Ursula von der Leyen reaguje na orzeczenie TK. „Traktaty mówią jasno. Prawo unijne ma prymat w stosunku do prawa państw członkowskich”

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Ursula von der Leyen reaguje na orzeczenie TK. „Traktaty mówią jasno. Prawo unijne ma prymat w stosunku do prawa państw członkowskich”
Ursula von der Leyen reaguje na orzeczenie TK. „Traktaty mówią jasno. Prawo unijne ma prymat w stosunku do prawa państw członkowskich” marek szawdyn/polska press
Udostępnij:
- Traktaty mówią jasno. Wszystkie orzeczenia TSUE są wiążące dla organów państw członkowskich, w tym sądów krajowych. Prawo unijne ma prymat w stosunku do prawa państw członkowskich, także tego konstytucyjnego – przekazała w swoim oświadczeniu przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Podczas briefingu prasowego rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer przekazał stanowisko przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen w sprawie czwartkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. - Jestem głęboko zaniepokojona wczorajszym orzeczeniem polskiego Trybunału Konstytucyjnego – przekazała.

Podkreśliła, że wyrok zostanie „uczciwie i szybko przeanalizowany”. - Dopiero na tej podstawie zdecydujemy, czy i jakie kroki podejmiemy wobec Polski - zaznaczyła.

- Unia Europejska jest wspólnotą wartości i prawa. To właśnie one nas spajają i sprawiają, że jesteśmy silniejsi. Będziemy dbać o fundamentalne zasady unijnego porządku prawnego – przekazała przewodnicząca KE.

Von der Leyen przekazała, że najważniejszym priorytetem jest zapewnienie polskim obywatelom ochrony ich praw, a także możliwości korzystania z unijnych praw w taki samym stopniu, jak obywatele innych państw członkowskich. Co więcej, zarówno obywatele państw UE, jak i firmy będące w Polsce muszą mieć pewność, że prawo unijne oraz wyroki TSUE są przestrzegane w państwie.

- Traktaty mówią jasno. Wszystkie orzeczenia TSUE są wiążące dla organów państw członkowskich, w tym sądów krajowych. Prawo unijne ma prymat w stosunku do prawa państw członkowskich, także tego konstytucyjnego - oświadczyła przewodnicząca KE. – Zgodziły się na to wszystkie państwa członkowie – dodała.

W oświadczeniu dodano, że KE "użyje wszystkich swoich mocy traktatowych, by zapewnić realizację prawa".

KE: Unia Europejska jest wspólnotą wartości i prawa, której należy przestrzegać we wszystkich państwach członkowskich

Komisja Europejska już w czwartek odniosła się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego zasady wyższości prawa unijnego nad prawem krajowym, która jest zapisana w traktatach.

„Dzisiejsza ustna prezentacja orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego budzi poważne obawy w związku z prymatem prawa unijnego i autorytetem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej” – przekazała Komisja.

W komunikacie potwierdzono podstawowe zasady porządku prawnego Unii, czyli zasadę mówiącą o tym, że „prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, w tym przepisami konstytucyjnymi”, a także fakt, że „wszystkie orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości są wiążące dla wszystkich organów państw członkowskich, w tym sądów krajowych”.

Przekazano także, że Komisja przeanalizuje dokładnie orzeczenie polskiego trybunału, a później zadecyduje o kolejnych krokach. „Komisja nie zawaha się skorzystać z uprawnień przysługujących jej na mocy Traktatów w celu ochrony jednolitego stosowania i integralności prawa Unii” – podkreślono.

„Unia Europejska jest wspólnotą wartości i prawa, której należy przestrzegać we wszystkich państwach członkowskich. Prawa Europejczyków wynikające z traktatów muszą być chronione bez względu na to, gdzie mieszkają w Unii Europejskiej” – zaznaczono w komunikacie.

Kończąc oświadczenie podkreślono, zadaniem KE jest czuwanie nad prawidłowym funkcjonowaniem unijnego porządku prawnego.

Francuski minister: istnieje ryzyko wyjścia Polski z Unii Europejskiej

O orzeczeniu TK wypowiedział się francuski minister do spraw europejskich Clement Beaune, który ocenił, że jest to bardzo poważna decyzji i „de facto istnieje ryzyko wyjścia z Unii Europejskiej”, czego nie życzy Polsce.

- Decyzja Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niezgodności niektórych przepisów Traktatu o UE z polskim prawem to atak na Unię Europejską – stwierdził Beaune w rozmowie z BFM TV.

Dodał również, że decyzja Trybunału Konstytucyjnego może mieć wpływ na wypłaty z Funduszu Odbudowy dla Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Wyjście GB z UE to wielka porażka rządzących w UE !!!

Co kolejne Państwa chcą "wyoutować" ... to już będzie na pewno początek rozpadu UE.

No nic wszystko sie kiedyś kończy ... przed II Wojną Światową też życie w Europie było inne. I to nikt inny a politycy zgotowali nam tą wojnę .. a Polska była niezalężonym Państwem ... sprzedali nas Stalinowi w Teheranie.
G
Gość
Może UE przypomina francuski dom publiczny... ale nie ma mocy aby z niego się niedobrowolnie wypisać. UE jest bezsilna ... nic nie może. UE to unia gospodarcza !!!
G
Gość
8 października, 14:02, Olga:

Ten niby wyrok, ustalony przez Kaczyńskiego przy obiadku z Przyłębską i zakomunikowany przez nielegalnie przejęty Trybunał Konstytucyjny ma na celu tylko uzasadnienie dalszego przejmowania wszelkich instytucji, stanowisk i sądownictwa przez mafię pis.

Aby dalej nieprzerwanie móc kraść z państwowych pieniędzy miliardy (czytajcie raporty NIK) i aby uciszać instytucje europejskie słusznie protestujące i wydające wyroki przeciwko tym nielegalnym działaniom pis.

Właśnie rozpoczęła się wprost droga do wyjścia z UE i zostania osamotnioną mafijną dyktaturą Kaczyńskiego i jego partii.

Co masz ciekawego w UE:

Melker, którą CDU/CSI już wypierzyła ... i durnego Tuska za nią.

Imigrantów, zamach bombowe bo Pani Melker ich wpuściła do UE, to Pani Melker ma krew ofiar na swoich rękach !!

I co począć z tymi nierobami ... co myślały że Niemiecki socjal to eldorado ... no trzeba odwrócić uwagę opinii publicznej na nowego wroga Polskę ... a Tusk twemu przyklaskuje.

Zachwianie rządku we Włoszech, demonstracje w Paryżu ... nie radzą sobie ci politycy w UE. I sobie nie poradzą .. wyjście GB z UE to wielka porażka uni .. a był to Państwo które ją zbudowało .... no rządów 4 Rzeszy to w Europie ja nie chcę mieć.

G
Gość
UE jest na krańcu - kolejna banda polityków ... wkraczają w obszar poza swoimi kompetencjami ... ja jako obywatel powiem ... daj sobie durna babo na wstrzymanie .. idz bronić ćpunów i prostytutki w Holandii.

UE to unia gospodarcza .. nie ma ona żadnych traktatów ingerujących w władzę wykonawczą. Co oni tam ćpają ?

Zbudujcie traktaty UE definiujące władze w krajach UE .. wdrożyć to trzeba - to lata pracy lata przespaliście .. a nie definiujecie jaki banan UE ma mieć kształt.

POlexit .. wieprpol nie badzie bo to nie Anglia gdzie nie ma Niemieckiego i Szwabskiego kapitału .... tu prędzej będzie ruszenie Bundeswery aby wyswobodzić Polaków ( czytaj. przejąć władzę).

Wypisz wymaluj działania USA w Wietnamie.
G
Gość
Ktoś kłamie.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie