Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie wybuduje nowe Centrum Badawcze przy ul. Doświadczalnej

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Łukasz Kaczanowski
Łukasz Kaczanowski
W środę wmurowano kamień węgielny pod budowę centrum Centrum Badawczo – Wdrożeniowego i Dydaktycznego Innowacyjnych Technologii w Ogrodnictwie Uniwersytetu Przyrodniczego. To najnowsza inwestycja uczelni w Gospodarstwie Doświadczalnym na Felinie.

Centrum Badawczo-Wdrożeniowe i Dydaktyczne Innowacyjnych Technologii w Ogrodnictwie Uniwersytetu Przyrodniczego ma być gotowe już w czerwcu 2022 roku. Powstanie nowoczesny zespół zautomatyzowanych szklarni z fitotronami, zautomatyzowanym systemem do cyfrowego obrazowania roślin oraz zapleczem technicznym i strukturą laboratoryjną z zakresu kultur in vitro i badań molekularnych. Nowa placówka będzie miejscem do przeprowadzania nowatorskich badań nad roślinami modelowymi i użytkowymi i zastąpi dotychczasowe szklarnie i stare zabudowania na terenie uczelni.

W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod fundamenty powstającego kompleksu UP udział wzięli przedstawiciele instytucji samorządowych, wojewódzkich i państwowych, rektorzy innych lubelskich uczelni oraz wykonawcy inwestycji z firmy ERBUD.

– Cieszę się, że Uniwersytet Przyrodniczy rozwija się. Tylko w ostatnich kilku miesiącach MEN wsparło inwestycje tworzone tutaj, na lubelskim Felinie, kwotą ponad 15 mln zł. Ta inwestycja w dziedzinie ogrodnictwa jawi się jako kolejne ważne wyzwanie, ale też ważne przedsięwzięcie mające sprecyzowany jasno cel. Jest nim wzmocnienie innowacyjnych technologii w ogrodnictwie, czegoś, co rozwija się prężnie w UP, ale potrzebuje nowoczesnej infrastruktury – powiedział podczas uroczystości Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

– Ta inwestycja jest spełnieniem oczekiwań pracowników Uczelni i studentów. Myślę, że beneficjentów jest znacznie więcej, szczególnie w kontekście przywołanej strategii rozwoju województwa lubelskiego. Beneficjentami będą niewątpliwie rolnicy i wszyscy mieszkańcy naszego województwa, kiedy owoce funkcjonowania centrum znajdą odzwierciedlenie w praktycznym działaniu. Połączenie badań i rozwoju jest kluczowym zadaniem strategii rozwoju naszego kraju – podkreślił w przemówieniu Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Centrum będzie wyposażone m.in. w halę wegetacyjną z systemem automatycznego zamgławiania, system doświetlania roślin światłem LED, a także w automatyczny system sterowania światłem i klimatem oraz dozowania pożywki i fertygacji (nawodnienia i nawożenia jednocześnie - przyp. red.).

– Nasza Uczelnia nie dysponowała infrastrukturą niezbędną do badań roślin i wybranych czynników środowiska. Realizując tę inwestycję uzupełnimy ten brak istniejący od wielu lat i uczynimy znaczący postęp w doposażaniu Naszego Uniwersytetu, dorównując w tym zakresie do światowego poziomu – stwierdził Krzysztof Kowalczyk, rektor UP. I zapowiedział: – Wybudowane Centrum zapewni znakomite zaplecze do realizacji ambitnych badań nad roślinami wykorzystywanymi nie tylko dla celów rolniczych i żywieniowych, ale również dla przemysłu i farmacji, zwłaszcza w zakresie sterowania ekspresją genów oraz modyfikacji cech jakościowych i metabolitów wtórnych (produktów metabolizmu - przyp. red.) czynnikami endogennymi. Umożliwi lepsze przygotowanie studentów z wielu kierunków studiów w zakresie umiejętności praktycznych i podniesie jakość kształcenia. Wzmocni kreatywność pracowników oraz zdynamizuje współpracę z innymi uczelniami i instytutami nie tylko z Lublina i Lubelszczyzny.

Szacowany koszt inwestycji wyniesie do 8 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski