Uniwersytet dla osób w każdym wieku

Karolina Kowalczyk
Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku podczas Lubelskich Dni Seniora w czerwcu zachęcają lublinian do uczestnictwa w zajęciach
Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku podczas Lubelskich Dni Seniora w czerwcu zachęcają lublinian do uczestnictwa w zajęciach Małgorzata Genca
Udostępnij:
Dzięki wykładom i warsztatom uczestnicy Uniwersytetów Drugiego i Trzeciego Wieku mogą dalej aktywnie i w atrakcyjny sposób spędzać wolny czas i spotykać się z rówieśnikami.

Aktualnie z zajęć na Lubelskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku korzysta 644 słuchaczy. Najstarszy ma 93 lata, a około stu z nich - ponad 80 lat. - Nie mamy ograniczeń wiekowych. Może przyjść każdy, kto chce się rozwijać. Nasza oferta jest bardzo bogata. Zajęcia na uniwersytecie trwają przez cały tydzień, a wykłady odbywają się trzy razy w tygodniu - zaznacza Izabela Pietras, kierownik LUTW.

W ciągu roku akademickiego odbywa się 96 wykładów. Seniorzy mogą wybrać nieograniczoną liczbę zajęć spośród trzech cyklów wykładów (humanistyczny, przyrodniczy i medyczno-techniczny). - Nasi słuchacze mogą skorzystać również z tzw. zespołów zainteresowań. Można by porównać je do ćwiczeń dla studentów na zwykłych uniwersytetach - wyjaśnia kierownik. Wśród nich znajdują się na przykład zajęcia: psychologiczne, ogrodnicze, bankowe, z historii sztuki, z wiedzy o kulturze, nauki języków obcych, ale też ruchowe: taneczne, gimnastyka, joga, tai chi, basen.

- Bardzo znany jest nasz zespół taneczny FLOW, który działa od 2012 r. i jest naszą wizytówką. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu i trwają godzinę. Tancerki biorą aktywny udział w życiu społecznym Lublina, występując w dzielnicowych domach kultury, na festynach czy w domach pomocy społecznej - zachęca Pietras.

Dlaczego warto się zapisać? - Przede wszystkim dlatego, aby być dalej aktywnym, aby nie czuć się wykluczonym ze społeczności i spotykać osoby w podobnym wieku oraz móc uzyskiwać od nich różne formy wsparcia - od rozmowy po wspólne spędzanie i organizowanie czasu - zaprasza kierownik LUTW.

Zajęcia zaczynają się zawsze w październiku i trwają do maja. W czerwcu jest jednomiesięczna przerwa w działalności. - Spotkania wakacyjne to cotygodniowe wykłady prowadzone przez słuchaczy Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dodatkowo organizowane są wycieczki oraz spacery po Lublinie - zaznacza kierownik LUTW. Rekrutacja na nowy rok akademicki odbywa się w czerwcu. Opłata roczna wynosi 140 złotych. Dla nowych słuchaczy opłaty wynoszą 200 złotych. Więcej szczegółów można uzyskać w biurze przy ul. Czwartaków 15 pokój 9 (DS. Ikar), pod nr telefonu 81 537 28 65 lub na stronie internetowej: www.utw.lublin.pl.

Natomiast przy Domu Kultury LSM działa Lubelski Uniwersytet Drugiego Wieku dla osób powyżej 45 roku życia. To projekt edukacyjny, który pomaga rozwijać pasje i spełnia marzenia. LUDW współpracuje z instytucjami kultury zapewniając swoim członkom aktywne uczestnictwo w życiu kulturalnym, np. wyjścia na spektakle, koncerty, wernisaże. Do dyspozycji uczestników są trzy rodzaje zajęć (każde z nich odbywa się raz w tygodniu). Są to m.in. warsztaty językowe, zajęcia z gimnastyki, warsztaty z fotografii cyfrowej, warsztaty komputerowe czy spotkania literackie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie