Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UMCS. Politolodzy z Polski i świata w Lublinie

Michał Dybaczewski
Rektor UMCS, prof. Stanisław Michałowski, w towarzystwie naukowców i ekspertów tłumaczył ideę Kongresu Politologii
Rektor UMCS, prof. Stanisław Michałowski, w towarzystwie naukowców i ekspertów tłumaczył ideę Kongresu Politologii Łukasz Kaczanowski
104 panele dyskusyjne, 700 badaczy, ekspertów i pragmatyków reprezentujących 85 ośrodków naukowych (w tym 30 zagranicznych), a wszystko to w ramach IV Ogólnopolskiego Kongresu Politologii, który od wtorku odbywa się na UMCS. Myślą przewodnią tegorocznego kongresu jest „Państwo w czasach zmiany”. Potrwa do czwartku.

- Ten kongres jest ważną dyskusją o sytuacji politycznej, społecznej i gospodarczej, ale także o roli politologii jako takiej, bo pojawią się nowe dyscypliny naukowe, np. administracja publiczna - mówił na zwołanej z okazji kongresu konferencji prasowej prof. Stanisław Michałowski, rektor UMCS.

- Po Warszawie, Poznaniu i Krakowie zaszczyt organizacji kongresu politologii przypadł Lublinowi. To dla nas ogromne wyróżnienie i zobowiązanie - dodawała prof. Iwona Hofman, dziekan Wydziału Politologii UMCS.

Hasło przewodnie kongresu „Państwo w czasach zmiany” wyjaśnił natomiast prof. Marek Pietraś: - Inspiracją jest 100-lecie niepodległości. Podejmiemy próbę odpowiedzi na pytanie w jakiej perspektywie analitycznej obsadzić problem państwa. Punktem odniesienia jest szybko zmieniająca się rzeczywistość. Zmienia się też państwo i dostosowuje do rzeczywistości. Aby uświadomić sobie zmiany, należy spojrzeć za siebie, w przeszłość - puentował prof. Pietraś.

Na konferencji zaprezentowano także publikację „Polska. Eseje o stuleciu”. Tworzy ją 39 tekstów autorstwa najwybitniejszych przedstawicieli polskich uczelni i ośrodków naukowych, którzy snują rozważania na temat kształtowania się i rozwoju najważniejszych dziedzin życia narodu polskiego.

Jest oczywiście polityka, gospodarka i nauka, ale też opieka zdrowotna, sport, kino, media, a nawet kabaret.

- Praca nad książką trwała dwa lata. Eseje to wypowiedzi autorskie, niczym nieskrępowane. To obiektywna ocena całego stulecia. Teksty stanowią wartość uniwersalną - mówił wydawca książki Bogdan Szymanik.

Autorem jednego z esejów - o czasach PRL - był obecny na konferencji historyk prof. Andrzej Friszke.

- To aż 45 lat życia społeczeństwa, kultury i gospodarki oraz zasiedlania ziem zachodnich, tworzenia państwa na nowo. To na pewno nie był czas zmarnowany, jak twierdzą niektórzy - mówił prof. Friszke.

We wtorek nastąpiło uroczyste otwarcie kongresu. Obecny był wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Z kolei w czwartek na panelu kończącym kongres pojawią się m.in. Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych i Krzysztof Szczerski, szef Gabinetu Prezydenta RP.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Kurier Lubelski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski