Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UMCS skutecznie kształcił na aplikacje prawnicze

Katarzyna Piotrowiak
Uroczyste ślubowanie adwokackie to zakończenie wielu lat nauki dla wielu prawników
Uroczyste ślubowanie adwokackie to zakończenie wielu lat nauki dla wielu prawników Małgorzata Genca
Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie znalazł się w czołówce polskich uczelni pod względem przygotowania do egzaminu na aplikacje sędziowską i prokuratorską.

Ranking opracowano w prosty sposób. Sprawdzano, jaki procent studentów danej uczelni pomyślnie zakończył egzamin na aplikacje. W takiej między-uczelnianej rywalizacji najlepiej wypadł Uniwersytet Jagielloński. Na drugim miejscu sklasyfikowano Uniwersytet Śląski, a tuż za nim lubelską uczelnię, która zostawiła za plecami wiele renomowanych ośrodków akademickich.

Ubiegłoroczne egzaminy były nowością. Osoby, które je zdały, po raz pierwszy będą się kształcić w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Uczelnia ma swoje siedziby w Krakowie i Lublinie i tutaj będą szkoleni przyszli pracownicy wymiaru sprawiedliwości.

Naszych wydziałów prawa próżno za to szukać wśród najlepszych w podsumowaniu egzaminów na aplikacje radcowską i adwokacką. W ubiegłym roku ich wyniki na Lubelszczyźnie wypadły znacznie słabiej niż w innych regionach Polski.

Testy umożliwiające w przyszłości zostanie adwokatem przeszło ok. 70 proc. zdających, nieco lepiej poszło kandydatom na radców prawnych, te zaliczyło ok. 80 proc. Było to o tyle zaskakujące, że w innych częściach Polski egzaminy wypadły znacznie lepiej, przez sito egzaminacyjne przechodziło nawet ponad 90 proc. zdających. Ubiegłoroczny egzamin był też łatwiejszy niż ten z 2008 roku.

Jeszcze kilka lat temu egzaminy na aplikacje nie cieszyły się najlepszą sławą.

Absolwenci wydziałów prawa do egzaminu przystępowali nieraz po kilkanaście razy, zaś w testach znajdowali pytania, które nie miały często nic wspólnego z prawem. Musieli na przykład odpowiedzieć, w którym roku papież Jan Paweł II był na Górze św. Anny. Wiele się jednak zmieniło. W Ministerstwie Sprawiedliwości uważają, że lepsze wyniki są zasługą zmian w egzaminowaniu oraz nowelizacji ustawy z marca 2009 roku. Najważniejsza dotyczy prowadzenia naboru na aplikacje korporacyjne w formie egzaminu państwowego.

- Zmiany w przepisach pojawiły się w 2005 roku, jednak pierwszy egzamin zorganizowany przez ministerstwo został przeprowadzony w 2006 roku. Kolejnym przełomem był marzec minionego roku, kiedy obniżono próg zdawalności z 77 do 67 proc., zmniejszono liczbę pytań z 250 do 150 oraz zdecydowano o publikacji aktów prawnych przed każdym egzaminem. Sądzę, że właśnie te zmiany w znaczący sposób przełożyły się na poprawę wyników - mówi Magdalena Szymańska z departamentu nadzoru nad aplikacjami w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Aplikacje prawnicze (adwokacka i radcowska) wg MS

1 - Uniwersytet Jagielloński
2 - Uniwersytet Łódzki
3 - Uniwersytet Śląski

Aplikacje ogólne (sędziowska i prokuratorska) wg Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury

1 - Uniwersytet Jagielloński
2 - Uniwersytet Śląski
3 - Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Dziś w papierowym wydaniu Kuriera dodatek INDEKS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski