Uniwersytet dla osób w każdym wieku

  Uniwersytet dla osób w każdym wieku

  Karolina Kowalczyk

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku podczas Lubelskich Dni Seniora w czerwcu zachęcają lublinian do uczestnictwa w zajęciach

  Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku podczas Lubelskich Dni Seniora w czerwcu zachęcają lublinian do uczestnictwa w zajęciach ©Małgorzata Genca

  Dzięki wykładom i warsztatom uczestnicy Uniwersytetów Drugiego i Trzeciego Wieku mogą dalej aktywnie i w atrakcyjny sposób spędzać wolny czas i spotykać się z rówieśnikami.
  Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku podczas Lubelskich Dni Seniora w czerwcu zachęcają lublinian do uczestnictwa w zajęciach

  Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku podczas Lubelskich Dni Seniora w czerwcu zachęcają lublinian do uczestnictwa w zajęciach ©Małgorzata Genca

  Aktualnie z zajęć na Lubelskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku korzysta 644 słuchaczy. Najstarszy ma 93 lata, a około stu z nich - ponad 80 lat. - Nie mamy ograniczeń wiekowych. Może przyjść każdy, kto chce się rozwijać. Nasza oferta jest bardzo bogata. Zajęcia na uniwersytecie trwają przez cały tydzień, a wykłady odbywają się trzy razy w tygodniu - zaznacza Izabela Pietras, kierownik LUTW.

  W ciągu roku akademickiego odbywa się 96 wykładów.
  Seniorzy mogą wybrać nieograniczoną liczbę zajęć spośród trzech cyklów wykładów (humanistyczny, przyrodniczy i medyczno-techniczny). - Nasi słuchacze mogą skorzystać również z tzw. zespołów zainteresowań. Można by porównać je do ćwiczeń dla studentów na zwykłych uniwersytetach - wyjaśnia kierownik. Wśród nich znajdują się na przykład zajęcia: psychologiczne, ogrodnicze, bankowe, z historii sztuki, z wiedzy o kulturze, nauki języków obcych, ale też ruchowe: taneczne, gimnastyka, joga, tai chi, basen.

  - Bardzo znany jest nasz zespół taneczny FLOW, który działa od 2012 r. i jest naszą wizytówką. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu i trwają godzinę. Tancerki biorą aktywny udział w życiu społecznym Lublina, występując w dzielnicowych domach kultury, na festynach czy w domach pomocy społecznej - zachęca Pietras.

  Dlaczego warto się zapisać? - Przede wszystkim dlatego, aby być dalej aktywnym, aby nie czuć się wykluczonym ze społeczności i spotykać osoby w podobnym wieku oraz móc uzyskiwać od nich różne formy wsparcia - od rozmowy po wspólne spędzanie i organizowanie czasu - zaprasza kierownik LUTW.

  Zajęcia zaczynają się zawsze w październiku i trwają do maja. W czerwcu jest jednomiesięczna przerwa w działalności. - Spotkania wakacyjne to cotygodniowe wykłady prowadzone przez słuchaczy Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dodatkowo organizowane są wycieczki oraz spacery po Lublinie - zaznacza kierownik LUTW. Rekrutacja na nowy rok akademicki odbywa się w czerwcu. Opłata roczna wynosi 140 złotych. Dla nowych słuchaczy opłaty wynoszą 200 złotych. Więcej szczegółów można uzyskać w biurze przy ul. Czwartaków 15 pokój 9 (DS. Ikar), pod nr telefonu 81 537 28 65 lub na stronie internetowej: www.utw.lublin.pl.

  Natomiast przy Domu Kultury LSM działa Lubelski Uniwersytet Drugiego Wieku dla osób powyżej 45 roku życia. To projekt edukacyjny, który pomaga rozwijać pasje i spełnia marzenia. LUDW współpracuje z instytucjami kultury zapewniając swoim członkom aktywne uczestnictwo w życiu kulturalnym, np. wyjścia na spektakle, koncerty, wernisaże. Do dyspozycji uczestników są trzy rodzaje zajęć (każde z nich odbywa się raz w tygodniu). Są to m.in. warsztaty językowe, zajęcia z gimnastyki, warsztaty z fotografii cyfrowej, warsztaty komputerowe czy spotkania literackie.

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo