Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W aptekach znów brakuje leków. Trudno dostać już 50 leków, w tym na cukrzycę. Na większość z nich nie ma zamienników

AJD, AGA
W polskich aptekach brakuje leków, lista mieści już prawie 50 pozycji
W polskich aptekach brakuje leków, lista mieści już prawie 50 pozycji Malgorzata Genca
W polskich aptekach brakuje leków. Ministerstwo Zdrowia opublikowało nowy wykaz produktów zagrożonych brakiem dostępności. W wykazie znaleźć można m.in. insulinę i leki przeciwzakrzepowe. Lista leków, które trudno kupić, sięga 50 pozycji. Czy grozi nam nowy kryzys lekowy?

Ogromny problem polega przede wszystkim na tym, że do leków, których brakuje, nie ma także zamienników. Stan na grudzień wśród listy leków, których brakuje na polskim rynku to 50 preparatów. Których leków obecnie brakuje w aptekach?

Pacjencji mają duży problem z zakupem m.in. metforminy, substancji, która jest używana przez wielu cukrzyków w całej Polsce.

Problem mają też chorzy na tarczycę, ponieważ niepokojąco spadła dostępność na rynku jedna z dawek leku Euthyrox N. Przypomnijmy, że z tym preparatem był duży problem podczas letniego kryzysu lekowego.

W aptekach nadal brakuje leków z jodem, a zaczęło brakować również zmniejszonej dawki leku dwuskładnikowego – Novothyral, zawierającego hormony tarczycowe.

Brakuje też szczepionki przeciwko ospie oraz przeciwko odrze. Sytuacja może wydawać się bardzo niepokojąca, ponieważ coraz częściej słyszymy o zwiększonej liczbie przypadków tej choroby i spadku poziomu liczby szczepień.

Archiwum

Braki leków w aptekach listopad 2019. Rekordowo długa lista ...

W aptekach może brakować również niektórych środków stosowanych w leczeniu chorób dróg oddechowych, np. Spiriva. Poważny problem może być też z dostępnością do środków stosowanych u dzieci w diecie eliminacyjnej mlekozastępczej. Pogarsza się dostępność preparatu firmy Teva, medykamentu przeciwpadaczkowego, zawierającego lewetyracetam.

Brak leków w Polsce. Co jest tego powodem?
Narastający problem z dostępnością leków związany jest z ustawą refundacyjną, która wymuszała obniżkę cen na firmach farmaceutycznych. Co się z tym wiąże?

Również zamknijcie chińskich fabryk produkujących składniki do leków miało wpływ na rynek leków w Polsce. Nawet 80 proc. sprzedawanych w naszym kraju leków może mieć substancje czynne z Chin.

Gdzie jest lek? Farmaceuci radzą skorzystać z wyszukiwarek online
W sytuacji niedoborów leków farmaceuci radzą skorzystać z internetowych serwisów, które pomogą zlokalizować lek znajdujący się w naszej najbliższej okolicy. Takie możliwości oferuje np. witryna internetowa KtoMaLek.pl.

Zobaczcie koniecznie

Niedofinansowanie budżetu na refundację potęguje problem braku leków

Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA apeluje o zwiększenie w 2020 roku budżetu na refundację leków o 1,5 mld PLN, co w krótkim terminie może wpłynąć na zdecydowaną poprawę dostępności leków w Polsce.

Związek wskazuje również na potrzebę urealnienia cen leków, poprzez pełniejsze wykorzystywanie mechanizmów podziału ryzyka podczas negocjacji cenowych. Kryzys lekowy stał się na tyle poważny, że zajmują się nim już nie tylko eksperci związani z ochroną zdrowia czy środowisko medyczne i farmaceutyczne. Problem z dostępem do leków dotyka zwykłych Polaków.

Aż 60 proc. rodaków słyszało o problemie z dostępnością leków na receptę, a 20 proc. osobiście go doświadczyło – wynika z raportu Kantar przeprowadzonego dla Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.

Z większymi trudnościami związanymi z wykupieniem produktów farmaceutycznych w aptekach spotkały się osoby chore przewlekle –prawie 1/3 z nich 2 w ciągu ostatniego pół roku miała problemy z zakupem leków na receptę.[/cyt] Niestety w prawie połowie przypadków (49 proc.) problemy tego typu dotyczyły więcej niż jednego leku. Z tego powodu 33 proc. osób dotkniętych chorobą przewlekłą było zmuszonych przerwać terapię.

Konsekwencje niedofinansowania budżetu lekowego i niewdrożenia rozwiązań zapobiegającym kolejnym kryzysom mogą być bardzo dotkliwe dla społeczeństwa. Optymalnym rozwiązaniem byłoby jak najszybsze podjęcie decyzji o zwiększeniu budżetu na refundację leków, aby osiągnąć 17-procentowy próg wydatków na leki. Problem w dostępie do leków dotyczy nie tylko Polski, ale również całej Unii Europejskiej i staje się coraz poważniejszym wyzwaniem dla władz unijnych i państwowych.

Problem braku leków w Polsce pogłębia wdrożenie w 2012 r. (Ustawą refundacyjną) mechanizmów systemowych, ukierunkowanych na optymalizację wydatków płatnika publicznego i obniżanie cen leków. Doprowadziły one do znacznego obniżenia cen leków refundowanych, a tym samym powstania różnic w cenach produktów, pomiędzy Polską a innymi państwach Unii Europejskiej.

Już dziś jesteśmy w stanie powiedzieć, że praprzyczyną nadmiernego eksportu leków - zarówno legalnego i nielegalnego - było wynegocjowanie niskich cen urzędowych leków. Mimo, że tak zostało zdefiniowane priorytetowe zadanie Komisji Ekonomicznej, strategia wywołała negatywne, trudne do odwrócenia skutki.

Problem może się pogłębiać, ponieważ w budżecie refundacyjnym na 2020 rok brakuje 1,5 mld PLN do osiągnięcia określonego ustawą refundacyjną pułapu.

W opinii INFARMA zjawisko wywozu jest logiczną konsekwencją wspólnego rynku europejskiego i znaczących różnic cen leków w poszczególnych państwach członkowskich i realnie zagraża krajom wywozu takim jak Polska, w których niektóre bardzo istotne dla procesu terapeutycznego leki zagrożone są brakiem dostępności.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W aptekach znów brakuje leków. Trudno dostać już 50 leków, w tym na cukrzycę. Na większość z nich nie ma zamienników - Dziennik Zachodni

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski