Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UWAGA, NOWE PRAWO. Etykiety energooszczędności AGD. Wiesz jak teraz rozpoznać czy lodówka lub pralka będzie zużywać mniej prądu [8.04.2021]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Nowy system etykietowania AGD ma zwiększyć świadomość energetyczną użytkowników.
Nowy system etykietowania AGD ma zwiększyć świadomość energetyczną użytkowników. Krzysztof Szymczak / Polska Press
Teraz już nie A z plusami, ale litery - im dalej w alfabet, tym większa energooszczędność; najmniej produ zużywają więc urządzenia ometkowane obecnie literą G. Mają też kod, który zeskanujesz smartfonem i przez internet poznasz szczegóły energooszczędności.

Najważniejszą zmianą jest nowa, bardziej przejrzysta skala od A do G, jednakowa dla wszystkich kategorii produktów, gdzie A oznacza klasę najbardziej energooszczędną, a G – najmniej. Od początku marca zmiana dotyczy lodówek, zamrażarek, pralek, zmywarek do naczyń oraz telewizorów i monitorów.
Od 1 września 2021 roku będzie obowiązywać także dla źródeł światła (np. żarówek).

Energooszczędna Europa

Nowe etykiety energetyczne dla sprzętu AGD i wyświetlaczy elektronicznych to kolejny krok w stronę popularyzacji idei energooszczędności i troski o środowisko. Obowiązujący od 1 marca 2021 roku standard jest bardziej przejrzysty i ułatwi świadomy wybór osobom, które chcą zakupić np. lodówkę czy zmywarkę. Docenią to również wszyscy zainteresowani ideą inteligentnego domu.
Ulepszony system etykietowania to efekt regulacji Unii Europejskiej, dlatego jest spójny w każdym kraju członkowskim. Badanie Komisji Europejskiej dowodzi, że wprowadzony już w 1995 roku system oznaczeń energetycznych jest bardzo pomocny – aż 79% konsumentów podczas zakupu bierze pod uwagę informacje zawarte na tych etykietach.

Ekologiczna i zdrowa może być cała zawartość kosmetyczki służąca korekcie urody - od szminki po krem do rąk.

Wiosna 2021. Zdrowy duch w zdrowym ciele: zacznij od remanen...

Smartfon i kod QR

Nowością jest również obecność kodu QR. Można go zeskanować za pomocą smartfona i połączyć się ze stroną konkretnego produktu w bazie danych EPREL (ang. European Product Registry for Energy Labelling). Zawiera ona etykietę energetyczną oraz kartę informacyjną ze specyfikacją urządzenia.
– Oszczędność energii i troska o środowisko to idee, które stoją za oznakowaniem produktów etykietami energetycznymi. Te same postulaty są także podstawą inteligentnego domu – tłumaczy Fred Potter, założyciel Netatmo, producenta urządzeń smart home. – Uświadomienie sobie, że korzystanie z urządzeń pozwalających na kontrolowanie zużycia energii, to nie tylko wsparcie środowiska, ale również wymierne oszczędności na rachunkach, jest jednym z najważniejszych powodów, dla których użytkownicy sięgają po urządzenia smart home.

NEWSY DNIA. Kliknij i przeczytaj!

Od 19 marca 2021 w sklepach mogą być eksponowane tylko nowe etykiety. Do końca listopada br. w sprzedaży można będzie jeszcze spotkać oznaczone starą etykietą modele, które wycofano z produkcji przed 1 listopada 2020 oraz nie opracowano dla nich nowych oznaczeń.

NEWSY DNIA. Kliknij i przeczytaj!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski