Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Upalne dni pracowite dla lubelskiego pogotowia ratunkowego

Barbara Wójtowicz
Pogotowie wzywane jest do utonięć, udarów czy urazów
Pogotowie wzywane jest do utonięć, udarów czy urazów Jacek Babicz
Upały wróciły, a to może oznaczać, że pracownicy pogotowia ratunkowego znowu będą mieli więcej pracy. - Zazwyczaj karetki pogotowia na terenie rejonu Lublina, powiatów łęczyńskiego, świdnickiego i kraśnickiego wyjeżdżają około 160 razy na dobę - mówi Barbara Grzywaczewska, asystent dyrektora Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Lublinie.- Przy wysokich temperaturach jest więcej wyjazdów do zasłabnięć i omdleń.

Potwierdza to także Piotr Raszczepkin, lekarz koordynujący Stacji Ratownictwa Medycznego w Chełmie. - Upały szczególnie doskwierają ludziom starszym i chorym - tłumaczy. - Wysokie temperatury są dla nich niebezpieczne i ich stan zdrowia często się pogarsza. Dochodzi do zapaleń płuc czy odwodnienia.

Praca lekarzy pogotowia ratunkowego podczas wakacji różni się od tej w pozostałych miesiącach roku. Latem więcej jest utonięć, pobić, udarów i urazów, wypadków przy pracach polowych.

Poszkodowane są często dzieci, które pomagają rodzicom w pracach rolnych, nie zachowując zasad ostrożności.

W czasie wakacji dochodzi także do dużo większej ilości wypadków komunikacyjnych. - Zimą kierowcy jeżdżą wolniej i ostrożniej, dlatego najczęściej dochodzi do lekkich stłuczek - zauważa lekarz. - Latem nad rozsądkiem górę bierze brawura, a ogromne prędkości sprawiają, że wypadki są dużo groźniejsze.

Ale nie wszystkie wyjazdy karetek są uzasadnione. Leszek Bez, zastępca dyrektora ds. medycznych w Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Zamościu, apeluje, by po karetkę dzwonić tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

- Zdarza się, że pacjenci wymyślają fałszywy powód, a na miejscu okazuje się, że mają migrenę czy dzień wcześniej przesadzili z alkoholem. Z drugiej strony mieliśmy przypadek, że rodzina sama przywiozła mężczyznę, który spadł z przyczepy na metalowy dyszel. Stan pacjenta był bardzo poważny i w takiej sytuacji należało zadzwonić po karetkę.

Informacje o tym, kiedy wzywać karetkę pogotowia znajdziemy na stronie www.nfz-lublin.pl/.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się za darmo: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski