Uroczystości w chełmskiej PANS
Po odśpiewaniu przez Akademicki Chór PANS w Chełmie tradycyjnego „Gaudeamus Igitur”, dyrektor Instytutu Nauk Medycznych PANS w Chełmie – dr n. o zdr. Aneta Kościołek otworzyła oficjalną część uroczystości i przywitała zaproszonych gości. Wśród nich byli m.in. , dziekan Wydziału nauk o zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie- dr hab. Mariusz Wysokiński, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Chełmie Izabella Chałaj, sekretarz Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych dr n. o zdr. Dorota Ogonowska, konsultanci wojewódzcy w różnych dziedzinach pielęgniarstwa, dyrektorzy oraz pielęgniarki naczelne szpitali z Chełma i regionu, przedstawiciele miejskiego ZOZ w Chełmie, Stowarzyszenia Hospicjum Domowe w Chełmie, NZOZ „Zdrowie” w Chełmie. Swoją obecnością uroczystość uświetniła pani rektor elekt prof. PANS dr Beata Fałda.
Historia postania kierunku pielęgniarstwo w chełmskiej PANS
Prorektor ds. Rozwoju Państwowej Akademii Nauk Stosowanych prof. PANS dr hab. Józef Zając złożył serdeczne gratulacje absolwentom i przybliżył historię powstania kierunku pielęgniarstwo w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie.
Powołany w 2014 roku Instytut Nauk Medycznych Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie, podobnie jak cała uczelnia, od lat wpisuje się w rozwój naszego regionu poprzez działalność dydaktyczną, naukową oraz społeczną. Zainteresowanie studiowaniem na kierunku Pielęgniarstwo I stopnia w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie od kliku lat systematycznie wzrasta, a świadczą o tym coraz większe nabory studentów na pierwszy rok studiów.
Instytut Nauk Medycznych, a w tym kierunek pielęgniarstwo, nieustannie i dynamicznie się rozwijają. W 2019 r. uczelnia uzyskała pozwolenia na prowadzenie studiów II stopnia (magisterskich) na kierunku Pielęgniarstwo. 18 marca 2021 roku uroczyście otworzono kolejną inwestycję Uczelni, podnoszącą jakość kształcenia w zakresie umiejętności praktycznych, Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej PANS w Chełmie.
W 2021 r. zaś rozpoczęto budowę nowej siedziby Instytutu Nauk Medycznych. Nowoczesny, trzykondygnacyjny budynek powstaje na zielonym terenie przy ul. Batorego w Chełmie.
W roku akademickim 2023/2024 uczelnia rozpoczęła kształcenie studentów na nowym kierunku medycznym, tj. położnictwo.
Symbolicznym ukoronowaniem trzech lat nauki na studiach licencjackich jest „czepkowanie”, czyli oznaka przyjęcia do zawodu
Absolwentkom nakłada się na głowę białe czepki z jednym czarnym paskiem. Obecnie pielęgniarki nie mają obowiązku noszenia czepka jako identyfikatora zawodu. Pozostał on jednak elementem stroju galowego, a jako symbol zawodowy używany jest podczas uroczystości.
Czepki pielęgniarskie tegorocznym absolwentom nakładały: przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Chełmie Izabella Chałaj, naczelna pielęgniarka Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej dr Jolanta Anna Surdyka, naczelna pielęgniarska SPWSzS w Chełmie mgr Beata Bornus-Chmielewska, pielęgniarka oddziałowa Oddziału Onkologii Klinicznej COZL w Lublinie dr Marzena Kamińska.
Następnie absolwenci złożyli ślubowanie, w którym zobowiązali się do przestrzegania norm pielęgniarskiego kodeksu etyki zawodowej.
Na zakończenie uroczystości Akademicki Chór PANS w Chełmie odśpiewał Hymn pielęgniarski, czyli uroczystą pieśń opiewającą zacne czyny pielęgniarskie.
Zobaczcie w naszej galerii zdjęcia z tej uroczystości.
[/b]
- Dni Chełma 2024 z Anią Dąbrowską i Smolastym. Zobacz program
- Za nami piknik rodzinny w Chełmie "Bezpieczne wakacje z 19 NBOT"
- To był szósty zlot motocyklistów w Siedliszczu. Zobaczcie zdjęcia
- Festiwal Ognia i Wody na powitanie lata w Siennicy Różanej
- Wyjątkowy piknik charytatywny PsyWitanie Lata w Chełmie
- Za nami plebiscyt Kuriera Lubelskiego "Mistrzowie Agro"
#pomagaMY czyli Polska Press dla powodzian
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?