Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VIII Europejski Kongres Finansowy 18-20 czerwca 2018. Na stulecie - o innowacyjną i bezpieczną przyszłość sektora finansowego [zdjęcia]

Jacek Klein
VIII Europejski Kongres Finansowy 18-20 czerwca 2018
VIII Europejski Kongres Finansowy 18-20 czerwca 2018 Piotr Hukało
W poniedziałek 18 czerwca rozpoczął się trzydniowy VIII Europejski Kongres Finansowy. Debaty otwarcia zdominowały nowe technologie oraz refleksja nad osiągnięciami gospodarczymi w 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości.

EKF w Sopocie. Co będzie się działo w środę?

To ostatni dzień EKF. Tegoroczny kongres skupia się na kilku ważnych obszarach. Pierwszym jest zrównoważony i społecznie odpowiedzialny rozwój gospodarczy. Czy Polska jest krajem atrakcyjnym dla inwestycji? Jeśli nie, to jak sprawić, aby stała się atrakcyjna? Jeśli tak, to w jaki sposób atrakcyjność jeszcze podnieść? To kolejny obszar tematyczny, który będzie poruszany podczas sopockiego kongresu.

Po raz drugi EKF towarzyszy Poland Capital Summit. W tym roku, podążając za opiniami uczestników oraz zmianami na rynku, podejmuje zagadnienia związane z rynkiem nieruchomości .

Uczestnikami EKF są przedstawiciele instytucji finansowych oraz przedsiębiorstw, decydenci kształtujący politykę gospodarczą, a także eksperci ze świata nauki i firm doradczych z Polski i zagranicy.

VIII Europejski Kongres Finansowy - wtorek, 19.06

Europejski Kongres Finansowy będzie sporządzać makroekonomiczne ekspertyzy i prognozy dla Polski. Ogłaszane będą w czerwcu i grudniu każdego roku. Ich autorami są eksperci EKF, wybitni ekonomiści.

Pierwsza ekspertyza została zaprezentowana wczoraj, drugiego dnia EKF. Makroekonomiczne wyzwania i prognozę dla Polski zaprezentowali prof. Leszek Pawłowicz, inicjator i koordynator Europejskiego Kongresu Finansowego; dr Marta Penczar z Katedry Bankowości i Finansów Wydziału Zarządzania UG oraz dr Marek Rozkrut, główny ekonomista firmy doradczej EY.

- Projekt zainaugurowany przez EKF jest czymś nowym na rynku - mówił prof. Leszek Pawłowicz. - Prognozy i wyzwania dla Polski są opracowane do 2021 roku. Zwróciliśmy się do grupy 34 wybitnych makroekonomistów aby wzięli udział w zbudowaniu konsensusu, będący prognozą makroekonomiczną uwzględniającą w znacznie większym stopniu czynniki jakościowe i behawioralne.

Z tej makroekonomicznej, grupowej prognozy wypracowanej na podstawie opinii ekonomistów banków, instytucji doradczych, uczelni wyższych wynika, że okres dobrej koniunktury już się kończy.

- Konsensus mówi, że nie będzie źle ale głownie z powodu światowego spowolnienia wzrost gospodarczy będzie wolniejszy - mówili ekonomiści na konferencji.

Większość ekspertów przewiduje spadek inwestycji i spożycia wewnętrznego. Powszechnie oczekuje się, że wzrośnie WIBOR i ryzyko stopy procentowej. Prognozy mówią także, że tempo wzrostu PKB wyniesie w 2021 roku 3 proc., dynamika wzrostu inwestycji spadnie do poziomu 4 proc. rok do roku, a inflacja w prognozowanym okresie ustabilizuje się na poziomie 2,5 proc.

Autorzy ekspertyz określili także najważniejsze zagrożenia dla utrzymania wzrostu gospodarczego Polski. Najważniejsze to pogorszenie koniunktury u głównych partnerów handlowych, ograniczona podaż pracowników i niekorzystne trendy demograficzne, wzrost niepewności co do krajowej polityki gospodarczej.

Wśród największych zagrożeń dla sektora finansowego wymieniono nadmierny udział państwa w sektorze bankowym i ryzyko upolitycznienia kredytu, prawdopodobne upadłości SKOKów lub banków spółdzielczych, spekulacyjny i znaczący wzrost cen nieruchomości.

Zespół EKF przygotował także wstępne rekomendacje. Najważniejsze postulowane działani to aktywizacji zawodowa, wdrożenie jasnych reguł działalności i otoczenia prawnego w życiu gospodarczym, reforma finansów publicznych i doprowadzenie do zwiększenia poziomu oszczędności.

Prezes Związku Banków Polskich o roli banków w kreowaniu rozwoju. Rozmowa w trakcie Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie:


Co to jest bankowość otwarta i kiedy nadejdzie? Odpowiada Miłosz Kurzawski z Blue Media S.A.:

Jacek Socha z PWC o zagrożeniach dla wzrostu gospodarczego w czasie Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie

Bartosz Zborowski z banku PEKAO S.A. o Apple Pay


Łukasz Kośnik z Relyon IT Services o przyszłości technologii w finansach:

Tomasz Skiba z Provident o wykorzystaniu internetu w usługach finansowych

Grzegorz Cimochowski z Deloitte o otwartych rynkach

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju o kierunku rozwoju biznesu i nowych technologiach

VIII Europejski Kongres Finansowy - poniedziałek, 18.06

VIII Europejski Kongres Finansowy przypada w roku szczególnym, w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę i stulecie wielkich zmian na mapie politycznej Europy. Tegoroczny Kongres wejrzy w przeszłość, ale uczyni to głównie po to, by spojrzeć w przyszłość i zastanowić się, jak wnioski z doświadczeń ostatniego stulecia można wykorzystać dla budowania przyszłości gospodarki Polski i Europy.

- W trakcie kongresu popatrzymy jaki instytucje finansowe miały udział we wspieraniu i stymulowaniu rozwoju gospodarczego kraju - mówił Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Programowej Europejskiego Kongresu Finansowego, były premier. - Po raz pierwszy będziemy mieli także makroekonomiczny stół ekspercki, który na podstawi nadesłanych prognoz rozwoju przygotuje zintegrowaną prognozę dla gospodarki w perspektywie najbliższych trzech lat. Podobny okrągły stół pochyli się nad perspektywami nowych technologii.

Nowe technologie zwłaszcza w sektorze finansowym dominują w programie tegorocznego Europejskiego Kongresu Finansowego.
- Mówiąc o technologiach powinniśmy pamiętać, że są osoby które już teraz nie są w stanie z nich korzystać - mówił Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. - Trzeba zadać sobie pytanie czy wchodzenie technologii w nowe dziedziny życia nie pogłębi społecznego wykluczenia osób już nim dotkniętych.

Poniedziałkowe obrady zainaugurowało wystąpienie minister finansów Teresy Czerwińskiej, która mówiła m.in. o0 najważniejszych wyzwaniach dla gospodarki.
- Pierwsze to utrzymanie wysokiego i stabilnego tempa wzrostu PKB. Drugie to zmiana struktury gospodarki na bardziej innowacyjną - wymieniała minister finansów. - Kolejną jest zmiana polityki budowania kapitału inwestycyjnego.
Pierwszego dnia EKF wręczono także nagrody Akademii EKF za najlepszy esej. Młodzi ludzie nadesłali 15o prac, 23 zostały wybrane do publikacji, a 5 z nich przeszło do finału. Zwycięzcą okazał się Jakub Bartoszewski, New York University Abu Dhabi za pracę dotyczącą przyszłości kryptowalut.

Tegoroczny kongres skupia się na kilku ważnych obszarach. Pierwszym jest zrównoważony i społecznie odpowiedzialny rozwój gospodarczy. Czy Polska jest krajem atrakcyjnym dla inwestycji? Jeśli nie, to jak sprawić, aby stała się atrakcyjna? Jeśli tak, to w jaki sposób atrakcyjność jeszcze podnieść? To kolejny obszar tematyczny, który będzie poruszany podczas sopockiego kongresu.

Europejski Kongres Finansowy odpowie także na pytanie, jakie jest miejsce polskiego rynku kapitałowego wśród rynków europejskich. Jak bardzo postęp technologiczny - blockchain, big data, sztuczna inteligencja - będzie stymulował rozwój sektora finansowego i czy będzie on bezpieczny? Po raz drugi EKF towarzyszy Poland Capital Summit. W tym roku, podążając za opiniami uczestników oraz zmianami na rynku, podejmuje zagadnienia związane z rynkiem nieruchomości

Uczestnikami EKF są przedstawiciele instytucji finansowych oraz przedsiębiorstw, decydenci kształtujący politykę gospodarczą, a także eksperci ze świata nauki i firm doradczych z Polski i zagranicy. Organizatorem kongresu jest Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową - Gdańska Akademia Bankowa.

Krzysztof Kalicki prezes Deutsche Bank Polska o nowych technologiach w biznesie

Ryszard Świlski o rynku pracy w trakcie Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie:

Jacek Zawadzki w czasie Europejskiego Kongresu Finansowego:

Maciej Grabski z Olivia Business Centre o rynku pracy na Pomorzu:

Tegoroczny kongres poprzedziła Debata gdańska pt. "Katastrofa demograficzna - to za nią odpowiada?", która odbyła się w niedzielę, 17.06.2018 roku w Europejskim Centrum Solidarności.

Debata gdańska"Katastrofa demograficzna - kto za nią odpowia...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski