Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Białej Podlaskiej wyszkolą specjalistów od futbolu

Krzysztof Nowacki
Łukasz Kaczanowski
Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu w Białej Podlaskiej uruchomi w tym roku specjalność: piłka nożna. - Pomysł zrodził się pół roku temu, na fali sukcesów reprezentacji Polski i współpracy ze Szkołą Trenerów PZPN - mówi Hubert Makaruk, dziekan wydziału.

- Chcieliśmy zrobić coś więcej dla piłki nożnej, a część naszych pracowników zaczęła naukowo interesować się tym obszarem. Specjalność będzie obejmowała ponad tysiąc godzin, co jest ewenementem na skalę europejską. Jedynie w Anglii są podobne specjalności, natomiast w pozostałych krajach ograniczają się do dużo mniejszej liczby godzin - zauważa.

Program dedykowany będzie piłce nożnej. Został opracowany w konwencji programów trenerskich UEFA i składa się z pięciu modułów.

- PZPN opracował dla szkoleniowców narodowy model gry. My ten model chcemy wprowadzić, jako przedmiot - mówi dziekan Hubert Makaruk.

Program zawiera naukę filozofii gry w piłkę nożną, ale ponad 150 godzin zostanie poświęconych umiejętnościom praktycznym.

Drugi moduł skupia się na przygotowaniu motorycznym i teorii treningu sportowego. Studenci dowiedzą się m.in., jak w treningu piłkarskim można wykorzystać ćwiczenia lekkoatletyczne i gimnastyczne. Kolejne moduły poświęcone zostaną ekonomii i zarządzaniu w piłce nożnej, anatomii odnoszącej się do narządów ruchu i żywieniu w sporcie, a także relacjom interpersonalnym i psychologii w sporcie.

- Studentom oferujemy dwie ścieżki rozwoju. Pierwsza zakłada uzyskanie najpierw licencji UEFA C, a na trzecim roku UEFA B. Na tym zakończy się nauka na poziomie uczelni, ale będzie można kontynuować edukację np. w Szkole Trenerów, która pozwli uzyskać licencję UEFA A i Elite Youth. Ale możliwe będzie także podjęcie u nas studiów magisterskich na kierunku wychowanie fizyczne i rozpoczęcie w przyszłości pracy w roli szkoleniowca, jak i nauczyciela wychowania fizycznego - podkreśla Makaruk.

Rekrutacja na studia licencjackie (egzamin sprawnościowy i rozmowa kwalifikacyjna) rozpocznie się w lipcu. Uczelnia przyjmie 40 osób.

- Jest to oferta skierowana głównie do chłopaków i dziewczyn z naszego regionu. Chcemy, aby absolwenci potrafili pracować z dziećmi i młodzieżą. Podejrzewamy, że większość kandydatów będą stanowić piłkarze z niższych lig, więc program studiów będzie mobilny, dopasowany do terminarza rozgrywek - podsumowuje Hubert Makaruk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski