Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczyste otwarcie nowego budynku dla psychiatrii SPSK 1. Pracownicy szpitala otrzymali odznaczenia państwowe

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Przy ul. Głuskiej powstał nowy budynek dla psychiatrii SPSK 1. Swoje miejsce znajdzie w nim oddział psychiatrii sądowej, zaplecze dydaktyczne oraz oddziały dzienne. Uroczyste otwarcie było również okazją do wręczenia odznaczeń państwowych.

W nowym obiekcie ma działać kilka oddziałów dziennych np. terapii nerwic i zaburzeń odżywiania oraz specjalistyczny ośrodek wczesnej interwencji psychiatrycznej. Umożliwi to dalszy rozwój psychiatrii środowiskowej.

- To będzie rewolucyjna zmiana, jeśli chodzi o leczenie pacjentów. To najkorzystniejsze rozwiązanie, bo pacjenci z oddziału całodobowego są oderwani od rodzin, tracą z nimi kontakt i trudniej wrócić im do normalnego funkcjonowania zawodowego. Tym samym oddziały stacjonarne zostaną zarezerwowane dla najcięższej chorych - tłumaczy prof. Hanna Karakuła-Juchnowicz, kierownik I Kliniki Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji SPSK 1.

Zapotrzebowanie na leczenie psychiatryczne jest coraz większe, szczególnie na oddziale dzieci i młodzieży. Obecnie w kolejce na przyjęcie na oddział oczekuje 32 dzieci. - Obserwuje się narastający problem słabości więzi rodzinnych, który widoczny jest w zaburzeniach zachowania, ale występują także zaburzenia odżywiania, uzależnienia od gier, środków psychoaktywnych, pornografii - wylicza prof. Karakuła-Juchnowicz.

Do nowego obiektu przy ul. Głuskiej został przeniesiony już oddział psychiatrii sądowej. Aktualnie na oddziale znajduje się 21 osób. - Są to sprawcy przestępstw, najczęściej przeciwko zdrowiu i życiu, wobec których sąd zastosował środek zabezpieczający w postaci umieszczenia w szpitalu psychiatrycznym o wzmocnionym poziomie zabezpieczenia - tłumaczy dr hab. Marcin Olajossy, kierownik II Kliniki Psychiatrii i Rehabilitacji Psychiatrycznej SPSK 1 i dodaje, że dzięki rozbudowie polepszą się warunki pobytu dla pacjentów i dostępność do diagnostyki.
Z jakimi problemami trafiają obecnie pacjenci na oddziały psychiatryczne? - Są to coraz młodsze osoby. Znakiem czasu są uzależnienia od internetu, od dopalaczy. Powodem są również próby samobójcze, dramatyczne sytuacje rodzinne, rozstania i różne kryzysy - wyjaśnia dr hab. Olajossy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski