Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczyste obchody 83. rocznicy bitwy pod Wytycznem

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
fot. materiały własne
Ostatnim akcentem obrony polskich Kresów Wschodnich i końcowym starciem Wojska Polskiego z żołnierzami sowieckimi była bitwa pod Wytycznem. Batalia miała miejsce na przełomie września i października. Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie oraz Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej w Lublinie przygotowali między innymi komiks, kolorowanki i film animowany, "Grę szyfrów", a na zakończenie inscenizację bitwy.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10:00 we czwartek 29 września i potrwa do 1 października. Otwarcie będzie równocześnie w Lublinie, gdzie wybrzmi sesja popularnonaukowa dotycząca Korpusu Ochrony Pogranicza i w Chełmie, w którym będą główne wydarzenia.

- Uroczystości to 3 dni, a rozpocznie się wszystko konferencją i równocześnie w Oddziale Nadbużańskiej Straży Granicznej odbędzie się dzień otwarty, który będzie okazją dla dzieci i młodzieży do zapoznania się z pracą straży - poinformował gen. bryg. SG Jacek Szcząchor.

Podczas dnia otwartego będzie można zwiedzić Salę Tradycji i nowoczesnej strzelnicy, dla miłośników militariów ciekawym punktem może być pokaz sprzętu na co dzień używanego przez funkcjonariuszy.

Drugiego dnia o 9:00 ruszy pieszy, 15-kilometrowy rajd szlakiem Zgrupowania Korpusu Ochrony Pogranicza, który będzie żywą lekcją historii. Podczas niego mundurowi i młodzież zaopiekują mogiłami poległych żołnierzy. Trzeci dzień to oficjalne uroczystości, w których weźmie udział Kompania Honorowa i Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej.

- Podczas czwartkowej sesji oddajmy głos ludziom młodym ze szkół mundurowych. Nie chcemy tylko wchodzić w poziom naukowy, ale przed wszystkim zależy nam, aby młodzież zainteresowała się bitwą i przekazywała tę tradycję w przyszłości. W Chełmie zostanie też wtedy zainaugurowany przez prezesa IPN Karola Nawrockiego Przystanek Historia. Te przystanki to przełożenie oferty edukacyjnej IPN w inne miejsca. Podczas otwarcia będzie podstawiony tir, w którym na stanowiskach komputerowych będzie można zapoznać się z "Grą szyfrów" - zapowiedział dyrektor Oddziału IPN w Lublinie dr Robert Derewenda.

Wspomniana gra opisuje przebieg wojny polsko-bolszewickiej oraz wpływ polskiej kryptologii na jej zwycięski finał. Gracze mają możliwość za pomocą okularów VR Oculus wcielić się w autentyczne postaci żołnierzy z 1920 roku, łamać bolszewickie szyfry i korzystać z urządzeń komunikacyjnych sprzed 100 lat.

- IPN wraz z młodzieżą Zespołu Szkół Plastycznych im. C. K. Norwida w Lublinie stworzyliśmy wyjątkową ofertę edukacyjną, którą jest komiks i kolorowanka o historii kopistki Zazy. Dodatkowo przygotowaliśmy film animowany oparty o tę historię oraz komiks "Reduta Tynne", który opowiada o losach m.in. ppor. Jana Bołbota. Materiały edukacyjne powstały na inaugurację Przystanku Historia, ale będą też dostępne online - informowała naczelnik Magdalena Śladecka.

Część oficjalną 1 października zakończy widowisko "Wytyczno 1939", grupy rekonstrukcji wcielą się w formacje Korpusu Ochrony Pogranicza i Armii Sowieckiej i odtworzą zostaną epizody z tej bitwy.

- Będzie można zobaczyć umundurowanie żołnierzy oraz sprzęt wojskowy, dwie kopie czołgów T-26, które brały udział kręceniu filmu "Grodno 39", samochód pancerny produkcji sowieckiej oraz polskie armaty przeciwpancerne Bofors. Będzie to największe natężenie sprzętu pancernego (oryginałów jak i kopii) podczas widowiska batalistycznego na północy Lubelszczyzny – zapowiedział Piotr Kurkowski z Działu Militariów, Muzeum Narodowe w Lublinie.

Uroczystości zostały objęte patronatem narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski