Urodziny Hitlera w Wodzisławiu Śl. zostały wyreżyserowane za 20 tys. zł? TVN zaprzecza doniesieniom portalu Wpolityce.pl

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Naziści w lesie koło Wodzisławia świętowali urodziny Hitlera TVN
Czy urodziny Adolfa Hitlera w lesie w Wodzisławiu Śląskim były wyreżyserowanym wydarzeniem na zlecenie za 20 tys. zł? Taką linię obrony prawdopodobnie przyjął jeden z podejrzanych. Superwizjer kategorycznie zaprzecza. - Powielanie takich informacji narusza dobra osobiste autorów reportażu oraz stacji TVN - czytamy w oświadczeniu.

Dziennikarze portalu Wpolityce.pl na podstawie materiałów do jakich dotarli, uważają, że urodziny Adolfa Hitlera w lesie w Wodzisławiu Śl. mogły zostać przygotowane na zlecenie za 20 tys. zł. Z nich wynika, że taką linię obrony prawdopodobnie przyjął jeden z podejrzanych.

- Z zeznań Mateusza S., organizatora „urodzin”, do których dotarł nasz portal, wynika jednak, że cała impreza została zamówiona przez tajemniczych mężczyzn i była maskaradą, za którą zapłacono jej organizatorowi 20 tys. złotych. Zleceniodawcy mieli jednak jeden warunek: na „urodziny” miała być zaproszona tajemnicza „Anna Sokołowska”. Kim jest ta kobieta? To w rzeczywistości Anna Sobolewska - dziennikarka „Superwizjera” i jednocześnie współautorka reportażu. Czy neonazistowski serial zafundowany nam przez TVN był więc maskaradą i ustawką za pieniądze pochodzące z niewiadomego źródła? - czytamy na portalu Wpolityce.pl, który opisuje cały przebieg zdarzeń.

Czytaj także:
Urodziny Hitlera: Neonaziści świętowali w lesie koło Wodzisławia. Sprawą zajmuje się prokuratura i ABW

W marcu 2017 roku w Katowicach Mateusz S. od dwóch nieznanych mężczyzn miał otrzymać 20 tysięcy złotych w reklamówce. W zamian, jak twierdzi autor publikacji na portalu, mężczyźni domagali się, aby zorganizował urodziny Adolfa Hitlera i zaprosili na nie dziennikarkę TVN.

Wątek ten potwierdził na Twitterze Stanisław Żaryn, Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej przy Ministrze Koordynatorze Służb Specjalnych. - Zebrane w sprawie dowody wskazują na możliwą wersję związaną z prokurowaniem tego wydarzenia za pieniądze, która była warunkowana przez określone osoby. Drugim elementem był fakt obecności tam kobiety, która potem miała okazać się dziennikarką TVN - napisał na Twitterze minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Dodajmy jednak, że dziennikarze ujawniający wątek opierają się tylko na słowach jednego z podejrzanych.

Oświadczenie w tej sprawie wydała redakcja Superwizjera. - W związku z tymi doniesieniami kategorycznie zaprzeczamy, aby jakikolwiek członek ekipy TVN biorącej udział w realizacji reportażu „Polscy neonaziści” przekazał jakiekolwiek pieniądze Mateuszowi S. ps. Sitas lub komukolwiek, kto brał udział w organizacji urodzin Adolfa Hitlera w lesie w okolicy Wodzisławia Śląskiego. Powielanie takich informacji narusza dobra osobiste autorów reportażu oraz stacji TVN. W związku z tym rozważamy podjęcie kroków prawnych - czytamy w oświadczeniu Superwizjera TVN.

Redakcja przypomina, że zgodnie z informacjami przekazanymi przez Prokuraturę Okręgową w Gliwicach Mateusz S. ps. Sitas został zatrzymany w dniu 23 stycznia 2018 roku przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i usłyszał zarzuty. W związku z tym nie mógł w tym postępowaniu złożyć „zeznań”, na które powołuje się portal wPolityce.

- Mógł składać wyjaśnienia, w trakcie których mógł dowolnie formułować linię obrony, mówiąc wprost mógł kłamać w swojej obronie. Trzeba także przypomnieć, że w śledztwie jeden z uczestników urodzin Adolfa Hitlera w 2017 roku przyznał się do winy, wyraził skruchę i dobrowolnie poddał karze. W październiku został uznany przez sąd winnym propagowania faszyzmu i nielegalnego posiadania broni. Podczas przeszukań, których dokonała ABW w mieszkaniach uczestników, urodzin znaleziono m.in. mundury, flagi, odznaki i publikacje o tematyce nazistowskiej - czytamy dalej w oświadczeniu.

Urodziny Adolfa Hitlera w Wodzisławiu Śl. Zapadł pierwszy wyrok

Kilka tygodni temu na łamach DZ informowaliśmy, że jeden z uczestników imprezy Adam B. usłyszał wyrok w sprawie.

Zarzucono mu „publiczne propagowanie nazistowskiego ustroju państwa poprzez zorganizowanie i przeprowadzenie 13 maja 2017 r. obchodów rocznicy urodzin przywódcy Adolfa Hitlera”, w trakcie których pochwalano i afirmowano jego rządy. Został też oskarżony o nielegalne posiadanie broni - pistoletu i 16 sztuk amunicji, którą zabezpieczyła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego podczas przeszukania jego mieszkania.

Ostatecznie sędzia Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śl. nie miał wątpliwości co do winy oskarżonego w kwestii zarzucanych mu czynów. Adam B. łącznie musi zapłacić ponad 13 tys. zł. To nie koniec sprawy tzw. urodzin Adolfa Hitlera organizowanych przez członków kontrowersyjnego stowarzyszenia Duma i Nowoczesność.

Czytaj więcej:
Wyrok za urodziny Hitlera: Adam B. skazany za propagowanie nazizmu i nielegalne posiadanie broni. Duma i Nowoczesność do likwidacji

Wkrótce na ławie oskarżonych usiądzie jeszcze sześć osób: Tomasz R., Dorota R., Adrian K., Dawid K., Krystian Z. i Mateusz S., lider organizacji. Śledztwo w ich sprawie zostało przedłużone do końca października.

ZOBACZCIE KONIECZNIE
ABW ZATRZYMAŁO UCZESTNIKÓW URODZIN HITLERA

Przypomnijmy: prokuratura zajmuje się wydarzeniami, które miały miejsce 13 maja 2017 roku w lesie niedaleko Wodzisławia Śląskiego. Dziennikarze Superwizjera TVN ujawnili, że grupa neonazistów zorganizowała tam huczne obchody urodzin Adolfa Hitlera, przywódcy III Rzeszy. W reportażu, który ukazał się na antenie TVN24 mogliśmy zobaczyć jak neonaziści zakładają mundury Werhrmachtu, wygłaszają peany na cześć Hitlera.

Co dalej z Dumą i Nowoczesnością?

Kiedy w styczniu dziennikarze ujawnili skandaliczne sceny, które rozegrały się w lesie w Wodzisławiu Śląskim, politycy, a także czołowi samorządowcy zapowiadali zdecydowane działania zmierzające do rozwiązania organizacji. Między innymi starosta Ireneusz Serwotka skierował dwa wnioski do prokuratury (o rozwiązanie stowarzyszenia i w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa).

Jednak mijają miesiące, a organizacja wciąż nie jest nawet w stanie likwidacji. Mało tego, z opublikowanego przez Ministerstwo Finansów zestawienia wpływów z procentu podatku dochodowego za 2017 rok wynika, że Duma i Nowoczesność z odpisu podatkowego uzyskała dokładnie 1038,60 zł. Kiedy organizacja zostanie rozwiązana? Urzędnicy podkreślają, że trzymają rękę na pulsie.

- Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl. na bieżąco monitoruje sprawę wniosku o rozwiązanie stowarzyszenia Duma i Nowoczesność. Cały czas toczy się postępowanie w tej sprawie w sądzie. Odnosimy się do wniosków procesowych składanych przez organizację, a także udzielamy odpowiedzi na pytania sądu - wyjaśnia Wojciech Raczkowski, ze Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl.

Jak udało nam się ustalić, w Wydziale X Sądu Rejonowego w Gliwicach wyznaczono cztery terminy rozpraw (początek 2019 roku). Uczestniczyć w nich mają przedstawiciele Starostwa.

- Wobec braku organu statutowego stowarzyszenia (zarządu) zachodziła konieczność ustanowienia dla tego podmiotu kuratora, co spowodowało przedłużenie postępowania - mówi sędzia Tomasz Pawlik z Sądu Okręgowego w Gliwicach. Dodaje, że nie ma obecnie osób uprawnionych do rozporządzania środkami na koncie organizacji.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Wybory samorządowe w Zabrzu DRUGA TURA

Wybory samorządowe w Dąbrowie Górniczej DRUGA TURA

Wybory samorządowe w Bytomiu DRUGA TURA

Wideo

Materiał oryginalny: Urodziny Hitlera w Wodzisławiu Śl. zostały wyreżyserowane za 20 tys. zł? TVN zaprzecza doniesieniom portalu Wpolityce.pl - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 32

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wymiar

Inny operator TVN - Witold... - zastraszał świadka molestowania i innych czynności seksualnych, których dokonywał (aplikując wcześnej kobiecie jakieś "prochy") jego kolega po fachu - Robert... - operator kamery w TV Kraków - wcześniejszy pracownik TVN. Jak długo dyrektorzy tych telewizji będą tolerancyjni wobec swoich solidaryzujących się pracowników w dokonywanych zakazanych czynach?

s
same

gorole

m
ma zgnite zeby,

odstajace uszy i wrzeszczy
Polska dla Polakuf

F
Francik Posypa
Jak Polokipszajom nom Slanzokow – pora cytatow:

"Wysokie natężenie patologii i zakamuflowana opcja niemiecka". Prezes PiS o Ślązakach – Dla ulatwienio dociepna, co Prezes mo na miano Jaro!
„ Śląsk to stara kolonia niemiecka. Mam w d… ten cały Śląsk! — Józef Piłsudski
„Polska polityka jest całkowicie zamknięta w historii, tradycji i świadomości dawnego zaboru rosyjskiego. Problemy innych regionów, w tym Śląska nie są rozumiane“— prof. Jacek Wódz, socjolog,
„To nie tajemnica, że polski prezydent jest generalnie tym ruchom [emancypacyjnym i tożsamościowym ślązaków] przeciwny, a jedyna przezeń akceptowana forma śląskości, to ludyczno-kabaretowy rezerwat, w którym tańczy się trojaka, jada krupnioki i śpiewa “Pyk, pyk z fajeczki” — Michał Smolorz, publicysta.

Mom leciec dali – abo styknie?
n
niepatriota

A jak wygląda ten "prawdziwy Polak". Możesz go opisać? I czym się różni od "zachodniej POkraki"?

P
Polka

Wszyscy z tego zadymionego syfu uciekają w czystsze strony. Tylko tam do nas nie przyjeżdżajcie. Kiście się w tym waszym smogu. Nie chcemy tu u nas chamskich prostackich faszystów, którzy innym nie okazują szacunku. Czego można wymagać od chamów i prostaków.

c
człowiek

taką prostacką mentalność i gwarę

u
uczciwy człowiek

przecież wy jesteście faszystami wyzywając wszystkich innych od goroli

u
uczciwy człowiek

z twojego prostackiego tekstu wynika, ze jestescie lokalnymi hanyskimi faszystami i nie odstajecie od hitlerowców

G
Gość

(czyli wszystkie) i PO smietnikach byscie szperali taki rozwój byscie mieli bez naszych pieniędzy

P
Podpytam

TVNazi ?

c
czyli

KUNDEL

o
oglądam

TVNazi

c
czyli

Kundel

p
polactwo

takie jak ty w kieleckiem komentuje

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3