Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w anegdocie

  Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w anegdocie

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Rysunek Józefa Tarłowskiego. Źródło: "Ludzie i architektura Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w grafice Józefa Tarłowskiego".
  1/2
  przejdź do galerii

  Rysunek Józefa Tarłowskiego. Źródło: "Ludzie i architektura Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w grafice Józefa Tarłowskiego". Zebrał i opracował Roman Tokarczyk, Lublin 2012.

  Anegdoty, anegdoty. Przeszły do historii uczelni, Lublina, a może nawet kraju.

  Metoda dialektyczna


  Rozmach i rezultaty prowadzonej przez rektora UMCS Grzegorza Leopolda Seidlera rozbudowy miasteczka akademickiego budziły niemałą zawiść i pytania innych rektorów. W czasie ich zjazdu w Lublinie zadano profesorowi Seidlerowi pytanie, jaką metodę stosuje, że ma tak doskonałe wyniki. Odpowiedź Seidlera brzmiała:

  - Metodę dialektyczną: w sprawie budowy miasteczka akademickiego do jednych udaję się z czapką (w domyśle "z prośbą", "z czapką w ręku"), do innych zaś z papką (w domyśle "z prezentem"). Problem jedynie, by nie pomylić - z czym do kogo!

  Najnowsze książki UMCS


  W dwa lata po utworzeniu w 1944 r. UMCS jego rektor, prof. Henryk Raabe, z dumą mówił na posiedzeniu senatu o "najświeższych" książkach, które wzbogaciły zbiory biblioteki uniwersytetu:

  - Mamy już książki opublikowane w 1905 r. - oświadczył!

  Co tydzień


  Pod koniec lat 50. XX w. nastąpił frontalny atak senatu UMCS na dojeżdżających profesorów. Postanowiono, iż muszą odbywać zajęcia co tydzień. Profesor Antoni Gurnicz, wykładowca ekonomii politycznej oświadczył, że z ochotą podporządkuje się temu słusznemu ustaleniu. Odtąd przyjeżdżał do Lublina w piątki, jak zwykle co dwa tygodnie, tylko że odbywał zajęcia w soboty i poniedziałki. W ten sposób odnotowywał swój cotygodniowy pobyt w Lublinie.

  Nauka w służbie ludu


  Profesor Narcyz Łubnicki, logik i filozof z UMCS, nie mógł przecisnąć się przez wnętrze autobusu, gdyż jakaś kobiecina ustawiła w przejściu tobołki. Łubnicki bardzo rzeczowo objaśnił jej, że racjonalne byłoby ułożenie tobołków jeden na drugim, gdyż uwolni to pewną przestrzeń w przejściu.

  - Co mi pan gadasz - odrzekła pouczana - też mi się filozof znalazł!

  Niewłaściwy adres


  Profesor Janusz Domaniewski, zoolog, pierwszy dziekan Wydziału Rolnego UMCS, nosił długą, siwą brodę i miał bujną czuprynę. Ubierał się nie tylko skromnie, ale często też dziwacznie. Chodząc z plecakiem, wyglądał jakby miał już 80 lat, chociaż liczył sobie wówczas 53 lata. Kiedyś, wchodząc do budynku Gimnazjum im. Stanisława Staszica, gdzie mieścił się wtedy dziekanat, usłyszał od woźnego:

  - Dziadku, tu nic nie dostaniecie, tu jest szkoła!

  Niezwykły obyczaj


  Emerytowany profesor Tadeusz Margul, religioznawca z UMCS, miał niezwykły obyczaj pedagogiczny. Ilekroć kończył jazdę pociągiem, a ten dojechał punktualnie, profesor udawał się do kabiny maszynisty i osobiście gratulował mu jazdy zgodnie z rozkładem. Kiedyś widziano, jak odczepiona lokomotywa już ruszyła po torach, ale profesor Margul zdążył jeszcze dobiec i złożyć tradycyjne gratulacje. Z kabiny dobiegło:

  - A co! Prawie jak Japonia!

  Pensja profesorska


  Pewnego razu w kwesturze UMCS wypłacono profesorowi Juliuszowi Willaume omyłkowo kwotę kilkakrotnie wyższą niż wynosiła pensja profesorska. Gdy wykryto niedobór w kasie - cała ekipa szukała, gdzie się mogła zapodziać brakująca suma. Po długich poszukiwaniach, na kopercie z nazwiskiem profesora Willaume odkryto, że był tam "przesunięty przecinek". Gdy zjawiono się w mieszkaniu profesora, ów układał właśnie na stole "pasjansa" z zainkasowanych banknotów. Pieniądze oddał z komentarzem:

  - Spójrzcie państwo: tyle powinien zarabiać miesięcznie profesor UMCS ile mam w ręku.

  Porządne rodziny


  Na posiedzeniach rady Wydziału Ekonomicznego UMCS profesor Henryk Chołaj zwracał się do profesora Pawła Czartoryskiego:

  - Jak słusznie zaznaczył pan profesor Poniatowski…

  Zakłopotany profesor Czartoryski zawsze cierpliwie poprawiał:

  - Czartoryski, panie profesorze, Czartoryski, a Poniatowski to mój krewny.

  Profesor Chołaj wówczas mówił:

  - Ależ panie profesorze, Poniatowscy to także porządna rodzina.

  Pożyteczny lapsus


  Profesor A. Wondrasch, kierownik Katedry Chemii Rolnej UMCS, później lubelskiej WSR i AR, był człowiekiem wysokiej kultury, niekoniunkturalnym, nieśmiałym, nie lubił publicznych wystąpień. Pochodził ze Lwowa. W czasie jednego z posiedzeń Związku Nauczycielstwa Polskiego UMCS w końcu lat 40. XX w. poproszono go nieoczekiwanie, jako wiceprzewodniczącego, o otwarcie posiedzenia. Tak go to jednak speszyło, że otwierając zebranie, powiedział:

  - Otwieram zebranie pracowników Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie.

  Dzięki temu lapsusowi dano mu na wiele lat spokój i nie zachęcano do publicznych wystąpień.

  Przekonujące wyjaśnienie


  Docent Jan Gurba, archeolog, człowiek z dużym poczuciem humoru, opowiadał o zabawnym wydarzeniu z początków swej pracy w UMCS. W dzień po otrzymaniu legitymacji służbowej jechał do Warszawy. W czasie kontroli wręczył konduktorowi bilet z legitymacją. Ten, przez chwilę bacznie się przyglądając, zapytał:

  - A co to jest ten "mgr" przy pańskim nazwisku?

  - Margrabia - odrzekł z powagą Jan Gurba.

  Przystanek Lipowa


  Wracając wspólnym autokarem z zajęć w Punkcie Konsultacyjnym w Zamościu, pracownicy naukowi UMCS byli rozwożeni do domów, rozrzuconych w różnych punktach Lublina. Kierowca zapytywał:

  « 2

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  miejsce gdzie pochowany jest prof. antoni gurnicz

  email ewa.czernecka@op.pl (gość)

  prosze o informacje gdzie jest pochowany /miasto i cmentarz/prof. antoni gurnicz

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Art. sponsorowany

  astre (gość)

  Bardzo fajne, tylko nie rozumiem, dlaczego tekst nie znalazł się w kategorii "artykuły sponsorowane"

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szkoda

  ppp (gość)

  Szkoda, że kilka z tych anegdot to zwykłe popularne dowcipy tylko dostosowane do osób UMCS. Ruskie co same przyszły, zamiejscowa rozmowa przez telefon, studium wojskowe. Jakoś ciężko mi uwierzyć,...rozwiń całość

  Szkoda, że kilka z tych anegdot to zwykłe popularne dowcipy tylko dostosowane do osób UMCS. Ruskie co same przyszły, zamiejscowa rozmowa przez telefon, studium wojskowe. Jakoś ciężko mi uwierzyć, że pierwowzory tych żartów są związane akurat z UMCS. Brakuje jeszcze któregoś rektora stawiającego przy łóżku dwie szklanki - pustą i pełną :( Czyżby za mało anegdot było związanych z Lublinem i trzeba było trochę dodać? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  UMCS?

  100Dentka (gość)

  poznaję to UMCS!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ŚWIĘTA MARYJA SKŁODOWSKA - KURIA W PEDOgogicznej ROLI KOŚCIOŁA czyli ANEGDOTA lub PRZYPOWIEŚĆ: cz. 1

  KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW (gość)

  K* **** ************* *********** prowadzący w internecie AKADEMIĘ SZTUK CUDOWNYCH z katedrą SŁOWEM MALOWANE i cyklem Z CZEGO ŚMIEJĄ SIĘ POLACY czyli jak można(z)BAWIĆ ŚWIAT oraz faKULtetem...rozwiń całość

  K* **** ************* *********** prowadzący w internecie AKADEMIĘ SZTUK CUDOWNYCH z katedrą SŁOWEM MALOWANE i cyklem Z CZEGO ŚMIEJĄ SIĘ POLACY czyli jak można(z)BAWIĆ ŚWIAT oraz faKULtetem Axcelencja Pedoł w PEDOgogicznej ROLI KOŚCIOŁA nigdy nie pozostawał obojętnym na sprawy kościelne wyglądające w świetle wia(g)ry niczym parowóz w zestawieniu z najnowszą generacją KUL-ei sterowanych cyfrowo!

  Jak zwykle "NIEWINIĄTKO" KOŚCIÓŁ robi z siebie NAJŚWIĘTSZĄ OFIARĘ zapominając jakie CUDA WYPRAWIAŁ nad K* **** ************* ***********- to nie był CUD zamiany wody na wino - to BYŁ KODEKS KARNY po WYPICIU wody zamienionej na wino! Dodając do
  tego spektaKULarnie psychoPATyczne pozostałe afery - widać jak wygląda DROGA (z)BAWIENIA: (z)BAWIĄ SIĘ ino księZULE LUDŹMI...

  Kto wyraził zgodę na podpisanie przez lubelskie Szkoły KUL:-awych UMÓW? Nycz innego jak KUR(I)Atorium!
  Ponad rok wiszą przed KUL-uarami Rektoratu UMCS-u flagi Niebieskiej Ojczyzny pokazując Braciom i Siostrom pełniącym swe Powołanie, że mogą się (z)BAWIĆ! To samo otrzymują studenci - (z)BAWIENIE Odprawianymi Godzinkami w miejsce Wykładów trwających na faKULtetach, a nie Wydziałach! spektaKULarny półŚWIAT(ek) NAUKOWY przemienił w Cudowny Sposób UMCS w Uniwersytet Pod Wezwaniem MARYI SKŁODOWSKIEJ - KURII. Pomnik Patronki pełni funkcje Ołtarza!

  Po kilku miesiącach przerwy jak zniknęły Flagi Niebieskiej Ojczyzny z KUL-uarów UMCS-u Axcelencjom ponownie ODBIŁA SZAJBA, a Brat Rektor ponownie chodzi na KUL-anach przed "STOLIVCĄ MONDROŚCI" i znów WISZĄ FLAGI BIAŁO -NIEBIESKIE oznajmiające, że tam ino MOŻNA SIĘ (Z)BAWIĆ!
  Jak Bratu Rektorowi jeszcze bardziej ODBIJE SZAJBA to zacznie ODPRAWIĆ przed Ołtarzenm Najświętszej MARYI SKŁODOWSKIEJ - KURII "GORZKIE ŻALE" z "DROGĄ KRZYŻOWĄ"!

  Już w latach SOLIDARNOŚCI (1980-te) KULawy ksieŻULO mgr-ant UCZYŁ LUD BOŻY Z BŁĘDAMI, których w (o)BŁĘDZIE BOSKIEJ MĄDROŚCI nie widziały KUL-awe Umysły Naukowe!
  Lubelscy PALLOTYNI (al. Warszawska) przez parę lat zapier...niczali na DIGITAL BELL's "AVE MARIA" F. Schuberta stanowiące ino 50% tego, co napisał KOMPOZYTOR- taki koncert PÓŁGŁÓWKÓW dla PÓŁGŁÓWKÓW! Zostali obśmiani na CAŁYM ŚWIECIE - podobnie jak Uniwersytet pod Wezwaniem MARYI SKŁDOWSKIEJ - KURII z poziomem POŻAL SIĘ BOŻE!

  faKULter AUTYSTYCZNY (al. Kraśnicka) już odstawia SZOPKĘ (z)BAWIENIA nad KANOPNIZACJĄ JP 2!
  Pieronkiem powinny powstać Pomniki Świętej Trójcy w składzie: JP 2, Kochana i syn Adaś!
  faKULtety filologii powinny PiSać teksty pochwalne na cześć ŚW. (irnięte) Trójcy, a muzyKULogia Kościelna podstawi je do znanych i lubianych Pieśni Sakralnych!

  Taki to już UNIWERSYTET (z)BAWIENIA..., na którym zamiast BADAŃ Naukowych będą ino CUDA!

  Czego CZARNY BETON jako spektaKULarnie psychoPATyczni SPECALIŚCI OD JEDNEJ INO KSIĄZKI (z)BAWIENIA "BUBLII" może nauczyć? Wszelkie PEDOgogiczne wysiłki spektaKULarnego półŚWIAT(k)A NAUKOWEGO ograniczą się ino do GŁÓWNYCH PRAWD WIA(g)RY SW.(irniętej) odzwioerciedlownej w KATolickiej nomenklaturze tytułów PEDOgogicznych NAUCZYCIELSKIEJ ROLI KOSCIOŁA:

  1) mgr - to BARANEK - skrót BARAN.
  2) dr - to BARANEK BOŻY - skrót BARAN. B.
  3) hab. - to HABITOWY - skrót HABIT.
  4) prof. - to OSIOŁEK - skrót OSIOŁ.

  Oceny zaś mogą być wyrażane w KUL-ach w pełni odzwierciedlające Poziom Pożal Się Boże...

  I tu Powstaje KULejny PATologiczny problem jak silna konKULencja dla IQ – poziom inteligencji mierzony w INBECYLACH. Skala pomiaru obejmuje zakres od minus nieskończoności do zera – nie przewiduje wartości dodatnich, pomiaru może dokonać każdy: Na widok KULawych i PATologicznych może liczyć:jeden Inbecyl,dwa Inbecyle, trzy, czery Inbecyle... i tak w nieskończoność,a na końcu nieskończoności – Św.(irnięty)...  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ŚWIĘTA MARYJA SKŁODOWSKA - KURIA W PEDOgogicznej ROLI KOŚCIOŁA czyli ANEGDOTA lub PRZYPOWIEŚĆ: cz. 2

  KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW (gość)

  Obracając się w Świecie KANIBALIZMU(„wziął chleb... i rzekł =Bierzcie i jedzcie - To Jest Ciało Moje=) i WAMPIRYZMU(„wziął kielich.. i rzekł =Bierzcie i pijcie - To Jest Krew Moja=) i to...rozwiń całość

  Obracając się w Świecie KANIBALIZMU(„wziął chleb... i rzekł =Bierzcie i jedzcie - To Jest Ciało Moje=) i WAMPIRYZMU(„wziął kielich.. i rzekł =Bierzcie i pijcie - To Jest Krew Moja=) i to KANIBALIZMU z WAMPIRYZMEM urojonego- taka Ostatnia KUL-acja - bo: Ciało Pańskie nie jest ciałem - czyli Kanibalizm po wegetariańsku! -, a Krew Pańska nie jest krwią ...ZATRACA SIĘ POCZUCIE RZECZYWISTOŚCI panujące w Vatykańskiej Firmie od ponad 2000 lat,CO ZAWARŁ W SWOICH DZIEŁACH JP 2 „ŁĄCZĄC NIEBO Z ZIEMIĄ...”

  OTO OPRAWCY ZWIĄZKOWI, zapewniający, że chcą nas(z)BAWIĆ.I tu się nie pomylili, bo księŻULE z Axcelencjami na wieść o Związku klną na czym świat stoi – Kurrrr...ia Jego Mać - , a K* **** ************* *********** i ASC kroczy Drogą (z)BAWIENIA pokazując nawet Ludowi Bożemu jak łatwo można się (z)BAWIĆ:

  1)
  OJCIEC ŚW., PAPIEŻ JAN PAWEŁ II; PRYMAS POLSKI KS. KARD. JÓZEF GLEMP, BP. BOLESŁAW PYLAK I JEGO KURIEWNY KANCLERZ KS. STANISŁAW ROJEK; KS. EDWARD PUDEŁKO, KS. MIECYZŁAW KRĄPIEC z półŚWIAT(ki)EM NAUKOWYM ORAZ CAŁY ZASTĘPEM CZYNNEGO DUCHOWIEŃSTWA PŁCI OBOJGA!

  2)
  OJCIEC ŚW. JAN PAWEŁ II PAPIEŻ Z CAŁĄ EKIPĄ DUCHOWNĄ: PRYMAS POLSKI KS.KARD. JÓZEF GLEMP; BP. KAZIMIERZ RYCZAN; KS. JACEK WÓJCICKI; KS. KAZIMIERZ DZIEŻA (ZGINĄŁ W WYPADKU SAMOCHODOWYM, KTÓRY SAM SPOWODOWAŁ),KS. MAREK PODYMA ORAZ CAŁĄ RESZTĄ DUCHOWIEŃSTWA PŁCI OBOJGA... 
  W Kościele STAN WOJENNY i PRIMA APRILIS trwają wiecznie – wiecznie z kimś walczą i wszystkich oszukują... i wiecznie odstawiają SZOPOKĘ NA ŻYWCA wyznaczającą Początek DROGI (z)BAWIENIA

  Jednym słowem - Oni majom nie po KUL-ei w głowie, a w Niebie wszystko jest O GEY!

  Związek miał nawet proroczy sen:
  Po śmierci JP 2 spotkał się w Niebie z Prymasem Stefanem Wyszyńskim
  - Padli sobie w ramiona i westchnęli z ulgą: "ALE IM DOPIER...śmy!"

  http://pomniki.files.wordpress.com/2010/03/pomniki-w-lublinie-123-640x480.jpg?w=640&h=480

  A co powiedział w Niebie Karol Wojtyła (JP 2) spotykając KOCHANKĘ i SYNA?
  O tym nawet PANU BOGU SIĘ NIE ŚNIŁO, a co dopiero NAUKOWCOM!
  A może ino to co KUMPLOM odprowadzając po Tajnym Spotkaniu IRUCHNĘ:
  - ZACZEKAJCIE, Ja tylko odprowadzę I - RUCHNĘ.

  W imię czego ludzie robią z siebie takich idiotów? - Chyba jedynie "W Imię Ojca I Syna, I Ducha ŚW. ..

  Dla Ciekawskich:więcej info ukazuje się po wpisaniu w GOOGLE hasła: K* **** ************* *********** oraz K.Z. N.S.Z.Z. S.O.L.I.D.A.R.N.O.Ś.Ć. O.R.G.A.N.I.S.T.Ó.W. jak również K'Z' N'S'Z'Z' S'O'L'I'D'A'R'N'O'Ś'Ć' O'R'G'A'N'I'S'T'Ó'W' - czytać należy Związkowe wpisy pod artykułami.

  ( ... ) CENZURA Braci NACZELNYCH portalu pokazujących jak Amnencje chcą Ich (z)BAWIĆ...

  (PODPISANO:K* **** ************* *********** ) zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ŚWIĘTA MARYJA SKŁODOWSKA - KURIA W PEDOgogicznej ROLI KOŚCIOŁA czyli ANEGDOTA lub PRZYPOWIEŚĆ: cz. 3

  KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW (gość)

  Specjalne przesłanie dla Brata REKTORA i Pzostałych Braci i Sióstr pełniących swe Powołanie, bo trudno tu mówic o ZATRUDNIENIU:

  https://www.youtube.com/watch?v=1gQGhsspyK0

  (PODPISANO:K* ****...rozwiń całość

  Specjalne przesłanie dla Brata REKTORA i Pzostałych Braci i Sióstr pełniących swe Powołanie, bo trudno tu mówic o ZATRUDNIENIU:

  https://www.youtube.com/watch?v=1gQGhsspyK0

  (PODPISANO:K* **** ************* *********** )zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo