18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urlop macierzyński 2014: Zasady, wnioski, pytania [PORADNIK]

Dorota Krupińska-Ziętkowska
Wszystko o urlopie macierzyńskim w 2014 roku
Wszystko o urlopie macierzyńskim w 2014 roku sxc.hu
Wszystko o urlopie macierzyńskim w 2014 roku. Sprawdź, jak go uzyskać, gdzie i kiedy złożyć dokumenty, a także ile dni urlopu macierzyńskiego, dodatkowego i rodzicielskiego możesz wykorzystać. W naszym poradniku znajdziesz wszystko o nowych zasadach przyznawania urlopu macierzyńskiego, dodatkowego, rodzicielskiego, jak i urlopu ojcowskiego - dla tatusiów.

Rodzicom dzieci urodzonych w 2014 roku przysługuje rok urlopu z zasiłkiem macierzyńskim. Składa się na to 20-tygodniowy urlop macierzyński, 6-tygodniowy dodatkowy urlop macierzyński i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego, z którego mogą skorzystać obydwoje rodzice. Gdy urodzi się więcej dzieci, np. bliźniaki, to i urlop macierzyński jest dłuższy niż 20 tygodni. Przy bliźniakach trwa 31 tygodni. Przy trojaczkach - 33 tygodnie. Czwórka dzieci to już 35 tygodni macierzyńskiego, a piątka i więcej - 37 tygodni. Wydłuża się też dodatkowy urlop macierzyński. Przy mnogim porodzie trwa 8 tygodni.

Przyszła mama może zacząć korzystać z urlopu macierzyńskiego już na 6 tygodni przed porodem. Pierwsze 20 tygodni urlopu macierzyńskiego ubezpieczona mama musi wykorzystać. Może wrócić do pracy po 14 tygodniach tylko pod warunkiem, że przez pozostałe 6 tygodni dziecko pozostanie pod opieką ojca.

Dla kogo zasiłek macierzyński?
Zasiłek macierzyński wypłacany przez ZUS przysługuje wszystkim osobom, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu. Zatrudnionym na umowę o pracę, którzy podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu, a także przedsiębiorcom albo zleceniobiorcom, którzy opłacają dobrowolną składkę chorobową.

Dodatkowy urlop macierzyński
Matka może sama wykorzystać 6-tygodniowy dodatkowy urlop macierzyński, odstąpić go w całości ojcu dziecka albo podzielić się urlopem z tatą malucha. Ten urlop można dzielić na dwie części. Jest jeden warunek - urlop musi trwać tydzień albo wynosić wielokrotność tygodnia. Pisemny wniosek o dodatkowy urlop albo o rezygnację z jego części należy złożyć u pracodawcy z 14-dniowym wyprzedzeniem. Pracodawca musi taki wniosek uwzględnić. Urlop dodatkowy jest dobrowolny.

Urlop rodzicielski
Od ubiegłego roku ubezpieczeni rodzice mogą też skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Zaczyna się on po dodatkowym urlopie macierzyńskim, wykorzystanym w pełnym wymiarze. Trwa 26 tygodni. Można go wykorzystać jednorazowo albo w częściach, maksymalnie w trzech. Każda z jego części nie może być krótsza niż 8 tygodni. Muszą przypadać jedna po drugiej i być wielokrotnością tygodnia.

Urlop rodzicielski i zasiłek macierzyński mogą otrzymać oboje ubezpieczeni rodzice dziecka. Mogą przebywać na urlopie jednocześnie albo wymiennie. Ale urlop nie może przekroczyć 26 tygodni. Na przykład mama wykorzystuje 8 tygodni urlopu, a potem ojciec – kolejne 8 tygodni. I 10 tygodni, które wykorzysta ponownie mama.

Rodzice mogą też razem w tym samym czasie opiekować się dzieckiem i wykorzystać urlop, np. mama bierze 13 tygodni urlopu i tata też. Urlop rodzicielski jest dobrowolny. Wniosek o urlop rodzicielski trzeba złożyć na 14 dni przed jego rozpoczęciem.

Urlop dla taty, czyli tacierzyński
Urlop tacierzyński trwa 2 tygodnie. Tata może z niego skorzystać do czasu ukończenia przez dziecko roku. Zdarza się, że ten okres pokrywa się z urlopem mamy. Urlop ojcowski jest niezależny od uprawnień mamy do zasiłku macierzyńskiego.
Mama może być nawet bezrobotna. Jeśli tylko tata ma ubezpieczenie chorobowe, uzyska zasiłek macierzyński za czas urlopu ojcowskiego.

Praca i opieka - można to połączyć
Dodatkowy urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski można łączyć z pracą. Rodzic może wtedy pracować w niepełnym wymiarze, maksymalnie na połowie etatu. Pod warunkiem, że pracodawca uwzględni to i jest to możliwe ze względu na rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. W takim przypadku zasiłek macierzyński będzie proporcjonalnie pomniejszony.

Ile dostanę zasiłku?
Wysokość świadczenia zależy od tego, ile rodzic zarabiał przed przejściem na urlop macierzyński. Trzeba policzyć tzw. podstawę wymiaru. W przypadku pracownika będzie nią przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres 12 miesięcy kalendarzowych sprzed urlopu lub sprzed okresu niezdolności do pracy. Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się przychód, od którego liczymy składki na ubezpieczenie chorobowe, po pomniejszeniu o potrącone przez pracodawcę składki na ubezpieczenia społeczne.

Zasiłek macierzyński za okres standardowego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje w wysokości 100% tak ustalonej podstawy wymiaru zasiłku. Za okres urlopu rodzicielskiego wynosi 60% podstawy wymiaru.
Ale mama maksymalnie w ciągu 14 dni po porodzie może złożyć wniosek o udzielenie wszystkich trzech urlopów (podstawowego, dodatkowego i rodzicielskiego łącznie). Zasiłek macierzyński za cały ten czas będzie wynosił 80% podstawy wymiaru.

Jeśli jednak kobieta zechce wcześniej wrócić do pracy i nie skorzysta z urlopu rodzicielskiego, a ojciec dziecka go też nie przejmie, to dostanie wyrównanie zasiłku do 100%.

Zasiłek macierzyński - wymagane dokumenty
Żeby uzyskać prawo do zasiłku za okres po porodzie, trzeba przedstawić skrócony odpis aktu urodzenia dziecka. Zasiłek za okres przed porodem przysługuje po okazaniu zaświadczenia o przewidywanej dacie porodu. Wniosek o zasiłek macierzyński należy zgłosić do płatnika zasiłku, pracodawcy, w przypadku gdy firma zgłasza do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 osób. W pozostałych przypadkach płatnikiem zasiłku jest ZUS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski