18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Urlop macierzyński 2014: Zasady, wnioski, pytania [PORADNIK]

Dorota Krupińska-Ziętkowska
Wszystko o urlopie macierzyńskim w 2014 roku
Wszystko o urlopie macierzyńskim w 2014 roku sxc.hu
Wszystko o urlopie macierzyńskim w 2014 roku. Sprawdź, jak go uzyskać, gdzie i kiedy złożyć dokumenty, a także ile dni urlopu macierzyńskiego, dodatkowego i rodzicielskiego możesz wykorzystać. W naszym poradniku znajdziesz wszystko o nowych zasadach przyznawania urlopu macierzyńskiego, dodatkowego, rodzicielskiego, jak i urlopu ojcowskiego - dla tatusiów.

Rodzicom dzieci urodzonych w 2014 roku przysługuje rok urlopu z zasiłkiem macierzyńskim. Składa się na to 20-tygodniowy urlop macierzyński, 6-tygodniowy dodatkowy urlop macierzyński i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego, z którego mogą skorzystać obydwoje rodzice. Gdy urodzi się więcej dzieci, np. bliźniaki, to i urlop macierzyński jest dłuższy niż 20 tygodni. Przy bliźniakach trwa 31 tygodni. Przy trojaczkach - 33 tygodnie. Czwórka dzieci to już 35 tygodni macierzyńskiego, a piątka i więcej - 37 tygodni. Wydłuża się też dodatkowy urlop macierzyński. Przy mnogim porodzie trwa 8 tygodni.

Przyszła mama może zacząć korzystać z urlopu macierzyńskiego już na 6 tygodni przed porodem. Pierwsze 20 tygodni urlopu macierzyńskiego ubezpieczona mama musi wykorzystać. Może wrócić do pracy po 14 tygodniach tylko pod warunkiem, że przez pozostałe 6 tygodni dziecko pozostanie pod opieką ojca.

Dla kogo zasiłek macierzyński?
Zasiłek macierzyński wypłacany przez ZUS przysługuje wszystkim osobom, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu. Zatrudnionym na umowę o pracę, którzy podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu, a także przedsiębiorcom albo zleceniobiorcom, którzy opłacają dobrowolną składkę chorobową.

Dodatkowy urlop macierzyński
Matka może sama wykorzystać 6-tygodniowy dodatkowy urlop macierzyński, odstąpić go w całości ojcu dziecka albo podzielić się urlopem z tatą malucha. Ten urlop można dzielić na dwie części. Jest jeden warunek - urlop musi trwać tydzień albo wynosić wielokrotność tygodnia. Pisemny wniosek o dodatkowy urlop albo o rezygnację z jego części należy złożyć u pracodawcy z 14-dniowym wyprzedzeniem. Pracodawca musi taki wniosek uwzględnić. Urlop dodatkowy jest dobrowolny.

Urlop rodzicielski
Od ubiegłego roku ubezpieczeni rodzice mogą też skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Zaczyna się on po dodatkowym urlopie macierzyńskim, wykorzystanym w pełnym wymiarze. Trwa 26 tygodni. Można go wykorzystać jednorazowo albo w częściach, maksymalnie w trzech. Każda z jego części nie może być krótsza niż 8 tygodni. Muszą przypadać jedna po drugiej i być wielokrotnością tygodnia.

Urlop rodzicielski i zasiłek macierzyński mogą otrzymać oboje ubezpieczeni rodzice dziecka. Mogą przebywać na urlopie jednocześnie albo wymiennie. Ale urlop nie może przekroczyć 26 tygodni. Na przykład mama wykorzystuje 8 tygodni urlopu, a potem ojciec – kolejne 8 tygodni. I 10 tygodni, które wykorzysta ponownie mama.

Rodzice mogą też razem w tym samym czasie opiekować się dzieckiem i wykorzystać urlop, np. mama bierze 13 tygodni urlopu i tata też. Urlop rodzicielski jest dobrowolny. Wniosek o urlop rodzicielski trzeba złożyć na 14 dni przed jego rozpoczęciem.

Urlop dla taty, czyli tacierzyński
Urlop tacierzyński trwa 2 tygodnie. Tata może z niego skorzystać do czasu ukończenia przez dziecko roku. Zdarza się, że ten okres pokrywa się z urlopem mamy. Urlop ojcowski jest niezależny od uprawnień mamy do zasiłku macierzyńskiego.
Mama może być nawet bezrobotna. Jeśli tylko tata ma ubezpieczenie chorobowe, uzyska zasiłek macierzyński za czas urlopu ojcowskiego.

Praca i opieka - można to połączyć
Dodatkowy urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski można łączyć z pracą. Rodzic może wtedy pracować w niepełnym wymiarze, maksymalnie na połowie etatu. Pod warunkiem, że pracodawca uwzględni to i jest to możliwe ze względu na rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. W takim przypadku zasiłek macierzyński będzie proporcjonalnie pomniejszony.

Ile dostanę zasiłku?
Wysokość świadczenia zależy od tego, ile rodzic zarabiał przed przejściem na urlop macierzyński. Trzeba policzyć tzw. podstawę wymiaru. W przypadku pracownika będzie nią przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres 12 miesięcy kalendarzowych sprzed urlopu lub sprzed okresu niezdolności do pracy. Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się przychód, od którego liczymy składki na ubezpieczenie chorobowe, po pomniejszeniu o potrącone przez pracodawcę składki na ubezpieczenia społeczne.

Zasiłek macierzyński za okres standardowego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje w wysokości 100% tak ustalonej podstawy wymiaru zasiłku. Za okres urlopu rodzicielskiego wynosi 60% podstawy wymiaru.
Ale mama maksymalnie w ciągu 14 dni po porodzie może złożyć wniosek o udzielenie wszystkich trzech urlopów (podstawowego, dodatkowego i rodzicielskiego łącznie). Zasiłek macierzyński za cały ten czas będzie wynosił 80% podstawy wymiaru.

Jeśli jednak kobieta zechce wcześniej wrócić do pracy i nie skorzysta z urlopu rodzicielskiego, a ojciec dziecka go też nie przejmie, to dostanie wyrównanie zasiłku do 100%.

Zasiłek macierzyński - wymagane dokumenty
Żeby uzyskać prawo do zasiłku za okres po porodzie, trzeba przedstawić skrócony odpis aktu urodzenia dziecka. Zasiłek za okres przed porodem przysługuje po okazaniu zaświadczenia o przewidywanej dacie porodu. Wniosek o zasiłek macierzyński należy zgłosić do płatnika zasiłku, pracodawcy, w przypadku gdy firma zgłasza do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 osób. W pozostałych przypadkach płatnikiem zasiłku jest ZUS.

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 26

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anna

Witam! Termin porodu wypada na koniec kwietnia, natomiast umowa o pracę kończy się we wrześniu. Czy tylko do końca umowy będę dostawać macierzyński czy później również (wypłacany przez ZUS)? Urlop wychowawczy też będzie odplatny, wówczas gdy już nie będę zatrudniona?

X
Xxl

Jeżeli dostałaś jakąś umowenpraxodawca musi Ci zagwarantować umowę do rozwiązania, nie krótszą. Macierzyński ci się należy, wychowawczy nie przysługuje. Co innego jak masz umowę na stałe.

J
Jadzia

Witam. Proszę o odpowiedz.
do października jestem na stażu z UP. następnie pracodawca zagwarantował 3 miesięczne zatrudnienie. Czy jeżeli w ciągu tych 3 miesięcy zajdę w ciążę dostanę macierzyńskie?

M
Monika

Witam.Otóż urodziłam bliźniaki w grudniu 2014 wcześniej do dnia porodu byłam na zwolnieniu lekarskim. Umowa o prace kończy mi sie w sierpniu 2015(moja 3 umowa i wątpię aby przedłużyli na stałe) I tak jak rozumiem z automatu przysługuje mi 31 tygodni macierzyńskiego na 2 dzieci , a co z dodatkowym 6 tygodniowym dodatkowym urlopem i 26 tygodniowym urlopem rodzicielskim ? Czy one przepadną z chwilą ustania umowy o pracę ? Proszę o konkretną odp. Dziękuję

M
Maja

Gdzie sie składa urlop macierzyński do pracodawcy czy do zus?:) i Jak on ma wyglądać są jakieś druki do wypełnienia?

M
Maria

Urlop macierzyński po urodzeniu dziecka przysługuje bez okresu wyczekiwania, ale trzeba posiadać aktualną umowę o pracę albo umowę o pracę przedłużona z mocy prawa do dnia porodu. Zleceniobiorca otrzyma zasiłek macierzyński z ZUS, ale musi mieć dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.

E
Elcia

Becikowe to jest żenada! W 100 % się zgadzam , że jest to wspieranie patologii, każde dziecko powinno być traktowane na takich samych zasadach, bo wychodzi na to , że nie opłaca się pracować, lepiej siedzieć w domu na zasiłkach! Jestem pewna , że refundacja rozwiązała by tą sprawę :)

S
Sławek

Mógłby mi ktoś odpowiedziec na to pytanie?z góry Dziękuję

G
Gorgon

Adamek, przez takich jak ty, Polska jest taka, jaka jest. Przerażające jest, że taki ktoś jak ty ma prawo głosu i współdecyduje kto rządzi tym krajem. Przerażające jest to, że oddychasz tym samym powietrzem co porządni ludzie. Dzieci gwoździem do ściany, kobiety - zlew na spermę? Myślisz, że jak wykropkujesz jedną literę to nie łamiesz prawa? Ja proponuję, żeby policja zlokalizowała komputer z którego to napisano, potem "Adamka" i żeby prokurator postawił mu odpowiednie zarzuty - na pewno jakiś paragraf na takiego degenerata się znajdzie...

j
jacul

Racja a poza tym nie ma takiego słowa "tacierzyński". Co to jest tacierz? Piszmy po polsku.

p
patrycja

W artykule jest informacja wprowadzająca w błąd: urlop tacierzyński, który wg autorki trwa 2 tygodnie NIE jest tożsamy z urlopem ojcowskim. To, o czym autorka napisała, jest urlopem ojcowskim, dwutygodniowym okresem z prawem do ubiegania się o zasiłek macierzyński za czas pozostawania na owym urlopie. Urlop "tacierzyński" nie widnieje od strony formalnej w polskich przepisach - to urlop, na jaki można przejść wtedy, gdy ojciec chce wykorzystać te tygodnie urlopu macierzyńskiego matki, których ta rezygnuje.
Jak profesjonalny dziennikarz może sprzedawać takie dyrdymały w poważnym artykule..? Albo się człowiek przygotowuje od strony merytorycznej, albo sobie odpuszcza. W przypadku pani Krupińskiej-Ziętkowskiej sugerowałabym to drugie skoro zbyt wiele wysiłku wymaga wyszukanie sobie prawdziwych informacji.

B
Bania

Tak zgadzam się z tym co piszą na stronie!

p
perełka

6 lat temu łóżeczko, wózek i inne akcesoria kupiłam przed porodem a becikowe dostałam po urodzeniu dziecka więc w nosie mam przedstawianie faktur, za becikowe kupiłam łóżko dla dziecka, które wykorzystuje odkąd samo śpi, resztę pieniędzy przeznaczyłam na ubranka i płatne szczepienia, faktury to niech przedstawiają bezrobotne matki

p
przepisy

Wlasnie wybieram się na tatusiowe i uważam że to jeat chory kraj i chore przepisy zrobione tak żeby tylko utrudniać i żeby wziąść jak najmniej tego wolnego!
Powinien byc jeden urlop roczny dla mamy i taty z możliwością jego dowolnego korzystania i chyba by nasze panstwo nie zbiednialo gdyby zaplacilo 100.% za cały okres!

m
m

wspieranie patologii i ludzi, którzy w wiekszości i tak nie wykorzystają z tego 1000zł zgodnie z jego przeznaczeniem.
NAJWAZNIEJSZĄ ZADADĄ powinno być to ze becikowe było by REFUNDACJĄ: pokazujesz fakture za łożeczko, wózek, pieluchy albo laktator ... itp - dostajesz kasę a NIC Z GÓRY.
No i oczywiście BECIKOWE DLA WSZYSTKICH - to że zarabiam więcej wcale nie oznacza że mojemu dziecku się nic nie nalezy

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3