MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa antykorupcyjna w Sejmie. To efekt współpracy PiS z Pawłem Kukizem

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Ustawa antykorupcyjna w Sejmie. To efekt współpracy PiS z Pawłem Kukizem
Ustawa antykorupcyjna w Sejmie. To efekt współpracy PiS z Pawłem Kukizem fot. adam jankowski / polska press
Podczas drugiego dnia obrad Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy antykorupcyjnej, czyli nowelizacji Kodeksu Karnego. Możliwość jej przeforsowania była warunkiem głosowania posłów Kukiz’15 ws. wotum nieufności dla ministrów PiS.

To pierwszy wspólny projekt posłów PiS oraz Kukiz’15. W założeniu ustawa ma sprzyjać wprowadzeniu pełnej jawności i przejrzystości w zakresie źródeł finansowania partii politycznych oraz poszczególnych wydatków partii.

Nowa ordynacja zakłada także, że osoby skazane za określone przestępstwa korupcyjne mogą być pozbawione praw publicznych, a sąd będzie musiał orzec wobec nich „zakaz zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk” w spółkach, w których Skarb Państwa ma co najmniej 10 procent udziałów.

W projekcie znalazł się również zapis o zakazie łączenia pracy w spółkach Skarbu Państwa z wykonywaniem mandatu posła i senatora, a także sprawowaniem funkcji wójta, burmistrza czy prezydenta miasta.

W uzasadnieniu ustawy wskazano, że „problem korupcji towarzyszy polskiemu życiu publicznemu, a także innym dziedzinom życia społecznego, od lat”.

„Jej wysoki poziom ma szereg istotnych, negatywnych konsekwencji dla praktycznie wszystkich dziedzin życia społecznego i gospodarczego. Mimo wielu działań podjętych przez organy państwowe, służących całkowitemu wyeliminowaniu działań korupcyjnych, istnieje dalsza potrzeba wprowadzania rozwiązań prawnych w tym zakresie. Obywatele muszą mieć pewność, że państwo podejmuje działania prewencyjne, bezkompromisowo traktując jednocześnie tych, którzy dopuścili się nadużyć” - napisano.

W związku z tym wnioskodawcy przekonują, że „pożądana i społecznie potrzebna wydaje się zmiana obowiązujących przepisów prawa polegająca nie tylko na zaostrzeniu konsekwencji karnych popełnienia przestępstw korupcyjnych, ale także na wyeliminowaniu potencjalnych obszarów konfliktów interesów dotyczących osób publicznych”.

I dodają, że najlepszym środkiem przeciwdziałania korupcji jest jawność życia publicznego oraz nieustanne podnoszenie standardów stawianych osobom pełniącym funkcje publiczne.

„W obecnym stanie prawnym wydatki wielu instytucji gospodarujących publicznymi pieniędzmi są mało transparentne. Wejście w życie projektowanych zmian przyczyni się do zwiększenia zaufania społecznego do instytucji publicznych, podmiotów wykorzystujących publiczne pieniądze i osób sprawujących funkcje publiczne. Ponadto proponowane działania służą eliminowaniu zachowań korupcyjnych w innych dziedzinach dotyczących życia społecznego i gospodarczego” - zaznaczono w uzasadnieniu projektu.

Deal Kukiza z PiS - ustawa w zamian za wotum

W nocy z środy na czwartek Sejm odrzucił trzy wnioski Koalicji Obywatelskiej o wyrażenie wotum nieufności wobec ministrów PiS: szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, wicepremiera i szefa MAP Jacka Sasina oraz szefa KPRM Michała Dworczyka.

Przeciwko wotum nieufności wraz z PiS głosowali posłowie Kukiz’15. Tym samym Paweł Kukiz spełnił swoją wcześniejszą zapowiedź, że nie poprze wotum, ale w zamian oczkuje, iż następnie ustawa antykorupcyjna zostanie uchwalona przez Sejm.

Porozumienie lidera Kukiz’15 z PiS ws. weta wobec ministrów to konsekwencja umowy programowej pomiędzy partiami. - Porozumienie zakłada, iż my poprzemy szereg ustaw ważnych dla programu Kukiz'15 (...), a nasi koledzy będą wspierać Polski Ład i będą wspierać to wszystko, co jest potrzebne, żeby ten układ polityczny, który jest dziś w polskim parlamencie, trwał - przekazał w połowie czerwca Jarosław Kaczyński na wspólnym wystąpieniu z Paweł Kukizem.

Lider Kukiz’15 stwierdził z kolei, że „po raz pierwszy od przynajmniej 6 lat pojawiła się realna szansa na wprowadzenie kluczowych (…) zmian ustrojowych, które naprowadzają Polskę na drogę państwa w pełni demokratycznego, z tego ustroju semi-demokratycznego, połowicznie demokratycznego, z demokracji partyjnej, która istnieje od 1991 roku – mówił. - W każdym razie umowa z naszej perspektywy jest bardzo korzystna, PiS czy Zjednoczona Prawica jest to jedyna w tej chwili opcja władna wprowadzić te kluczowe zmiany, przegłosować te kluczowe zmiany ustrojowe – dodał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komentarze piłkarzy po meczu Polska-Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ustawa antykorupcyjna w Sejmie. To efekt współpracy PiS z Pawłem Kukizem - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski