Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie nie wyklucza. Uczelnia rozpoczyna współpracę z PFRONem

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie podpisał z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych porozumienie w sprawie współpracy na rzecz wsparcia osób z niepełnosprawnościami w procesie kształcenia w ramach realizacji programu „Uczelnie otwarte dla osób niepełnosprawnych”.

Podpisane porozumienie zakłada przede wszystkim wsparcie osób z niepełnosprawnościami w procesie kształcenia, a także wsparcie merytoryczne studentów i doktorantów piszących prace dyplomowe dotyczące m.in. zakresu aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Umowa związana jest również z przygotowaniem i realizacją programu „Uczelnie otwarte dla osób niepełnosprawnych”.

– Głównym celem umowy, którą podpisaliśmy, jest uczynienie uczelni bardziej dostępną dla studentów i pracowników niepełnosprawnych. Takie możliwości są na uniwersytecie i chcemy, żeby były realizowane – powiedział Krzysztof Michałkiewicz, prezes zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

– Już od dłuższego czasu podejmujemy działania, które dążą do tego, by ułatwić studentom z pewnymi niepełnosprawnościami czy dysfunkcjami funkcjonowanie w naszej uczelni. To m.in. budowa wind i podjazdów, ale również odpowiednie doposażenie sal, żeby było to dla nich wygodne – powiedział prof. Krzysztof Kowalczyk, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i podkreślał, że uczelnia stara się w ten sposób być miejscem przyjaznym dla wszystkich.

- Niepełnosprawni to często osoby doskonale przygotowane, ale musimy stworzyć im warunki, żeby pogłębiły jeszcze swoją wiedzę i umiejętności – dodał rektor i zapowiedział, że oprócz wymiaru stricte technicznego i zminimalizowania barier architektonicznych, chodzi również o wieloaspektowe wsparcie w działalności badawczej i dydaktycznej.

- W myśl ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, wszystkie instytucje publiczne mają obowiązek udostępnić i pod kątem architektonicznym i pod kątem komunikacyjnym i cyfrowym swoją przestrzeń i instytucje osobom z niepełnosprawnościami – powiedział prezes PFRON i podkreślił, że ta otwartość jest bardzo ważna również na uczelniach, zwłaszcza w województwie lubelskim, gdzie dużo osób z terenów wiejskich i małomiasteczkowych ma ograniczony dostęp do kształcenia, ukończenia studiów czy znalezienia ciekawej pracy.

- Chcemy, żeby język migowy, alfabet Braille'a i inne środki komunikacji były powszechnie dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Będziemy się starali, żeby uczelnia działała w kierunku przełamywania stereotypów, barier świadomościowych i na rzecz społeczeństwa przyjaznego osobom z niepełnosprawnościami, osobom z bardzo różnymi specjalnymi potrzebami - dodał.

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie w pierwszej kolejności przeprowadzi kurs języka migowego adresowany do wykładowców i pracowników administracyjnych dziekanatów, czyli tych osób, którzy mają największy kontakt ze studentami z niepełnosprawnością. W planach są także ogrody sensoryczne, dostosowane do osób niedowidzących oraz z niepełnosprawnością ruchową, które powstaną na Felinie w ośrodkach Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu UP.

– Umowa na pewno ułatwi też nam działania w zakresie doposażenia. Liczymy, że pozyskamy dodatkowe środki, aby to wszystko było wprowadzane jak najszybciej i jak najdynamiczniej tam, gdzie jeszcze tego nie zrobiliśmy. Dotyczy to na przykład budynku Teorii Weterynarii, który takiego wyposażenia wymaga – zapowiedział prof. Kowalczyk.

Obecnie na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie studiuje 7,5 tysiąca studentów, z tego 2 proc. z nich stanowią osoby z niepełnosprawnościami, wśród doktorantów grupa ta wynosi 5 procent osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski