W Centrum Kultury w Lublinie startuje maraton czeskiego kina...

  W Centrum Kultury w Lublinie startuje maraton czeskiego kina

  Maciej Wijatkowski

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  W Centrum Kultury w Lublinie startuje maraton czeskiego kina

  ©Maciej Wijatkowski

  Maraton czeskiego kina najwyższej próby i wystawa czeskiego plakatu filmowego będą w tym tygodniu królować przy Peowiaków 12. Kino CK i MBP zapraszają na tygodniowy maraton dla koneserów.
  W Centrum Kultury w Lublinie startuje maraton czeskiego kina

  ©Maciej Wijatkowski

  Pokutuje w naszym języku powiedzenie: „czeski film - nikt nic nie wie”. Po pierwsze, jest ono niegramatyczne, a po drugie - niczego o czeskim kinie nie wie tylko ten, który go nigdy nie smakował. To całkiem uprawnione określenie, bo czeską kinematografię, prawie bez wyjątków, spożywa się jak najbardziej wyrafinowane danie, z przyjemnością i namaszczeniem.

  Konfrontacje Teatralne i Miejska Biblioteka Publiczna przygotowały nam prawdziwą ucztę. Takie tytuły, jak: „Miłość blondynki”, „Palacz zwłok”, czy „Pociągi pod specjalnym nadzorem”, niczego nie mówią tylko tym, którzy nigdy nie mieli styczności z gatunkowym kinem.

  Już od wtorku będzie można wchłonąć potężną dawkę czeskiej kinematografii i sztuki plakatu w kinie Centrum Kultury i Galerii Okna Miejskiej Biblioteki Publicznej. Całość nosi tytuł: „Różowe sny”.

  Filmy i plakaty  Zatem po kolei: we wtorek, o godz. 17 Miejska Biblioteka Publiczna (ul. Peowiaków 12, I piętro) zaprasza do swojej Galerii Okna na wernisaż czeskiego, choć właściwie głównie - czechosłowackiego plakatu filmowego.

  Doprecyzowanie jest tu na miejscu, bo przed rozcięciem jednego południowego sąsiada na dwóch, sztuka powstawała tam bez specjalnie widocznych podziałów, choć te, niewątpliwie zawsze były.

  Tuż po otwarciu i zwiedzeniu wystawy - o godz. 17.30, spotkanie z Andrzejem Jagodzińskim, tłumaczem, dyplomatą, publicystą, człowiekiem wielu talentów, ale na pewno znawcą czeskiej i słowackiej kultury. To spotkanie autorskie, bo Jagodziński przełożył i spolszczył (to dwie różne rzeczy) wspaniałą książkę Josefa Skvorecky’ego: „Wszyscy ci wspaniali chłopcy i dziewczyny. Osobista historia kina.”

  Potem już filmy: zaraz po spotkaniu - „Miłość blondynki” Milosza Formana, a potem codziennie, o godz. 19 kolejne perełki w kolekcji: „Palacz zwłok”, „Różowe sny”, „Fair play”. Filmy powstały na przestrzeni 35 lat, ale każdy z nich jest i będzie świeży.

  I jeszcze te plakaty: z „Pociągów pod specjalnym nadzorem”, „Lemoniadowego Joe”, czy „Pali się, moja panno!” To wszystko trzeba zobaczyć.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gore, ma panenko

  powinniście (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  pokazać, a nie tylko plakat!! To świetny film :)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo