Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UMCS wkrótce ogłosi przetarg na nowoczesny rezonans

Magdalena Mizeracka
Trwa budowa nowoczesnego kompleksu laboratoriów u zbiegu ul. Głębokiej i Pagi
Trwa budowa nowoczesnego kompleksu laboratoriów u zbiegu ul. Głębokiej i Pagi Jacek Babicz
Trwa budowa nowoczesnego kompleksu laboratoriów u zbiegu ul. Głębokiej i Pagi. Wkrótce UMCS ogłosi przetarg na bardzo nowoczesny rezonans magnetyczny. Będzie to pierwsze takie urządzenie w Polsce.

- Wkrótce zostanie założony pierwszy strop - informuje Aneta Śliwińska z biura prasowego UMCS, który jest koordynatorem projektu. W Centrum Analityczno-Programowym konsorcjum Ecotech-Complex będą pracować najlepsi naukowcy. W skład konsorcjum wchodzą UMCS, Instytut Agrofizyki PAN, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Uniwersytet Rzeszowski, Politechnika Rzeszowska.

- Prowadzone są też rozmowy z uczelniami z innych regionów: Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach i Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. Być może przystąpią do konsorcjum - zdradza Śliwińska.

Budynek o powierzchni 11,5 tys. mkw. będzie cały ze stali, szkła i tworzyw sztucznych. Będzie miał 100 metrów długości, 25 metrów szerokości. Znajdą się tam laboratoria z najnowocześniejszym sprzętem. Centrum zostanie podzielone na 4 części: agro, eco, food i biol.-med. (m.in. badania mózgu). W tej ostatniej pojawi się nowoczesny rezonans magnetyczny, który musi być wstawiony w trakcie budowy. Będzie to jedyny taki sprzęt w Polsce. Cała inwestycja będzie kosztować 144 mln zł, z czego aż 30 mln zł zostanie przeznaczone na zakup rezonansu.

UMCS szykuje się do ogłoszenia drugiego już przetargu na jego zakup. - Pierwszy został unieważniony pod koniec sierpnia. Jedyna oferta, która wpłynęła, opiewała na kwotę o kilkanaście milionów wyższą niż mogliśmy przeznaczyć - wyjaśnia Śliwińska. - W tym tygodniu odbędzie się spotkanie negocjacyjne z potencjalnymi oferentami. Chcemy dopracować jego szczegóły techniczne, bo taki sprzęt może wykonywać kilka firm. Niebawem zostanie ogłoszony kolejny przetarg.

Jak zapewnia uczelnia, inwestycja nie jest zagrożona. Środki na nią pochodzą w 85 proc. z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Z kolei 15 proc. to dotacja ministerialna i środki własne. - Planujemy do końca 2013 roku dokończyć całą inwestycję - podkreśla Śliwińska.

Nowy sprzęt będzie służył naukowcom i studentom do prowadzenia badań naukowych. Będzie też wykorzystywany do diagnozowania chorób. - Ten aparat pozwoli w sposób trójwymiarowy zajrzeć do wnętrza organizmu - tłumaczy prof. Dariusz Matosiuk, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego. - Będzie można diagnozować choroby mózgu, nowotworowe czy chorobę Alzheimera. Dzięki temu będziemy mogli wykrywać wczesne zmiany.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski