W bibliotece czas wolny można spędzić mądrze i twórczo

  W bibliotece czas wolny można spędzić mądrze i twórczo

  Ewa Nowak

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Filie Miejskiej Biblioteki Publicznej oprócz książek mają też bogatą ofertę multimedialną - m.in. wypożyczalnię filmów

  Filie Miejskiej Biblioteki Publicznej oprócz książek mają też bogatą ofertę multimedialną - m.in. wypożyczalnię filmów ©Małgorzata Genca

  Brak barier architektonicznych, ciekawe i różnorodne programy kulturalne i dostęp do nowości rynku wydawniczego - filie Miejskiej Biblioteki Publicznej to miejsca chętnie odwiedzane przez seniorów.
  Filie Miejskiej Biblioteki Publicznej oprócz książek mają też bogatą ofertę multimedialną - m.in. wypożyczalnię filmów

  Filie Miejskiej Biblioteki Publicznej oprócz książek mają też bogatą ofertę multimedialną - m.in. wypożyczalnię filmów ©Małgorzata Genca

  15 filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie zostało liderami 7. edycji konkursu „Miejsca Przyjazne Seniorom”. - Jest to dla nas bardzo ważne, potwierdza skuteczność naszych działań i to, że konstruujemy ofertę, która służy tym osobom, trafia w ich gusta i potrzeby - mówi Anna Ostęp, z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.

  Lekka książka z większą czcionką

  Starsi mieszkańcy Lublina docenili ofertę zbiorów, którą biblioteka przygotowuje z myślą o tej grupie wiekowej.
  Podkreślili brak barier architektonicznych. Chwalili program wydarzeń kulturalnych. - Wybieramy pozycje w ofercie rynkowej z większą czcionką, o lepszym formacie, książki lekkie. Staramy się także na bieżąco uzupełniać brakujące tytuły z klasyki, po którą seniorzy chętnie sięgają - mówi Anna Ostęp. W ofercie są także inne nośniki, chętnie wypożyczane audiobooki. - Mamy płyty z muzyką, bogate zbiory filmowe, które wykorzystujemy. W oddziale na Szaserów organizowane jest kino dla seniora, wieczory muzyczne oraz potańcówki - mówi Ostęp.

  Można podyskutować o przeczytanej lekturze

  Seniorzy to bardzo aktywna grupa, o wielu zainteresowaniach z różnych dziedzin. - Biblioteka oferuje im zajęcia komputerowe, poradnictwo w zakresie obsługi ipadów i smartfonów. Są warsztaty fotograficzne z elementami photoshopu - wylicza Ostęp. Uczestniczyć mogą także w warsztatach genealogicznych. Działają kluby czytelnicze, seniorzy żywo dyskutują na temat przeczytanych książek. Są spotkania poświęcone medycynie, zdrowiu, na które zapraszani są specjaliści.

  - Mamy kursy językowe on-line albo naukę z lektorem oraz warsztaty specjalistyczne np. szybkiego czytania - dodaje Ostęp. Powodzeniem cieszy się gimnastyka dla seniorów i zajęcia Tai Chi. -Dbamy o tę grupę. Są to ludzie, którzy dysponują wolnym czasem i chcą go spędzić mądrze i praktycznie. Ofertę wybierają świadomie, mają sprecyzowane potrzeby - tłumaczy Ostęp.

  Tu zawsze znajdzie się czwarty do brydża

  Biblioteka jest miejscem spotkań brydżystów, szachistów, którzy chętnie przychodzą na rozegranie partyjki. Organizuje wycieczki po Lublinie i udostępnia sale, by seniorzy mogli opowiadać o swoich podróżach oraz prezentować prace rękodzielnicze. - Będziemy silniej służyć tej grupie. Seniorzy są chętni do działania i współtworzenia - podkreśla Anna Ostęp.

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo