Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Upamiętnią „proboszcza Majdanka”. Nowy pomnik jeszcze w tym tygodniu stanie w Lublinie

Piotr Nowak
Piotr Nowak
We wtorek sześciotonowa rzeźba została zapakowana na ciężarówkę i wyruszyła w drogę z Kijowa do Lublina
We wtorek sześciotonowa rzeźba została zapakowana na ciężarówkę i wyruszyła w drogę z Kijowa do Lublina mat. nadesłane
Jest wysoki na prawie trzy metry i waży sześć ton. Pomnik błogosławionego księdza Emiliana Kowcza jest w drodze z Kijowa do Lublina. Postument stanie w sąsiedztwie byłego obozu w 77. rocznicę śmierci „proboszcza Majdanka”.

Sześciotonowa rzeźba została zapakowana na ciężarówkę i wyruszyła w drogę do Lublina. W najbliższy czwartek zostanie przekazana miastu podczas uroczystej sesji rady miasta. Tego samego dnia stanie na zaplanowanym miejscu.

– Oficjalne otwarcie będzie w późniejszym terminie, kiedy zniesione zostaną obostrzenia – wyjaśnia ks. Stefan Batruch, proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie i prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza.

Pomnik stanie na skwerze przy skrzyżowaniu Drogi Męczenników Majdanka z ul. Cmentarną. Data przywiezienia pomnika do Lublina nie jest przypadkowa. To 25 marca właśnie przypada 77. rocznica śmierci greckokatolickiego księdza nazywanego „proboszczem Majdanka”. W czasie II wojny światowej ratował on Żydów i odwiedzał ich w getcie pod Lwowem. W 1942 roku trafił do obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie pełnił posługę duszpasterską wśród współwięźniów różnej wiary i narodowości.

– Współwięźniowie nadali mu tytuł „proboszcza Majdanka”. To świadczy o tym, że cieszył się ogromnym autorytetem – mówi proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie.

Ks. Emilian Kowcz spowiadał więźniów, wbrew zakazom udzielał komunii świętej i ostatniego namaszczenia i potajemnie odprawiał msze. Z zachowanych grepsów i według relacji byłych więźniów duchowny dodawał otuchy tym, którzy stracili nadzieję na przetrwanie. Zmarł w obozie w 1944 r. W 2001 r. został beatyfikowany przez Jana Pawła II.

Autorem rzeźby, która stanie w Lublinie jest Aleksander Diaczenko z Kijowa. Dzieło jest wykonane z szarego granitu. Przedstawia postać Emiliana Kowcza z rękami położonymi na bryle o kształcie sześcianu. Na trzech płaszczyznach bryły są wykute słowa z grypsu Emiliana Kowcza w trzech językach: polskim, ukraińskim i hebrajskim.

– Sześcian symbolizuje cierpienie i ogrom zła, z którymi „proboszcz Majdanka” spotykał się wielokrotnie. Granitowa bryła lekko unosi się nad ziemią podźwignięta siłą ducha. Bł. ks. Emilian Kowcz to patron na trudne czasu. Jego postawa może nieść nadzieję także nam współczesnym – przyznaje ks. Stefan Batruch.

Spotkanie i prezentacja książki

Postaci błogosławionego i książce pt. „Błogosławiony Emilian Kowcz - Proboszcz Majdanka” poświęcone będzie spotkanie online w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”. O posłudze duszpasterza, misji jednoczącej ludzi różnej narodowości i wiary, a także o przesłaniu ks. Emiliana Kowcza rozmawiać będą: ks. Stefan Batruch, ks. Marek Szymański – dyrektor wydawnictwa „Gaudium” oraz Iwan Wasiunyk – były wicepremier Ukrainy. Dyskusję poprowadzi Krzysztof Stanowski – dyrektor Biura Centrum Współpracy Międzynarodowej UM Lublin.

– Zarówno pomnik, jak i publikacja „Błogosławiony Emilian Kowcz – Proboszcz Majdanka” stanowi uhonorowanie osoby, która nawet w obliczu tragicznych warunków obozowych zachowała godność oraz swoją postawą dała piękne świadectwo wiary, nie tylko w Boga, ale i człowieka - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Wydarzenie będzie transmitowane online. Start o godz. 16.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski