Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie zorganizował forum dla przedstawicieli jednostek samorządowych

Mateusz Kowalski
Mateusz Kowalski
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
W dniach 9-11.06 na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, w Janowie Lubelskim i Białce odbyło się forum dla przedstawicieli jednostek samorządowych pt. „Praktyczne aspekty rozwoju infrastruktury wodno-ściekowej i energetycznej”.

Głównym celem wydarzenia zorganizowanego przez Katedrę Inżynierii Środowiska i Geodezji z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie było stworzenie platformy do wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami świata nauki, a przedstawicielami jednostek administracji rządowej. Tematem przewodnim forum był rozwój infrastruktury wodno-ściekowej i energetycznej na terenach wiejskich.

W ramach inicjatywy omawiano problemy związane z budową i eksploatacją ujęć wód, systemów wodociągowych i kanalizacyjnych, zbiorowych i przydomowych oczyszczani ścieków, instalacji zagospodarowania wód opadowych, jak również problemy budowy i eksploatacji wybranych systemów energetyki alternatywnej, w tym biogazowni rolniczych, czy instalacji fotowoltaicznych.

- Istotnym elementem dyskusji były prawne, ekonomiczne i społeczne aspekty wdrażania najnowszych rozwiązań technologicznych infrastruktury wodno-ściekowej i energetycznej - dodają organizatorzy.

Podczas dwóch pierwszych dni forum (9.06-10.06) zorganizowano IV sesje referatowe, podczas których uczestnicy mogli usłyszeć łącznie 18 wystąpień (wszystkie zostały udostępnione w formie elektronicznej na stronie Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie).

Po sesjach referatowych, przyszła pora na sesje terenowe, podczas których:

  • burmistrz Janowa Lubelskiego – Krzysztof Kołtyś zaprezentował uczestnikom Park Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim,
  • wójt gminy Dzwola Wiesław Dyjach oraz dr hab. Stanisław Chmiel zapoznali gości z problemami ochrony wód źródlanych w woj. lubelskim na przykładzie źródła w Dzwoli,
  • wójt gminy Dzwola Wiesław Dyjach oraz prof. Krzysztof Jóźwiakowski zapoznali uczestników z problemami budowy i funkcjonowania hybrydowej hydrofitowej oczyszczalni ścieków przy Zespole Szkół w Kocudzy Pierwszej oraz opowiedzieli o zasadach stosowania i eksploatacji systemów fotowoltaicznych przy szkole,
  • wójt gminy Dębowa Kłoda oraz prof. dr hab. Krzysztof Jóźwiakowski przedstawili problem budowy i funkcjonowania największej w Polsce hybrydowej hydrofitowej oczyszczalni ścieków w Białce, która pozwala na ochronę zasobów wodnych w zlewni Jeziora Bialskiego

W sumie w forum uczestniczyły 104 osoby, w tym 19 osób w formie online z 23 jednostek samorządowych z woj. lubelskiego i podkarpackiego.

- Liczymy, że informacje zaprezentowane podczas spotkania przyczynią się do podniesienia świadomości i poziomu wiedzy przedstawicieli jednostek samorządowych oraz ułatwią im planowanie i realizację zadań związanych z zaspokajaniem potrzeb zbiorowych mieszkańców poprzez wdrażanie ekologicznych rozwiązań służących ochronie środowiska i zapewniających zrównoważony rozwój terenów wiejskich - puentują organizatorzy forum.

Aby zobaczyć zdjęcia z trzydniowego forum, kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo, naciskając strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski