Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urlop macierzyński i rodzicielski 2018. Ile trwa? Komu przysługuje? (ZASADY I PRZEPISY)

DK
Urlop macierzyński w Polsce jest obowiązkowy, co oznacza, że kobieta musi go wykorzystać
Urlop macierzyński w Polsce jest obowiązkowy, co oznacza, że kobieta musi go wykorzystać Pixabay.com
20 tygodni urlopu macierzyńskiego i 32 rodzicielskiego - tyle może spędzić ze swoim maluchem mama po porodzie. Jaka jest różnica między urlopami? Komu przysługują, ile wynosi zasiłek macierzyński i czy przysługuje zatrudnionym na umowę zlecenie? Przypominamy i wyjaśniamy zasady.

Urlop macierzyński – dla kogo?

Warunki i przepisy dotyczące przyznawania urlopów nie zmieniły się od ubiegłego roku. Rodzice mają kilka możliwości, by poświęcić się maluchowi i zrobić sobie przerwę w pracy. Długość urlopu macierzyńskiego zależy od liczby urodzonych dzieci. W przypadku jednego wynosi 20 tygodni. Przy bliźniakach urlop macierzyński trwa 31 tygodni. Przy trojaczkach – 33 tygodnie. Czwórka dzieci to już 35 tygodni macierzyńskiego. Urlop przysługuje paniom po porodzie, ale wykorzystać mogą także wcześniej, bo 6 tygodni przed planowanym rozwiązaniem.

CZYTAJ TEŻ: Urlop macierzyński. Spodziewasz się dziecka? Sprawdź!

Urlop macierzyński w Polsce jest obowiązkowy, co oznacza, że kobieta musi go wykorzystać. Może go skrócić i wrócić do pracy wcześniej, po 14 tygodniach, ale pod warunkiem, że pozostałe 6 tygodni urlopu macierzyńskiego przejmie zatrudniony i ubezpieczony tata dziecka.

Ile wynosi zasiłek macierzyński?

Podczas urlopu macierzyńskiego kobieta otrzymuje zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. tzw. podstawy wymiaru, czyli przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za okres 12 miesięcy kalendarzowych.

Dla etatowców i pracujących na zlecenie

Komu wypłacane są pieniądze? - Osobom, które opłacają składkę na ubezpieczenie chorobowe – obowiązkowo albo dobrowolnie - wyjaśnia Małgorzata Korba, rzeczniczka ZUS Lublin. - Obowiązkowe ubezpieczenie chorobowe mają wszyscy zatrudnieni na umowę o pracę -zaznacza.

Dobrowolnie składkę na ubezpieczenie chorobowe mogą opłacać osoby, które prowadzą działalność gospodarczą oraz osoby zatrudnione na umowę-zlecenie. Jednak nie każda osoba z umową – zlecenie może zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego. Takiego prawa nie mają studenci przed 26 rokiem życia i osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło.

Urlop rodzicielski

Po urlopie macierzyńskim zarówno mama jak i tata dziecka mogą pójść na urlop rodzicielski, który jest dobrowolny i trwa 32 tygodnie, a w przypadku ciąży mnogiej - 34. Rodzicie mogą przebywać na urlopie jednocześnie albo dzielić się nim na wiele różnych sposobów. Można go wykorzystać jednorazowo albo w częściach, maksymalnie w czterech. Jeżeli urlop podzielony jest na części, ostatnią z nich – wynoszącą do 16 tygodni można przesunąć. Ważne by tę część wykorzystać do końca roku kalendarzowego w którym dziecko kończy sześć lat. Łączny wymiar urlopu matki i ojca nie może przekroczyć 32 tygodni. Jak rodzice mogą podzielić się urlopem? 8 tygodni urlopu dla mamy, kolejne 8 tygodni dla taty i ostatnie 16 tygodni znów dla mamy. A jeśli chcą być z dzieckiem w tym samym czasie, mogą na przykład oboje wziąć po 16 tygodni urlopu i wykorzystać je równocześnie. Wniosek o urlop rodzicielski składa się 21 dni przed jego rozpoczęciem.

Urlop rodzicielski jest płatny

Za pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego zasiłek wynosi 100 proc. wynagrodzenia, później to 60 proc. podstawy wymiaru. Gdy mama w ciągu 21 dni po porodzie złoży wniosek o udzielenie zarówno urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego otrzyma 80 proc. wynagrodzenia.

Urlop dla ojców czyli „tacierzyński”

Nie zmieniają się także przepisy dotyczące tacierzyńskiego. Tata może pobyć z maluchem 2 tygodnie. Urlop może wykorzystać w całości albo podzielić na dwie równe części, w różnych terminach, ale nie później nim dziecko skończy 2 lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski