Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie dołączył do prestiżowej sieci Uniwersytetów Europejskich ATHENA

OPRAC.:
Patrycja Wójtowicz
Patrycja Wójtowicz
Łukasz Kaczanowski/archiwum
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie stał się jedną z dziewięciu uczelni zrzeszonych w prestiżowym konsorcjum Uniwersytetów Europejskich – ATHENA (Advanced Technology Higher Education Network Alliance). Studentom i pracownikom uczelni zapewni to m.in. możliwość odbycia staży naukowych u zagranicznych partnerów.

Konsorcjum Uniwersytetów Europejskich funkcjonuje na zasadzie partnerstwa między uczelniami z danych regionów Unii Europejskiej i zakłada współpracę np. na polu prowadzenia wspólnych szkoleń i projektów.

Do tej pory w ramach sieci ATHENA zrzeszonych było siedem uniwersytetów. To Politécnico do Porto w Portugalii (koordynator projektu), Hellenic Mediterranean University w Grecji, Universität Siegen w Niemczech, Univerza v Mariboru w Słowenii, Universita Degli Studi Niccolo Cusano Telematica Roma we Włoszech, Université d’Orleans we Francji i Vilniaus Gedimino Technikos Universitetas na Litwie. Od maja br. do konsorcjum dołączyli także: Uniwersytet w Vigo w Hiszpanii oraz lubelski UMCS.

- Rozmowy w sprawie dołączenia naszej uczelni do konsorcjum były prowadzone od listopada 2021 r., a w lutym 2022 r. odbyło się spotkanie z rektorami uniwersytetów uczestniczących w sieci, po którym zdecydowano o dołączeniu lubelskiego ośrodka do sieci ATHENA - mówi Aneta Adamska, rzeczniczka prasowa UMCS.

Co oznacza dołączenie do konsorcjum? - ATHENA ma na celu kształtowanie cyfrowej transformacji społeczeństw, a także wspieranie rozwoju zrównoważonej i bezpiecznej gospodarki cyfrowej - wskazuje Adamska.

ATHENA zakłada również wysokiej jakości standardy międzynarodowej edukacji (które są dostosowane do potrzeb globalnego rynku) i kreowanie europejskich priorytetów badawczych oraz koncentrację na badaniach naukowych i innowacyjnym podejściu pedagogicznym. Dzięki uczestnictwu w konsorcjum uczelnia będzie mogła m.in. rozwijać umiędzynarodowienie kształcenia dzięki tworzeniu atrakcyjniejszych programów studiów oraz umożliwić studentom chociażby odbywanie staży czy całego kształcenia na zagranicznych uniwersytetach lub zdobywanie wspólnych dyplomów. Z kolei pracownicy naukowi wszystkich wydziałów UMCS będą mogli odbywać wizyty studyjne i staże naukowe u zagranicznych partnerów.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej został tym samym 11. polską jednostką zrzeszoną w tego typu konsorcjum uniwersytetów europejskich.

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Muzealna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski