Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Upamiętnia ofiary i muzealników. Nowy mural powstał przy Drodze Męczenników Majdanka

Piotr Nowak
Piotr Nowak
We wtorek odsłonięto mural upamiętniający ofiary KL Lublin i pracowników Państwowego Muzeum na Majdanku. Autorem pracy jest Marcin Czaja, artysta z Krakowa
We wtorek odsłonięto mural upamiętniający ofiary KL Lublin i pracowników Państwowego Muzeum na Majdanku. Autorem pracy jest Marcin Czaja, artysta z Krakowa PN
Buty, rękawiczki, lalka, numery obozowe, wieżyczka i druty kolczaste. Przedmioty należące do więźniów i oprawców można dostrzec na muralu, upamiętniającym więźniów obozu na Majdanku i pracowników funkcjonującego tam muzeum.

Kilkanaście godzin trwało malowanie muralu, który powstał u zbiegu ulic Droga Męczenników Majdanka i Wolskiej. Praca znajduje się na murze podpierającym skarpę. Zajmuje 42 metry kwadratowe.

- Obok znajduje się przystanek, przechodzą ludzie, więc i historia zawarta w muralu się rozwija. Od obiektów poukładanych, które ulegają dezintegracji i, na końcu, zniszczeniu – mówi Marcin Czaja, artysta z Krakowa i autor pracy.

Zniszczenie symbolizują coraz bardziej agresywne kolory i przedmioty nieodłącznie kojarzące się z obozem: wieżyczka i druty kolczaste. Swoją pracą artysta chciał odnieść się do ofiar obozu i wysiłku muzealników, żeby zachować pamięć o tragedii tysięcy ludzi.

- Już na pierwszy rzut oka widać, że to wyjątkowa praca - przyznaje Izabela Tomasiewicz, kierownik działu wystawienniczego Państwowego Muzeum na Majdanku. Projekt krakowskiego artysty zwyciężył w konkursie zorganizowanym w związku z 75. rocznicą likwidacji obozu i jubileuszem powstania muzeum. Wzięło w nim udział 12 prac.

- Żyjemy w czasach, w których kultura wizualna jest bardzo ważna. Staramy się znaleźć nowe formy dotarcia do odbiorców. Jedną z takich form jest mural – mówi Krzysztof Stanek, odpowiedzialny za komunikację i promocję w PMM.

Jedną z nowych form dotarcia do odbiorców jest komiks wydany przez PMM. Premiera „Chleba wolnościowego” odbyła się w maju. - W rysunkowej części komiksu nie ma nawet wzmianki ode mnie. Wszystkie słowa, które tam padają, pochodzą z relacji byłych więźniów złożonych tuż lub kilka lat po wojnie. Miałem okazje rozmawiać z dwójką z nich osobiście - wspominał prace Paweł Piechnik, autor komiksu.

Oprócz instalacji artystycznej instytucja planuje jeszcze dwa specjalne wydarzenia. 6 października odbędzie się w Filharmonii Lubelskiej koncert symfoniczny poświęcony rocznicy. Drugie wydarzenie to Ogólnopolska Konferencja Naukowa Muzeów Martyrologicznych pt. „Historia w przestrzeniach pamięci. Obóz-Miejsce-Muzeum”, zaplanowana na 7-9 października.

Niemiecki obóz koncentracyjny funkcjonował na obrzeżach Lublina od października 1941 do lipca 1944 r. Spośród prawdopodobnie 150 tys. więźniów, którzy przeszli przez KL Lublin życie straciło blisko 80 tys. osób.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski