłynął żaden protest, uniwersytet podpisał więc z WARBUD-em umowę.

Zbiórki i oszczędności

83,5 mln to dwa razy więcej pieniędzy, niż UMCS planował pierwotnie przeznaczyć na inwestycję. Początkowo, na sumę planowanych do wydania 40 mln, składała się 30-milionowa dotacja od rządu i wpływy ze sprzedaży siedzib wydziałów przy placu Litewskim. Sprzedaż szła dość opornie, lecz w końcu nabywcy się znaleźli. W budynku po Wydziale Politologii powstanie Muzeum Ziem Wschodnich, oddział Muzeum Lubelskiego. Budynek psychologii też znalazł nabywcę, dotychczas nieujawnionego. Kolejnych 25 milionów uczelnia dostanie od rządu w nadchodzącym roku.

Oszczędzając na innych inwestycjach, UMCS będzie miał prawie 70 mln, a doliczając kolejną subwencję, z 2020 roku, spokojnie zmieści się w cenie. O opóźnieniach w budowie planowanej wcześniej nowej hali sportowej, czy dokończeniu remontu Chatki Żaka, rektor mówił wcześniej, po pierwszym podejściu do przetargu, zapewniając, że wszystko będzie prowadzone wolniej, ale konsekwentnie i że liczy na dalsze wsparcie rządu.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Kurier Lubelski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 12

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

c
common sense
Na Głęboką w okolice Pagi można przejść pieszo z każdego miejsca kampusu - to około 5 minut tylko! Z Lsm-ów tyle samo. Z Al. Racławickich można dostać się w każdą część miasta. Nie przesadzajmy więc z tym brakiem komunikacji. Inna kwestią jest pozbycie się dwóch reprezentacyjnych budynków na Pl. Litewskim, i to za tak niską cenę! Wystarczyłoby je wyremontować. To miejsce bez studentów stanie się smętną, opustoszałą żulownią. Wystarczy przejść się wieczorem Krakowskim Przedmieściem: tania wóda i szemrane kluby... I to nowe muzeum... na co komu potrzebna tak dziwaczna instytucja?
---
Zakładam hipotetyczne warianty, jak będzie w praktyce to czas pokaże. Już to widzę, jak nauczą się wychodzić odpowiednio wcześnie - będzie jak w kreskówkach - bieganie z językiem na brodzie za autobusem, chociaż tyle, że kierowcy uprzejmi i poczekają nie to co było kiedyś. Absolutnie nie jest moją intencją robić z ludzi sieroty jak to Pan ujął. Wyczuwam w tym co Pan napisał jakby odrobinę ofensywy, niepotrzebnie naprawdę, ja absolutnie nie zamierzam atakować Pana. Lepiej zakończmy tą dyskusję i zostańmy przy swoim żeby niechcący nie doszło do zbytniej eskalacji. Take it easy.
.
"ludzie chyba będą musieli nauczyć się latać aby zdążyć na upragniony autobus" - nie, nauczą się wychodzić odpowiednio wcześnie i organizować sobie odpowiednio czas.
"poza tym jest niebezpiecznie, bo ul. Głęboką jeździ mnóstwo samochodów i szybko jeżdżą - może dojść do wypadku, wystarczy, że student nie będzie zbytnio uważał i wpadnie pod samochód. " - ile do tej pory było tam wypadków z udziałem "nieuważnego" studenta? daj spokój, już nie rób z ludzi takich sierot, przecież setki studentów codziennie od lat przechodzą tam na przejściach...
---
O ile mogę zgodzić się co do pierwszego zdania, tak czytając dalej niestety już nie. Nawet jeśli wyciągnie się studentów ze ścisłego centrum miasta to ruch samochodowych jaki był taki będzie, bo dominuje u nas ta mentalność, że bez czterech kółek ani rusz, bo tak szybciej, bo tak wygodniej - to się nie dziwmy, że całe miasto stoi, jak wszyscy na hura wsiadają do aut. Przystanek przy Ecotech jaki przy al. Kraśnickich są dość daleko rozstrzelone od miejsca w którym mają się znajdować wydziały politologii i psychologii, ludzie chyba będą musieli nauczyć się latać aby zdążyć na upragniony autobus, poza tym jest niebezpiecznie, bo ul. Głęboką jeździ mnóstwo samochodów i szybko jeżdżą - może dojść do wypadku, wystarczy, że student nie będzie zbytnio uważał i wpadnie pod samochód. A z tymi akademikami to bym polemizował - wybierają je ci, którzy są przyjezdni, z poza Lublina. Nasi rdzenni studenci lubelscy przeważnie przyjeżdżają ze stancji, np. z Czechowa, Felina, mieszkają daleko na krańcach miasta, bo tam tanio im wychodzi za wynajem.
..
Budynki psychologii i politologii są w kiepskim stanie, nie są to już warunki w których studenci chcieliby się uczyć, to jest zdanie ludzi którzy uczyli się tam latami (nie moje własne). Druga sprawa wyciągnięcie studentów ze ścisłego centrum miasta rozluźni ruch samochodów, a przystanki aby dostać się na ul Głęboką masz dwa, jeden na al. Kraśnickich i drugi przy Ecotech. Pomijając już fakt, ile ze studentów wybierze akademiki zamiast stancji aby mieć 10minut drogi na uczelnie.
K
Koki
Wyludnianie centeum Lublina ze studentów to skrajna nieodpowiedzialność i głupota rodem z zasciankowej wsi !
---
Obecnie wydział Politologii znajduje się przy Placu Litewskim, a więc jest bardzo dobrze skomunikowany, dojeżdżają tam jedne z najbardziej popularnych linii mpk - 2,10,18,26,31,32,40,57, podobnie jest z wydziałem Psychologii, który znajduje się na Narutowicza( z Placu Wolności tudzież z przystanku Mościckiego jeżdżą linie - 3,4,7,13,39,55,159 oraz wszystkie nocne N1,N2,N3). Jeśli przeniosą wydział politologii i psychologii na ul. Głęboką to nie sposób będzie się tam dostać, bo brakuje przystanku, który byłby zlokalizowany nieopodal, bo to jest ta część, którą autobusy nie jeżdżą, nie ma nawet trakcji trolejbusowej na tym odcinku. Fajnie, że będą mieć nowe budynki i trochę się to uporządkuje, ale miejsce nieciekawe i trudno dostępne komunikacyjnie.
k
krkr
Hehe, dokładnie o tym samym pomyślałem !! Cały kampus jest/będzie rozciągnięty wzdłuż jednego odcinka, zbudowac dla studentów automatyczny pociąg na estakadzie, tak jak ten pomiędzy terminalami na paryski Orly. Al, to za 300 lat, najpierw mamy ważniejsze wydatki: pomniki, pochody, wypłata 14tej górnikom...
Z
Zxn
Chińczycy przyjadą.
Z
Zxn
Po co te inwestycje, skoro można ich zmieścić w Ekotechu? Są tam jeszcze wolne pomieszczenia w "wieżach"?
......
aby skomunikować ten rejon, na terenie akademików i umcs powinni wybudować np tory aby jeździł tam wewnętrzny tramwaj albo może jakaś kolejka linowa
G
Gość
Rozbudować kampus!
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie