Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W centrum Lublina pnie się Baobab. To kolejna przestrzeń integracji dla mieszkańców

Jakub Sarek
Jakub Sarek
W budynku przy Krakowskim Przedmieściu 39b, w miejscu, gdzie niegdyś znajdował się bank PKO BP, powstaje "Baobab". To przestrzeń służąca integracji i spotkaniom uchodźców, migrantów i mieszkańców Lublina. Choć oficjalne otwarcie instytucji zaplanowano na 28 lutego, to wolontariusze już w niej pracują.

Jak zapewniają organizatorzy, w "Baobabie" znajdzie się miejsce dla każdego. Imigranci i uchodźcy będą mieli okazję uczestniczyć w lekcjach języka polskiego, skorzystać z bezpłatnych porad prawnych i psychologicznych czy wziąć udział w rozmaitych warsztatach. Do dyspozycji fanów literatury przeznaczono bibliotekę. W murach "Baobabu" funkcjonować będą również kawarienka oraz miejsca do zabaw dla dzieci. W budynku znajdzie się także strefa relaksu skierowana do osób, które chcą odpocząć albo popracować w zacisznym i spokojnym zakątku. Mimo że przestrzeń swoją działalność oficjalnie zainauguruje pod koniec przyszłego miesiąca, wolontariusze już przyjmują interesantów.

Powstanie "Baobabu" to owoc współpracy miasta z lubelskimi organizacjami pozarządowymi m.in. Stowarzyszeniem Homo Faber, Fundacją Kultury Duchowej Pogranicza, a także z harcerzami z Polski i Ukrainy. Od marca ubiegłego roku wśród instytucji wchodzących w skład Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Uchodźcom toczyły się rozmowy o uruchomieniu placówki. Otwarcie przestrzeni stanowi ich zwieńczenie.

– „Baobab” będzie miejscem spotkań i budowania więzi między nowymi i starymi mieszkańcami miasta. Do tworzenia oferty społecznej, kulturalnej, integracyjnej i włączającej zapraszane będą inicjatywy organizacji i grup nieformalnych, także organizacji migranckich i mniejszościowych. Myśląc o integracji jako dwustronnym procesie, część działań będzie kierowana do społeczeństwa przyjmującego - mieszkanek i mieszkańców Lublina – mówi Anna Dąbrowska, prezeska Stowarzyszenia Homo Faber, które jest lokomotywą całego przedsięwzięcia.

Pomoc gościom "Baobabu" oferują zarówno doświadczeni pracownicy organizacji pozarządowych, jak i miejscy urzędnicy zajmujący się na co dzień partycypacją społeczną, współpracą z NGOsami, polityką imigracyjną i równościową.

Rozwiązania wypracowane podczas działalności "Baobabu" mają być stosowane w systemie zarządzania miastem.

- W przestrzeni „Baobabu” znajdują również swoje miejsce usługi świadczone przez Urząd Miasta Lublin w ramach Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie, takie jak infolinia dla uchodźców. W przyszłości oferta ta będzie uzupełniana, a przestrzeń posłuży spotkaniom, warsztatom i dyskusjom w ramach działań Biura Partycypacji Społecznej UM Lublin, jak m.in. realizacja Projektu „Plan dla Dzielnic” czy Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin - podkreśla Katarzyna Duma, rzecznik prasowy ratusza.

- Mam nadzieję, że to miejsce będzie nie tylko symbolicznym punktem na mapie integracji społecznej w naszym mieście. Dołożymy wszelkich starań, aby wspólnie zbudować trwały element współpracy, działający nie jako krótkotrwały projekt. Wierzę, że „Baobab” będzie symbolem otwartego, współpracującego i włączającego miasta, jakim zdecydowanie jest Lublin – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Projekt powstał ze środków Biura Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców (UNHCR). Wnętrze "Baobabu" zaprojektowała Ikea.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski