Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unijne wsparcie dla państw przyjmujących uchodźców. Jest decyzja Komisji Europejskiej

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
KE przeznaczy 248 mln na wsparcie państw członkowskich przyjmujących uchodźców z Ukrainy.
KE przeznaczy 248 mln na wsparcie państw członkowskich przyjmujących uchodźców z Ukrainy. Cancillería Ecuador / Flickr / CC-BY-SA 2.0
Komisja Europejska przeznaczy 248 mln euro na wsparcie państw członkowskich przyjmujących osoby uciekające przed wojną. Otrzymają je Polska, Czechy, Rumunia, Słowacja oraz Węgry.

KE podjęła w środę decyzję o udostępnieniu kwoty 248 mln euro pięciu państwom członkowskim, które najbardziej ucierpiały na początku wojny i przyjęły dużą liczbę uchodźców, aby wesprzeć ich systemy przyjmowania i zarządzania granicami.

Decyzja ta jest następstwem wydarzenia „Stand Up for Ukraine” z 9 kwietnia br., podczas którego Komisja zadeklarowała przeznaczenie do 400 mln euro na wsparcie uchodźców z Ukrainy w najbardziej dotkniętych państwach członkowskich.

Ta pomoc nadzwyczajna z funduszu spraw wewnętrznych będzie wspierać Polskę, Rumunię, Węgry, Słowację i Czechy. Państwa członkowskie mogą wykorzystać te fundusze do zapewnienia natychmiastowej pomocy, takiej jak żywność, transport i tymczasowe zakwaterowanie dla osób uciekających przed niesprowokowaną inwazją Rosji na Ukrainę, przy jednoczesnym zwiększaniu swojej zdolności do zarządzania granicami zewnętrznymi UE.

Jako, że organizacje społeczeństwa obywatelskiego oraz władze lokalne i regionalne również odgrywają kluczową rolę w oferowaniu pomocy, państwa członkowskie będą musiały dopilnować, by to nadzwyczajne finansowanie również do nich docierało.

W celu zapewnienia szybkiej wypłaty środków bez znacznych obciążeń administracyjnych, Komisja uwolni środki w oparciu o osiągnięte wyniki, a nie rzeczywiste koszty. Aby w dalszym ciągu wspierać początkowe potrzeby w zakresie przyjmowania, Komisja udostępni pozostałą kwotę 152 mln euro po uzgodnieniach z władzą budżetową.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski