Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Cały rok z noblistką

DUN
Maria Skłodowska-Curie ponownie zagościła w tym roku na srebrnym ekranie. Noblistkę zagrała Karolina Gruszka
Maria Skłodowska-Curie ponownie zagościła w tym roku na srebrnym ekranie. Noblistkę zagrała Karolina Gruszka mat. dystrybutora
Maria Skłodowska-Curie nigdy nie przepadała za rozgłosem, a brylowanie na salonach było dla niej męczarnią. Zdziwiłaby się pewnie, jak hucznie świętowano w Polsce 150. rocznicę jej urodzin.

W Lublinie wydarzenia organizował głównie uniwersytet imienia wybitnej uczonej. Zaczęło się w lutym, przedpremierowym pokazem filmu „Maria Skłodowska-Curie” z Karoliną Gruszką w roli tytułowej. Były konferencje, wystawa prezentująca osiągnięcia naukowe, ale też pasje noblistki, a wydziały humanistyczny, chemii i artystyczny stworzyły perfumy inspirowane patronką i zainaugurowały konkurs na ich nazwę. W Ogrodzie Botanicznym UMCS zaprezentowano ekspozycję „Maria i kwiaty”, ukazującą noblistkę nie tylko jako uczoną, ale też wielką miłośniczkę roślin.

UMCS zorganizował również ogólnopolski konkurs na najlepszą pracę dyplomową związaną z życiem lub osiągnięciami naukowymi Marii Skłodowskiej - Curie.

7 listopada, w dokładnym dniu rocznicy urodzin Marii, odsłonięto największy drzeworyt w Polsce, wykonany specjalnie na jubileusz przez studentów II roku grafiki Wydziału Artystycznego UMCS. W listopadowych uroczystościach wzięli udział szczególni goście - wnuki Marii Skłodowskiej Curie: prof. Hélène Langevin-Joliot i prof. Pierre Joliot. Na spotkaniu z mieszkańcami Lublina opowiadali m.in. co to znaczy mieć babcię-słynną uczoną oraz dlaczego sami wybrali naukę jako sposób na życie. W czasie kilkudniowej wizyty odwiedzili też miejsca na Lubelszczyźnie związane z historią ich rodziny.

Rocznicę w szczególny sposób świętowała Warszawa gdzie w kamienicy przy ul. Freta urodziła się uczona. Powstał nowy, poświęcony noblistce mural, w środkach transportu wyświetlany był spot urodzinowy, a na stacji metra Świętokrzyska prezentowano jest animację związaną z życiem uczonej. W obchody włączyły się także stołeczne uczelnie, organizując m.in. konferencje naukowe. W Teatrze Kwadrad wystawiono monodram z Ewą Wencel w roli głównej.

Imprezowy Lublin, którego już nie ma. Pamiętacie jeszcze te lokale?
Choinki i stroiki naszych Czytelników. Tradycyjne i oryginalne, skromne i pełne ozdób (ZDJĘCIA)
Indykpol wyprowadza się z Lublina. Nowy właściciel dwóch zakładów nie przewiduje zwolnień pracowniczych
Rzadkie imiona polskich dzieci [LISTA]

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski